Jak przechowywać żywność w lodówce bez utraty witamin?

Lodówka jest najwygodniejszym sposobem na przechowywanie żywności. Znajduje się w każdym mieszkaniu i chyba nikt już nie potrafiłby się bez niej obyć. Czy jednak prawidłowo przechowujemy w niej żywność? Niektóre gatunki pleśni i bakterii rozwijają się nawet w niskiej temperaturze. Jak zapełniać lodówkę, by nasze produkty nie traciły na wartości i smaku?

Górna półka

To miejsce w lodówce o najwyższej temperaturze. Kładziemy tu mleko, jogurty, powidła, dżemy. Zbyt długo przechowywane, mogą skwaśnieć, lecz nie będą narażone na działanie bakterii gnilnych, rozwijających się w niższych temperaturach.

Półka środkowa

W tym miejscu możemy przez kilka dni przechowywać wędliny porcjowane, biały ser, twarożki. Czas przechowywania zależy od daty ważności produktu. Na tę półkę wstawiamy też przygotowane w domu potrawy. Muszą one być jednak szczelnie zamknięte. Możemy je przechowywać do 3 dni. Wskazane jest, by potrawy gotowe do spożycia były oddzielone od produktów surowych.

Półka dolna

To miejsce o najniższej temperaturze. Przechowuje się tu mięso do szybkiego przetworzenia i ryby. Drób nie powinien się stykać z inną żywnością. Musi zostać starannie zapakowany, tak by nie wyciekał z niego sok. Mięsa nie należy myć przed włożeniem do lodówki.

Szuflada na warzywa

Temperatura około 10 stopni Celsjusza oraz większa wilgotność zapewnia dłuższą świeżość. Warzywa zielone można więc przechowywać w tym miejscu przez kilka dni. Gazetka Biedronka często kusi promocjami warzyw. Kupujemy je wtedy w większej ilości. Nie zamykajmy ich szczelnie, gdyż wtedy wytwarzają ciepło, co powoduje gnicie. Foliowe, czy plastikowe opakowania muszą dopuszczać powietrze do warzyw. Należy też oddzielać różne warzywa od siebie. Sałata i ogórki w towarzystwie pomidorów szybciej żółkną i więdną. Owoce jagodowe zachowają przydatność do spożycia do 2 dni, pod warunkiem, że nie umyjemy ich wcześniej. Jest to też odpowiednie miejsce na dojrzewanie serów żółtych w przeznaczonych do tego pojemnikach.

Półki drzwiowe

Pewnie w każdej lodówce znajdziemy półkę z pojemnikiem na jajka. Nieumyte poleżą do 3 tygodni. Pozostałe półki boczne są idealne na umieszczenie w nich oleju, przetworów, soków owocowych czy sosów.

Zamrażalnik

Tu przechowujemy żywność od 3 do 12 miesięcy w temperaturze poniżej -18 stopni Celsjusza. Nie zamraża się ponownie już rozmrożonych produktów. Warto pilnować, by zamrażalnik nie był oszroniony, gdyż wydajność mrożenia jest wtedy słabsza. Po rozmrożeniu produkty należy natychmiast zużyć. Aby zwiększyć wydajność mrożenia, należy je ciasno układać.

Poznaj – Czym jest deficyt kaloryczny – skuteczny sposób na odchudzanie

Sposoby na przedłużenie świeżości produktów

Co zrobić, by żywność zachowała przydatność do spożycia jak najdłużej i nie straciła na wartości odżywczej? Właśnie wpadła nam w ręce Lidl gazetka i skorzystaliśmy z promocji. Po przyjściu do domu okazuje się, że kupiliśmy więcej, niż zjemy w krótkim czasie. Aby uchronić produkty przed suchym powietrzem i zeschnięciem, warto trzymać je w specjalnych pojemnikach, papierze pergaminowym, czy folii aluminiowej. Źle przechowywana żywność nie tylko traci witaminy i smak, ale przede wszystkim może być niebezpieczna dla zdrowia. Kwaśne produkty nie mogą zostać zapakowane w folię aluminiową, gdyż następuje między nimi reakcja chemiczna. Natomiast pokarmy tłuste, jak masło, mięso, sery, umieszczone w plastikowych pojemnikach mogą spowodować rozpuszczanie substancji w tłuszczach i przenikanie ich do żywności. Dlatego kupując pojemniki do przechowywania żywności należy czytać zalecenia producenta i stosować się do nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *