Co może oznaczać ból pleców oraz kiedy udać się do ortopedy?

Długie siedzenie przy biurku, za kierownicą samochodu, praca w pozycji stojącej – wszystko to ma negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Najlepiej czuje się on, kiedy ma dużo ruchu, czy kiedy ma dobre podparcie. Jednak co w sytuacji, kiedy nasze plecy zaczynają boleć, kiedy dokucza nam ból pleców między łopatkami? Czy to zawsze boli kręgosłup? Kiedy należy udać się do ortopedy?

Niepokojący ból pleców

Zawsze, kiedy pojawiają się drobne dolegliwości, zastanawiamy się, czy to ten moment, by udać się do specjalisty. Tym, co zdecydowanie powinno niepokoić, jest ból utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli pobolewają nas plecy od wysiłku fizycznego, czy też jego braku, albo od tego, że dźwigaliśmy coś ciężkiego, prawdopodobnie wizyta taka może być potrzebna. 

Jednym z najczęstszych schorzeń pleców jest zwyrodnienie kręgosłupa. Powstaje ono w wyniku zbyt małej ilości mazi, która chroni chrząstkę stawową, zapobiegając jej ścieraniu się oraz powstawaniu na niej rys i nierówności. Jeśli jest jej niewystarczająca ilość, kości zaczynają się o siebie ocierać i ból staje się trudny do zniesienia. W miejscach, które są zmieniane chorobowo, na skutek tego powstają osteofity, czyli naroślą kostne zniekształcająca staw. Winą za zwyrodnienie obarczyć można wady postawy, siedzący tryb życia, a także nieodpowiednie podnoszenie ciężarów. Aby wyleczyć zmiany, powstające na kręgosłupie konieczne jest leczenie polegające na wzmocnieniu mięśni i kości. Wzmocnienie to odbywa się głównie poprzez zwiększenie ilości ruchu, czyli po prostu poprzez aktywny tryb życia. Ponadto ćwiczenia pozwalają mięśniom się rozluźnić. Wizyta u ortopedy w tym przypadku konieczna jest do zdiagnozowania samego schorzenia, wspomożenie w łagodzeniu bólu, a także w powrocie do pełnej sprawności.

Przepuklina kręgosłupa i ból między łopatkami

Zwyrodnienie kręgosłupa jest także jednym z powodów bólu między łopatkami, który bywa trudny w zdiagnozowaniu. Jest to coś, co bardzo często bywa nazywane chorobą zawodową. Głównie dlatego, że doskwiera głównie osobom pracującym przy komputerze, lub po prostu w tej samej pozycji np. przy taśmie produkcyjnej. Podobnie jest w przypadku przepukliny kręgosłupa zwana inaczej dyskopatią oraz potocznie wypadaniem dysku. To jedno z najczęstszych schorzeń kręgosłupa. Objawia się ona bardzo silnym bólem kręgosłupa i niejednokrotnie kończy się operacją. Przepuklina polega na wysunięciu się galaretowatego jądra poza przestrzeń międzykręgową. Ten wysunięty dysk uciska na sąsiadujące struktury nerwowe, powodując dolegliwości i bóle. Jest to choroba dotykająca głównie osoby w średnim wieku, jednak coraz częściej borykają się z nią także osoby młode.

Pomimo obszernej wiedzy dostępnej w Internecie, jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości bólowe związane z plecami, koniecznie udać należy się do ortopedy.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony Carolina Medical Center.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *