SNUFF – niebezpieczny element kultury masowej

Środki masowego przekazu to niebezpieczny element kultury masowej. Materiały filmowe znane jako  S.N.U.F.F-y potrafią przekłamywać rzeczywistość, manipulować opinią publiczną i wspierać realizację śmiercionośnych potrzeb.

Mass media zmieniły świat

Nieograniczony dostęp do informacji z założenia miał nieść ze sobą przede wszystkim wymierne korzyści. Wiadomości z dowolnych obszarów napływają bezustannie. Początkowo była prasa, następnie przekaz radiowy, z czasem telewizja i internet. Wolne media nie bez powodu nazywane są czwartą władzą. Stają one przecież na straży demokracji i praworządności. Od czasu, gdy każdy może przygotowywać i rozpowszechniać przekazy, zaobserwowano szereg niepożądanych zjawisk. Rzetelną prawdę zaczęły otaczać „medialne śmieci”. Fałszywe treści, zmanipulowane przekazy manipulacyjne informacje. Większość z nich wykazuje niską szkodliwość społeczną, inne wymagają kontroli.

Czym są SNUFFY?

http://www.prasa24h.pl/19578/czym-sa-snuffy.html

Tezę o wszechmocy mediów stara się podważać wielu. Fakt, że każda jednostka może korzystać z własnych zdolności poznawczych, a dzięki nim filtrować informacje, ma dowodzić, że jesteśmy w stanie nie ulegać manipulacji. Niestety zbyt wiele osób „daje się nabrać”. Przyjmuje za pewnik treści, których nie może samodzielnie zbadać.

Za supermedium uznaje się internet. To twór o multimedialnym charakterze, wchłaniający inne media. Połączenie dźwięku, obrazu i tekstu stworzyło nieograniczone możliwości. Każdy może poszukiwać treści, które lubi lub upubliczniać własne wytwory. Jest pewne, że materiały filmowe cieszą się ogromną popularnością. To dzięki  nim można poczyść się uczestnikiem konkretnych scen, czy zdarzeń. Wiadomo, że za ich pomocą można oddziaływać na gusta i preferencje polityczne, wpływać na opinie, czy wzmacniać propagandę.

SNUFF to specyficzny rodzaj filmów

Prezentują one krańcowo bulwersujące materiały. Sceny wstrząsające, mogące mieć negatywny wpływ na kondycję emocjonalną i zdrowie psychiczne odbiorców. Termin SNUFF tłumaczy się jako Special Newsreel Universal Feature Film. W tłumaczeniu na język polski – specjalna kronika filmowa. Materiał utrwalający prawdziwe, wstrząsające zajścia.

SNUFF może być wykorzystywany w wielu celach. Zaspokajać chore żądze, realizować upolitycznione, religijne, fanatyczne, czy propagandowe cele. Na temat tego rodzaju filmów krążą już legendy. Wiele podobnych treści udaje się w porę zablokować, inne wyciekają.

Szokujące, brutalne materiały mogą stać się narzędziem pozwalającym łączyć działania wojenne z technikami wideo. Terroryści od dawna rejestrują dokonywane zbrodnie, by zastraszyć świat. Konflikty polityczne, jak choćby ostatni, dotyczący Rosji i Ukrainy, są przedstawiane w „krzywym zwierciadle”. Osoby niebędące ich „częścią” wydają osądy na podstawie oglądanych materiałów.

O ryzyku i konsekwencjach podobnych działań, można przeczytać w postapokaliptycznej powieści „S.N.U.F.F”. Ta oszałamiająca powieść przedstawia wizjonerskie spojrzenie na wojnę i media.

S.N.U.F.F. – Wiktor Pielewin

Premiera 01.10.2018 roku

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/757-snuff-9788381191715.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *