Pracodawco! Sprawdź, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo i komfort swojego pracownika

Oczywiście każdy nowy pracownik musi przejść szkolenie BHP, podczas którego dowie się, czego bezwzględnie nie może robić oraz jakie procedury obowiązują na wypadek poszczególnych zdarzeń. Pracodawcy jednak nie zawsze wystarczająco dbają o bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników. O co zawsze powinni dbać?

System detekcji gazu

To podstawa zwłaszcza w różnego rodzaju fabrykach. System detekcji gazu w porę zaalarmuje pracowników, gdy okaże się, że ulatnia się niebezpieczny gaz, a jego stężenie przekroczyło dozwoloną normę. Do przekroczenia odpowiedniego poziomu stężenia gazów może też dojść w wyniku produkcji lub magazynowania niektórych produktów chemicznych. Z tego względu system detekcji gazu sprawdzi się przede wszystkim w lakierniach, malarniach, pomieszczeniach, w których ładowane są akumulatory czy maszynowniach amoniakalnych. System detekcji gazu to jednak nie jedyna ochrona w takich sytuacjach; konieczny jest także system wentylacji, który zapobiega nagromadzaniu się zbyt dużych ilości gazu.

System szkoleń

Ponownie dotyczy to przede wszystkim właścicieli fabryk czy firm budowlanych oraz ich pracowników. Gwarantem większego bezpieczeństwa jest przede wszystkim wiedza – jak postępować w określonych sytuacjach czy jak używać konkretnych narzędzi i maszyn. W wielu firmach szkolenia z BHP czy obsługi maszyn są wykonywane niedbale, nierzadko wręcz sprowadzają się do podpisania przez pracownika określonego dokumentu. Tymczasem dobrze przeprowadzone, wyczerpujące szkolenia mogą zapobiec wielu wypadkom i sytuacjom, które wynikają ze złego przygotowania pracowników.

Komfort na stanowisku pracy

Nie można zapominać również o właściwym zaprojektowaniu stanowiska pracy – bez względu na to, w jakiej branży działa dana firma. Pracownik powinien wykonywać powierzone obowiązki w komfortowej pozycji (jeśli tylko to jest możliwe), mając dużo miejsca na swobodne ruchy. W biurach warto np. zwrócić uwagę na wysokość blatu biurka, odległość między monitorem komputera a użytkownikiem oraz oczywiście na regulacje dostępne w krześle biurowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *