DIY z papierem wizytówkowym w roli głównej – wizytówki własnej roboty

Rodzaje papieru do drukarek są bardzo zróżnicowane. Jednym z nich jest papier wizytówkowy. Za jego pomocą można wydrukować firmowe lub osobiste wizytówki.

Samodzielne wydrukowanie wizytówek za pomocą domowej lub biurowej drukarki jest sposobem na ograniczenie kosztów. Niemniej nie każda drukarka zaakceptuje papier o takiej gramaturze. Papier wizytówkowy ma postać arkuszy o formacie A4 i charakteryzuje się wysoką gramaturą. Arkusze posiadają także mikroperforacje, które znacznie ułatwiają rozdzielenie poszczególnych wizytówek po wydrukowaniu.

Istotne parametry drukarek

Z wydrukowaniem wizytówek poradzą sobie drukarki, których maksymalna rozdzielczość druku wynosi 1200 x 1200 dpi lub wcześniej. Powinna obsługiwać nośniki druku o gramaturze do 280 g/m2. Nie ma znaczenia, czy drukarka wykorzystuje technologię druku atramentowego, czy laserowego.

Przykłady urządzeń, które poradzą sobie z papierem wizytówkowym

Drukowanie wizytówek jest możliwe m.in. za pomocą drukarki laserowej OKI C822n. Wspomniane urządzenie umożliwia drukowanie wizytówek na arkuszach o formacie A4 lub A3. Papier powinien mieć gramaturę wynoszącą do 256 g.m2. Wydrukowanie jednego arkusza w kolorze wynosi ok. 50 groszy, a w czerni ok. 6 groszy. Drukarka nie posiada funkcji druku dwustronnego. Umożliwia ona drukowanie wizytówek bardzo niskim kosztem.

Wizytówki można drukować także za pomocą drukarki Xerox Phaser, mimo że maksymalna rozdzielczość drukowania wynosi 600 x 600 dpi. Za pomocą tej drukarki można wydrukować nie tylko wizytówki, ale również broszury, plakaty i okładki. Posiada ona funkcję drukowania dwustronnego automatycznie.

Przy wyborze papieru warto także zwrócić uwagę czy możemy drukować na nim używając drukarki laserowej. Wiele papierów wizytówkowych nie nadaje się do użycia w takich urządzeniach i można drukować na nich tylko przy użyciu atramentówki. Jeśli już zdecydujemy się na samodzielną pracę – warto zaopatrzyć się w oryginalne tusze do drukarki.

Nie oczekuj zbyt wiele

Należy jednak zaznaczyć, że nie jest możliwe wydrukowanie za pomocą takich urządzeń wizytówek z pozłacanymi literami wytłoczonymi w arkuszu. Takie efekty można uzyskać tylko za pomocą profesjonalnej drukarki wykorzystywanej przez agencję reklamową. Inwestowanie w takie urządzenie przez przedsiębiorcę jest natomiast nieopłacalne.

Całe przedsięwzięcie z drukowaniem samemu wizytówek świetnie nadaje się do przećwiczenia swoich umiejętności graficznych, obsługi sprzętu i manualnych – w końcu papier na koniec trzeba porozcinać. Jednak koszt druku w drukarni internetowej to często mniej niż 50zł – warto się zastanowić na początku więc jaki efekt chcemy osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *