Prysznic czy wanna do łazienki?

Strefa kąpielowa to prawdopodobnie najważniejsza część każdej łazienki. Przy jej aranżacji trzeba odpowiedzieć sobie na niezwykle trudne pytanie: wanna czy prysznic? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, jednak przy wyborze urządzeń kąpielowych warto uwzględnić kilka czynników: rozmiar łazienki, własne potrzeby i gust.

Dla kogo wanna?

Dla wielu długa, relaksująca kąpiel jest obowiązkowym zwieńczeniem męczącego dnia. Piana, bąbelki, pachnąca woda i rozpalone świeczki to przepis na wieczór idealny. Wanna więc polecana jest przede wszystkim miłośnikom relaksu, ale także rodzinom z dziećmi – pozwala ona na wygodne kąpanie naszych pociech, w razie potrzeby nawet dwóch na raz. Wanna może być również wyjątkową ozdobą każdej łazienki – majestatyczne wanny wolnostojące upiększają wnętrza i nadają im oryginalnego charakteru.

Dla kogo prysznic?

Prysznic jest w dzisiejszych czasach znacznie popularniejszym wyborem niż wanna – szybkie tempo życia sprzyja braniu szybkich pryszniców. Jest to bez wątpienia ekonomiczny wariant. Szacuje się, że podczas jednego prysznica zużywamy około 100 litrów wody, z kolei do napełnienia wanny potrzebujemy minimum 150 litrów. To również z całą pewnością świetne rozwiązanie dla małych łazienek. Na zaoszczędzenie miejsca pozwala zainstalowanie tzw. kabiny walk-in (bez brodzika, z odwodnieniem liniowym). Nowoczesne panele prysznicowe pozwalają na utrzymanie stałej temperatury i czynią kąpiel pod prysznicem równie relaksującą, jak w wannie – często wyposażone są w funkcję hydromasażu.

Dwa w jednym

Jeżeli wciąż nie możesz się zdecydować na wybór jednego lub drugiego, powinieneś rozważyć pójście na kompromis. Na czym miałby on polegać? Na montażu wanny z parawanem, rzecz jasna. Szklany lub materiałowy parawan tworzy odpowiednie warunki do kąpieli pod natryskiem. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady – osoby starsze mogą mieć trudności z wejściem do wanny, łatwo również o poślizgnięcie się. Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, a jest nią umieszczenie w łazience prysznica z głębokim brodzikiem (mierzącym minimum 30 cm głębokości). Taki brodzik pozwala na bezpieczne kąpanie dzieci oraz pranie w rękach. A jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem dużej łazienki, cały problem znika – możesz umieścić wannę obok prysznica i korzystać z nich naprzemiennie, w zależności od nastroju i potrzeb.

Podsumowanie

Wybór między prysznicem a wanną nie należy do najłatwiejszych. Prysznice to z całą pewnością oszczędność czasu i pieniędzy, wanny z kolei tworzą niezastąpione miejsce dla odprężenia po ciężkim dniu. Jesteś w najlepszej sytuacji, gdy dysponujesz dużą przestrzenią lub kilkoma łazienkami i możesz pozwolić sobie na umieszczenie zarówno prysznica, jak i wanny. Jeśli tak jednak nie jest, musisz dokonać trudnego wyboru, uwzględniając czynniki, które omówiliśmy powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *