Próchnica – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Na próchnicę może zachorować każdy. Przyczyn może być naprawdę wiele. Od niewystarczającego dbania o higienę jamy ustnej, przez nadmierną ilość spożywanych cukrów, aż do wrodzonego braku szkliwa. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z próchnicą jest jej zapobieganie głównie przez prawidłowe szczotkowanie oraz regularne kontrolowanie stanu zębów u dentysty. Jednak co zrobić, kiedy profilaktyka nie zadziała? Dowiedz się, w jaki sposób możesz rozwiązać ten problem.

Próchnica – co to takiego?

Próchnica to jedna z najpopularniejszych i niestety najbardziej dokuczliwych chorób zębów. Jest ona skutkiem działania bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Rozkładają one cukry znajdujące się w pożywieniu, co powoduje osłabienie szkliwa zębów, które zostają pozbawione ochrony. Na początku próchnica przypomina białą plamę na powierzchni zęba. W późniejszej fazie zmienia swoją barwę na ciemniejszą, aż staje się brązowa. Takie stadium choroby łączy się z bólem i często zapowiada ubytek.

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Na powstawanie próchnicy często mają wpływ naturalne predyspozycje, ale głównymi przyczynami są zazwyczaj złe nawyki, wyrobione już w dzieciństwie. Zmiana swoich przyzwyczajeń jest więc jednym z kluczowych środków zapobiegawczych. Ważne jest też wcześniej wspomniane dokładne szczotkowanie zębów i wizyty u stomatologa. Poza tym w walce z próchnicą może pomóc:

  • używanie nici dentystycznej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe,
  • popijanie posiłków dużą ilością wody, aby wypłukać resztki jedzenia z jamy ustnej,
  • unikanie jedzenia, które przykleja się do zębów,
  • wymienianie szczoteczki do zębów co mniej więcej trzy miesiące.

Jak wyleczyć próchnicę zęba?

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje zęby zaatakowała próchnica, najlepszym rozwiązaniem jest udać się do profesjonalisty. Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z gabinetów takich jak klinika Piosik Stomatologia dostosują sposób leczenia do etapu rozwoju próchnicy. Najprostszą metodą, która stosowana jest już przy wykryciu początków próchnicy, jest remineralizacja zęba. Wczesne działanie sprawi, że żaden inny zabieg nie będzie konieczny.

Jednak jeśli w zębie jest nawet niewielki ubytek, koniecznie trzeba go wypełnić. Następuje to po uprzednim oczyszczeniu chorej tkanki. Zabiegi plombowania wykonywane są przy użyciu różnych kompozytów. Wszystkie z używanych obecnie materiałów charakteryzują się wysoką trwałością oraz wiążą się doskonale z tkanką zębową. Sprawia to, że takie wypełnienie kompozytowe może służyć pacjentowi przez wiele lat.

Jeśli zęby zostaną zaniedbane i próchnica dojdzie do ostatniego stadium, konieczne będzie leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu miazgi z kanałów i ich zdezynfekowaniu. Następnie lekarz stomatolog wypełnia kanały odpowiednimi materiałami i szczelnie zabezpiecza koronę zęba. Leczenie może zakończyć się nawet na jednej wizycie w gabinecie, jednak zależy to od np. liczby kanalików w zębie.

Inne metody usuwania próchnicy zęba

Na rynku można znaleźć wiele alternatywnych sposobów usuwania próchnicy. Nowe sposoby jak ozonoterapia, abrazja powietrzna czy metoda laserowa pozwalają uniknąć często nieprzyjemnego borowania. Należy jednak zawsze pamiętać, że nic nie będzie tak skuteczne, jak działania, które podejmie stomatolog. Dodatkowo istnieje też wiele przeciwskazań przy zastosowaniu wymienionych nowinek ze świata medycyny. Warto więc zawsze udać się do dentysty i zapytać, czy jest możliwość zmiany sposobu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *