Czy neuralgia jest uleczalna?

Jedną z pierwszych rzeczy, nad którymi możesz się zastanawiać, kiedy początkowo zdiagnozowano u Ciebie neuralgię nerwu trójdzielnego (TGN), jest to, czy sama zniknie. Częstym pytaniem zadawanym podczas pierwszej konsultacji jest „Czy neuralgia nerwu trójdzielnego jest uleczalna?”. Nie jest to nierozsądne — neuralgia nerwu trójdzielnego jest uważana za jedno z najbardziej wyniszczających i bolesnych zaburzeń twarzy. Nadzieja, że ​​pewnego ranka obudzisz się bez bólu, nie jest poza zasięgiem. Chociaż nie można go wyleczyć, istnieje wiele opcji leczenia, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej i złagodzić objawy.

Najczęściej w tych pierwszych tygodniach po diagnozie człowiek chce wiedzieć, jak długo będzie trwało jego leczenie i jak długo będzie musiał czekać na efekty. Dominuje niepewność, bo nigdy nie wiadomo, jak to wszystko się zakończy, czy ból całkowicie ustąpi, czy trzeba będzie poddawać się jakimś innym metodom leczenia, jak bardzo trzeba będzie przeorganizować swoje życie.- pisze w swoim ebooku Neuralgia. Jak żyć? Katarzyna Buć, magister psychologii o specjalności psychologia zdrowia i psychoterapia.

Istota nerwobólu nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego to kłopotliwa i bolesna choroba twarzy, która wywodzi się z nerwu trójdzielnego. Jest to spowodowane jedną z dwóch rzeczy — pierwszą i najczęstszą jest tak zwana kolizja. Uderzenie to ściskanie struktury spowodowane przez inną strukturę. W przypadku neuralgii trójdzielnej jest to naczynie krwionośne, takie jak żyła lub tętnica, uciskające nerw trójdzielny i powodujące skrajne podrażnienie. Sytuację pogarsza fakt, że w chorym naczyniu pulsuje krew, powodując ciągłe podrażnienie nerwu.

Szok i niedowierzanie tak naprawdę pojawiały się mniej więcej w pierwszych 3-4 latach, gdy choroba wracała po okresach remisji. Wtedy najbardziej czułam się bezradna, a pytanie: „Jak żyć?” spędzało mi dodatkowo sen z powiek. Zawsze potrzebowałam trochę czasu, aby na nowo pogodzić się z obecnością neuralgii w moim życiu. Raz w swoim życiu przeżyłam okres buntu i złości. Wówczas porzuciłam leczenie i wyparłam chorobę ze swojej świadomości. Miałam zwyczajnie dosyć leczenia, chciałam sobie coś udowodnić – że to, co mnie dotyka, nie jest prawdą. Źle się to dla mnie skończyło, bo napadami silnego bólu. Z dużą pokorą natychmiast powróciłam do leczenia.  – wyznaje autorka Neuralgia. Jak żyć?

Drugą przyczyną może być uraz lub podrażnienie nerwu trójdzielnego. Uraz lub choroba, taka jak stwardnienie rozsiane, może uszkodzić mielinę (ochronną zewnętrzną powłokę znajdującą się na nerwach), umożliwiając odsłonięcie nerwu w niektórych obszarach. Bez tej warstwy ochronnej nerw jest wrażliwy i może łatwo ulegać podrażnieniom i stanom zapalnym.

Bez względu na przyczynę neuralgii nerwu trójdzielnego wynik jest taki sam — kłujące, przypominające porażenie prądem okresy bólu trwające od kilku sekund do kilku minut.

Czy nerwoból nerwu trójdzielnego ustępuje?

Krótka odpowiedź na to pytanie jest mało prawdopodobna. Neuralgia nerwu trójdzielnego może z czasem się pogarszać, a nie poprawiać. Oznacza to, że możesz mieć objawy łagodniejszego przypadku, ale może on postępować, a ból może się nasilać z czasem.

Jak leczy się nerwoból nerwu trójdzielnego?

Istnieje kilka metod leczenia, które wyróżniają się spośród innych pod względem skuteczności, bezpieczeństwa i długoterminowych rezultatów. W zależności od indywidualnego przypadku i objawów, nie wspominając o przyczynie, Ty i Twój zespół medyczny możecie opracować doskonały plan, który pozwoli Ci uwolnić się od bólu i wrócić do codziennego życia.

Leki

Pierwsza linia leczenia to leki. Próbuje się tego przede wszystkim w nadziei, że będzie to kontrolować ból. Niektórym osobom te leki przeciwdrgawkowe o nazwie Tegretol i Trileptal zapewnią odpowiednią ulgę, pozwalając pacjentowi pozostać na nich przez długi czas. Niestety w wielu przypadkach leki działają tylko przez krótki czas, po czym objawy zaczynają powracać. Jest to znane jako „objawy przełomowe” i wskazuje na potrzebę zwiększenia lub zmiany leków. Inni mogą odczuwać nie do zniesienia skutki uboczne w miarę zwiększania dawki, co sprawia, że ​​konieczne jest poszukiwanie innych opcji leczenia.

Leczenie skojarzone polegające na przyjmowaniu leku przeciwpadaczkowego i blokad sprawiło, że mój ból całkowicie ustąpił po 3 miesiącach, czyli w listopadzie 2005 roku. W międzyczasie sprawdziłam stan uzębienia i stawów skroniowo-żuchwowych. Badania wypadły pozytywnie.

Chirurgia dekompresji mikronaczyniowej

Jeśli leki nie są idealnym sposobem leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego, lekarz może zalecić operację dekompresji mikronaczyniowej (MVD). Jest to uważane za wysoce skuteczną procedurę dla TGN. Jest kilka rzeczy, które trzeba będzie zweryfikować przed przystąpieniem do zabiegu MVD. Po pierwsze, zalecany jest osobom młodszym i zdrowym. Oznacza to, że nie masz żadnych podstawowych schorzeń, które narażałyby Cię na ryzyko podczas znieczulenia. Po drugie, MVD jest skuteczne tylko w przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego spowodowanego uciskiem nerwu trójdzielnego. Aby ustalić, czy jest to główna przyczyna, konieczne będzie wykonanie rezonansu magnetycznego FIESTA. To specjalne badanie obrazowe pozwoli lekarzom sprawdzić, czy naczynie krwionośne naciska na nerw trójdzielny. Jeśli tak, a ty jesteś zdrowy, prawdopodobnie jesteś bardzo dobrym kandydatem do zabiegu MVD.

Sam zabieg wymaga znieczulenia ogólnego. Chirurg wykona małe nacięcie u podstawy czaszki, a następnie usunie ćwiartkę tkanki kostnej. Za pomocą mikroskopu chirurgicznego i specjalistycznych narzędzi naczynie krwionośne zostanie delikatnie odsunięte od nerwu, a pomiędzy nimi umieścimy maleńką gąbkę teflonową. To złagodzi nerwy przed podrażnieniem naczyń krwionośnych i w wielu przypadkach przyniesie natychmiastową ulgę.

Radiochirurgia z nożem gamma

Jeśli nie jesteś odpowiednim kandydatem do MWD lub nie chcesz poddać się tradycyjnemu zabiegowi chirurgicznemu, Gamma Knife Radiosurgery (GKRS) może być doskonałą alternatywą. To minimalnie inwazyjne leczenie wykorzystuje maleńkie wiązki promieniowania, które można precyzyjnie skierować na obszar nerwu trójdzielnego. Kiedy te małe wiązki zbiegają się, dostarczają dawkę promieniowania na poziomie terapeutycznym, które uszkadza nerw. Po osiągnięciu pełnych efektów (w przeciwieństwie do operacji MVD wyniki są stopniowe), impulsy nerwowe, które powodowały ból, zostają zakłócone i nie mogą powodować objawów.

Przezskórna rizotomia

Inną opcją leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego jest przezskórna rizotomia. W pełnej sedacji (ale nie znieczuleniu) chirurg poprowadzi specjalistyczną igłę do uszkodzonego obszaru lub obszarów nerwu trójdzielnego. Po umieszczeniu balonu na miejscu zostanie zastosowane ciepło lub glicerol, aby spowodować uszkodzenie części nerwu, która zatrzyma bolesne impulsy. Ta procedura zapewnia szybsze wyniki niż radiochirurgia Gamma Knife, ale zwykle nie jest tak natychmiastowa jak dekompresja mikronaczyniowa.

Umieszczenie stymulatora bólu

Inną dobrą opcją łagodzenia neuralgii nerwu trójdzielnego jest umieszczenie stymulatora bólu w minimalnie inwazyjnej procedurze, która może zapewnić doskonałe wyniki. Umieszczenie stymulatora polega na wprowadzeniu przez chirurga maleńkich elektrod pod skórę i do nerwu trójdzielnego. Elektrody te są następnie podłączane do stymulatora, który uwalnia maleńkie impulsy elektryczne, które zakłócają nieprawidłowe impulsy nerwowe. Zaczniesz od uruchomienia próbnego i zewnętrznego stymulatora; jeśli okaże się, że przyniesie Ci ulgę, której szukasz, pod Twoją skórę zostanie umieszczony stały stymulator.

Być może nie ma lekarstwa na neuralgię nerwu trójdzielnego, ale mając więcej niż kiedykolwiek możliwości kontrolowania bólu, możesz żyć bez niego. Warto określić, który z powyższych zabiegów jest najlepszy dla Ciebie i Twoich unikalnych potrzeb.

Niniejszy e-book opieram o 16 lat własnego doświadczenia w walce z neuralgią – wyznaje Katarzyna Buć oraz strategie, które w znacznym stopniu wpłynęły na poprawę jakości mojego życia z bólem, który został uznany przez wiele osób za „najgorszy do wyobrażenia”.

https://coczytamy.pl/ksiazki/neuralgia-jak-zyc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *