Punkt usług ksero – wkłady oryginalne czy zamienne?

Świadczenie usług powinno być profesjonalne – od przedsiębiorców wymaga się korzystania z najlepszych materiałów, ponieważ wpływa to na końcowy efekt ich pracy. Tak samo jest w przypadku punktu usług.

Profesjonalne lokale, w których pracownik wykonuje za odpowiednią opłatą usługi związane z kopiowaniem, skanowaniem i drukowaniem materiałów zleconych przez klienta, powinny stosować jak najlepsze materiały. Z drugiej strony lepiej nie przepłacać, żeby móc ustalić atrakcyjny cennik usług.

Chłodna kalkulacja

Po podliczeniu kosztów prowadzenia działalności, w tym także wydatków poniesionych na zakup materiałów eksploatacyjnych, przedsiębiorca może ustalić cenę za wydrukowanie, kopiowanie i skanowanie, zwykle za 1 stronę. Koszt wydruku jednej strony wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu groszy. Więcej klient zapłaci za kolorowy wydruk obrazów i zdjęć. Najdroższą usługą świadczoną przez profesjonalne punkty świadczenia usług ksero jest skanowanie do pliku, ponieważ jest to bardziej czasochłonne.

Tusze i tonery – zamienne czy oryginalne?

Na rynku tuszów i tonerów można wyróżnić trzy sektory – oryginalne wkłady, refabrykowane zamienniki oraz całkowicie nowe wkłady alternatywne. Wszystkie materiały eksploatacyjne muszą być dostosowane do parametrów technicznych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Nie muszą one mieć natomiast takiej samej wydajności i krycia. Tanie tusze i tonery zazwyczaj dają podobny efekt, jak oryginalne wkłady w zakresie drukowania treści tekstowych. Różnice można natomiast dostrzec na poziomie grafiki. Jeżeli przedsiębiorca dysponuje dwoma urządzeniami, jedno może wykorzystać wyłącznie do drukowania grafiki i kopiowania obrazów, a drugie do druku treści tekstowych i ich kopiowania. W pierwszym przypadku znajdą zastosowanie oryginalne wkłady, co ma wpływ także na cenę usługi drukowania, a w drugim – dobrej jakości zamienniki (nowe lub refabrykowane).

Stosowanie rodzajów papieru

Przedsiębiorcy wykonujący usługi w punktach ksero zazwyczaj świadczą usługi wykorzystując papier o gramaturze wyższej niż 90 g/m2, ale niższej niż 130 g/m2. Arkusze o takiej gramaturze są bardziej sztywne, a tym samym bardziej odporne na uszkodzenia. Im mniejsza gramatura tym cieńszy papier. Wydruki na takich arkuszach nie prezentują się zbyt dobrze.

Technologia drukowania

Współcześnie na rynku urządzeń drukujących są dostępne zaawansowane urządzenia wielofunkcyjne wykorzystujące bądź technologię laserową, bądź atramentową. Wielofunkcyjne urządzenie jest najczęściej spotykane w profesjonalnych punktach usług ksero, ponieważ jest bardzo wydajne, a jednocześnie umożliwia świadczenie wielu usług. W zależności od popytu na tego typu usługi przedsiębiorca może zainwestować w jedno lub więcej takich urządzeń.

Przy wyborze urządzenia bierze się pod uwagę takie kryteria, jak wydajność, zużycie materiałów i wysokość kosztów eksploatacji, a także łatwość w obsłudze i występowanie dodatkowych funkcji ułatwiających pracę z urządzeniem. Laserowa technologia uchodzi za bardziej zaawansowaną w porównaniu z atramentowymi drukarkami i dlatego jest częściej wybierana przez przedsiębiorców świadczących usługi ksero.

Gdzie kupować materiały eksploatacyjne?

Warto poświęcić chwilę na wybór właściwego miejsca. Jeśli nie mamy w swoim mieście zaufanego punktu sprzedaży to idealnym miejscem na zakup tonera lub tuszu jest sklep internetowy. Nie każdy jednak jest godny zaufania. Jak więc wytypować ten, który dostarczy nam zamówienie na czas? Warto zwrócić uwagę, czy przy produktach pojawia się informacja o planowanej dostawie lub stanie magazynowym, a także czas wysyłki. Taką funkcjonalność posiada np. inkhouse.pl – sklep z tuszami i tonerami do drukarek. Ponadto kolejnym udogodnieniem jakim można tam znaleźć jest automatyczna wiadomość, która wysyłana jest po nadaniu przesyłki. Zawiera ona link do śledzenia paczki z zamówionymi tuszami i tonerami. Numer telefonu widoczny na stronie również pozytywnie wpływa na wizerunek sklepu i pozwala na szybkie wyjaśnienie ewentualnych pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *