Taśma do ćwiczeń thera band – przykładowy zestaw ćwiczeń. Czy są przeciwwskazania do jej użycia?

Taśma do ćwiczeń thera band wykorzystywana jest w rehabilitacji. Służy do wykonywania ćwiczeń poszczególnych wyizolowanych mięśni lub całych ich grup. Z jej pomocą mogą ćwiczyć zarówno początkujące, jak i zaawansowane osoby, a plan treningowy jest naprawdę bardzo urozmaicony.

Taśmy do ćwiczeń thera band są dostępne w ośmiu różnych kolorach, które informują o ich oporze. W ten sposób można bardzo indywidualnie dobrać stopień sprężystości do potrzeb danej osoby, np. aktualnej siły fizycznej. Właśnie dlatego z tego typu treningu mogą korzystać osoby w różnym wieku.

 

Thera band – zestaw ćwiczeń dla początkującego

 

Taśma thera band umożliwia opracowanie planu treningowego, niezależnie od poziomu zaawansowania, który w bardzo krótkim czasie daje widoczne efekty. Poprawia nie tylko masę mięśniową, ale dodatkowo stymuluje regenerację włókien mięśniowych i poprawia ich wytrzymałość. Dodatkowym efektem jest utrata zbędnych kilogramów. Jeśli chodzi o właściwą postawę, to odpowiednio dobrane ruchy utrwalają właściwy wzorzec, poprawiając przy tym reakcje równoważne.

Jeśli dopiero zaczynamy pracę z taśmą, warto rozpocząć od ruchów podstawowych:

  • aby wzmocnić kończyny górne, wystarczy stanąć w lekkim wykroku, stopa ustawiona z przodu powinna całym ciężarem spoczywać na taśmie, która z drugiej strony musi być zablokowana na uniesionych do góry dłoniach. W ten sposób, zginając ręce w przedramieniu, można wyraźnie odczuć, jak pracują mięśnie bicepsu i tricepsu;
  • proste ćwiczenie, wzmacniające kończyny dolne, wykonywane jest również w pozycji stojącej, w lekkim rozkroku (stopy na szerokość bioder). Podczas gdy taśma znajduje się pod stopą, na której się opieramy, jej pętlę umieszczamy na wysokości kostki drugiej stopy i stopniowo ją odwodzimy w bok, naprężając taśmę,
  • przyciąganie łopatek jest bardzo dobrym ćwiczeniem na tułów. Chwytamy taśmę w dłonie oddalone od siebie o około 10 cm, ręce powinny być proste w łokciach, uniesione na wysokość barków. Podczas gdy prawa ręka pozostaje wyprostowana, lewa napina taśmę przez ściąganie łopatki w tył.

Wszystkie ćwiczenia należy powtarzać na obie strony. Na początkowym etapie nie zaleca się wykonywania więcej niż 8 zadań, w których każdy ruch powtarzany jest maksymalnie około 20 razy. Jeśli pojawi się jakikolwiek dyskomfort, należy natychmiast przerwać trening.

 

Trening z taśmami – czy istnieją przeciwwskazania?

 

Trening z taśmami jest bardzo uniwersalną formą pracy nad własnym ciałem. Możliwość indywidualnego dopasowania naprężenia sprawia, że aktywność uważana jest za bardzo bezpieczną. Jeśli tylko rehabilitant wyrazi zgodę, thera band z pewnością przyniosą wiele korzyści w procesie powrotu do pełnej sprawności. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim jakikolwiek odczuwany ból powinien oznaczać przerwę w wykonywaniu danego ruchu. Obciążenia należy zwiększać stopniowo. Bardzo ważne jest przestrzeganie techniki wykonywania ćwiczeń m.in. napięcia taśmy (bardzo ważny jest kąt pomiędzy taśmą a trenowaną częścią ciała), a także utrzymania właściwej postawy ciała i wykonywania kontrolowanych wolnych ruchów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *