Jak sobie radzić z odparzeniami u malucha?

Jesteś młodą mamą i dopiero uczysz się pielęgnowania swojej pociechy? Wiesz, że Twoje dziecko ma bardzo wrażliwą skórę i chcesz zapewnić mu poczucie komfortu oraz bezpieczeństwo zarówno w ciągu dnia, jak i w trakcie nocy? Dzisiejszy wpis poświęcony będzie bardzo ważnej kwestii, jaką są odparzenia pojawiające się na pupie niemowlaka. Jak się okazuje co czwarty maluch boryka się z tą dolegliwością. Jak zatem jej zapobiegać i co należy zrobić, by przynieść dziecku ulgę?

Przyczyny i objawy

Przede wszystkim, ważne jest rozpoznanie przyczyny. Specjaliści uważają, że zapalenia, podrażnienia i otarcia wynikają ze zbyt długiego stykania się skóry z moczem lub kałem. Wniosek jest jeden, należy często zmieniać pieluchę i dbać o to, by skóra na pupie niemowlaka oddychała. Jeśli dziecko ma biegunkę, pielucha musi być zmieniana jeszcze częściej niż w normalnych warunkach. Niemniej jednak, drobne zaczerwieniania, plamy oraz pieczenie może wynikać także ze zmiany diety, ze stosowania antybiotyków, ze szczepienia, czy też z upałów, podczas których skóra pod pieluchą niemalże cały czas jest wilgotna. Podczas codziennej zabawy i opieki nad maluchem rodzic powinien obserwować zachowanie dziecka i gdy tylko zauważy jakąś zmianę w wyglądzie skóry musi natychmiast zareagować. Noworodek odczuwający dyskomfort może źle sypiać, może być rozdrażniony, a także może wstrzymywać oddawanie moczu i stolca.

Pielęgnacja

Jeśli maluch ma skłonności do pojawiania się podrażnień na pupie, to szczególną uwagę warto zwrócić na prawidłową pielęgnację skóry dziecka. Nawet drobne zaniedbanie może przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry, a ta choroba powoduje znacznie większy dyskomfort i często nawraca.

Co zatem robić by maluch czuł się komfortowo w pieluszce?

-po pierwsze, regularna zmiana pieluch;

-po drugie, dobór właściwych produktów pielęgnacyjnych;

-a po trzecie, „wietrzenie pupy”;

Poleca się używanie specjalistycznych kosmetyków takich jak na przykład puder dla dzieci https://www.johnsonsbaby.com.pl/produkty/johnsons-baby-puder. Stosowanie tego preparatu jest bardzo proste i ogranicza się jedynie do naniesienia produktu na pupę malucha. Skóra będzie miękka, zdrowa i chroniona przed otarciami. Nie bez znaczenia jest także dobór pieluchy do rozmiaru i wagi dziecka. Jeśli rodzic używa pieluch tetrowych, to warto zwrócić uwagę na to jakich preparatów do prania się używa. Niektóre środki mogą bowiem powodować alergie, podrażnienia i zaczerwienienia. Ostatnią kwestią jest tak zwane „wietrzenie pupy”. Podczas zmiany pieluchy można pozwolić dziecku chwilę poleżeć bez żadnych ubrań. Skóra w tym czasie będzie oddychać, maluch z pewnością poczuje się swobodnie, a rodzic w tym czasie będzie mógł nawiązać bliższy kontakt z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *