Zakładanie spółki z.o.o – co powinieneś wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego biznesu w nadziei, że przyniesie im to wymierne korzyści. Pierwszym krokiem do otworzenia własnej działalności gospodarczej, jest wybór jej formy prawnej – w tej kwestii istnieje wiele możliwości. Najczęściej jednak początkujący przedsiębiorcy decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Czym charakteryzuje się sp. z o.o.?

Na początku trzeba wspomnieć, że choć ta forma działalności nazwana jest spółką, to każdy z nas może ją prowadzić samodzielnie, bez wspólników. Najbardziej charakterystyczna jest tu ograniczona odpowiedzialność, która w praktyce oznacza, że właściciel nie może odpowiadać finansowo za zobowiązania czy długi firmy – odpowiada za nie sama spółka posiadanym kapitałem, czyli wkładem finansowym właścicieli.

Co trzeba wiedzieć na początku?

W przypadku gdy spółkę z o.o. planujemy prowadzić samodzielnie, niezbędne będzie podpisanie aktu założycielskiego, natomiast w sytuacji, gdy mamy wspólnika, umowy o spółce – dokument musi zawierać takie informacje jak: nazwę spółki wraz z jej adresem, obszar, na którym będzie działała, minimalną wartość udziałów należących do wszystkich wspólników, wysokość kapitału zakładowego, a także okres trwania spółki (o ile jest on oznaczony).

Jednak to nie koniec formalności. Trzeba udać się także, do sądu gospodarczego, w którym należy złożyć następujące wnioski:

  • wniosek o rejestrację spółki w celu uzyskania wpisu do KRS
  • wniosek o nadanie numeru NIP
  • wniosek o nadanie numeru REGON
  • wniosek ZUS

Na koniec, zostaje założyć rachunek bankowy spółki i znaleźć firmę, która zajmie się księgowością – ważne, by był to rzetelny i sprawdzony usługodawca. Warto postawić na firmę, która cieszy się dobrymi opiniami oraz oferuje swoim klientom możliwość prowadzenia pełnej księgowości. Dzięki temu początkujący przedsiębiorca zyska pewność, że wszystkie dokumenty i rozliczenia będą gotowe i dostarczone do właściwych urzędów na czas.

Jeśli właśnie zakładasz spółkę i szukasz dobrego księgowego, sprawdź ofertę Aristo Signum – Biuro rachunkowe Toruń .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *