Książki z motywem zdrady – co czytać?

Niewierność partnerska, złamane obietnice, czy pogwałcone przysięgi to jedne z najbardziej przejmujących motywów literackich. Książki z motywem zdrady poruszają tą skomplikowaną, budzącą emocje i bardzo życiową tematykę.

Byłoby wspaniale, gdyby dało się zaplanować przyszłość. Wytyczyć sobie jasne, przewidywalne działania i szczęśliwie je realizować. Niestety ludzkie życie bywa skomplikowane. Nawet jeżeli będziemy starać się podążać wyznaczonym sobie torem, nie przewidzimy, w jaki sposób czyny innych wpłyną na nasz los. Książki, w których motywem jest zdrada i wynikające z niej konsekwencje poruszają ten trudny temat. Z całą pewnością jest to zagadnienie cieszące się niemalejącym zainteresowaniem.

Wszyscy pragniemy wierzyć, że składane obietnice i zapewnienia nigdy nie zostaną pogwałcone. Doskonale wiemy jednak, że dotrzymanie danego słowa nie zawsze jest łatwe. Niewierność, brak lojalności i łamanie złożonych przysiąg, zdarza się nagminnie. Zdrady od zawsze naznaczają ludzki los i pomimo starań nie zdołamy tego zmienić.

Książki z motywem zdrady obrazowo omawiają tę tematykę. Dzięki nim poznamy poruszające historie. Dobitnie uwidocznione konsekwencje wiarołomstwa, uzmysłowią nam znaczenie problemu. Okazuje się, że najwięcej emocji budzi zdrada w odniesieniu do relacji partnerskich. Gdy najbliższa nam osoba, z którą staramy się układać wspólny los, dopuszcza się zdrady, zmienia się wszystko. Przeżywane na skutek tego zajścia emocje zmuszają, by przewartościować i na nowo poukładać codzienność.

Poznajmy więc najbardziej poruszające książki z motywem zdrady. Ta ponadczasowa tematyka opisywana poprzez literacką fikcję jest niezwykle bliska prawdy. Rozczarowanie, emocjonalne rozdarcie i poczucie zawodu zawsze „smakuje” podobnie.

Książka z motywem zdrady, którą warto polecić to „Inny wariant życia”. Fabuła przekona nas, że przebaczanie ma wielką moc. Okazuje się bowiem, że wiele rzeczy można wybaczyć. Zapomnieć się nie da, ale z czasem, gdy emocje opadną, można wszystko ujrzeć w nowym, nieco korzystniejszym świetle. W trakcie lektury zrozumiemy, że planowanie przyszłości nie ma większego sensu. Los może bowiem zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym momencie. Na chwilę tę nie sposób się przygotować. Z pewnością będziemy zaskoczeni i zagubieni. Po czasie przykrych perturbacji zawsze trzeba się jednak otrząsnąć i podążać dalej. Poznamy piękną historię Izy i Janusza. Tę parę życie zaskoczyło wielokrotnie. Gdy zdawało się, że nic nie może się zmienić na lepsze, zawsze pojawiała się jednak nadzieja. Powieść pozwoli nam przeżyć wiele zaskoczeń, dramatów i radości. Jak w prawdziwym życiu nie zabraknie wielobarwnych emocji. Najważniejsze jednak, że dzięki tej książce zrozumiemy, że w momencie, kiedy zdarzy się, że wszystko wymknie się spod kontroli, pozostaną nam dwa wyjścia. Walczyć z nowym, innym wariantem życia lub pokochać go. To drugie rozwiązanie z pewnością jest trudniejsze, ale może dzięki temu bardziej wartościowe?

Książka, w której motywem jest zdrada i wynikające z niej konsekwencje to „Drugie życie rzeczy”. Jest to poruszająca, obyczajowa opowieść, którą szczególnie polecić należy osobom, które doświadczyły partnerskiej zdrady. W treści odnajdą bowiem znane sobie emocje oraz tak potrzebną nadzieję na lepsze jutro. Główna bohaterka Maria we własnej sypialni, we własnym łóżku zastanie męża z kochanką. Zszokowana wybiegnie z domu i zwymiotuje. W ten brutalny, niemożliwy do przewidzenia sposób, wszystko, w co wierzyła legło w gruzach. Ból, którego doświadczy, będzie niewyobrażalny, ale musi się otrząsnąć i żyć dalej. Jak łatwo można się domyślić, przyjemnie nie będzie. Po takim zajściu trudno się pozbierać. Zdaje się bowiem, że wszystko, co dobre, nagle, na zawsze się skończyło. Los nie powiedział jednak ostatniego słowa. Książka przekona nas, że niekiedy rzeczy mówią, a niektórzy ludzie stają się lepsi, nawet jeżeli czynią zło. Ta historia porusza i skłania do głębszych refleksji, które na długo zapadają w pamięci.

Polecana książka z motywem zdrady to także „W kierunku zachodzącego słońca”. Przekonamy się, że niektórzy mężczyźni nie bez przyczyny zasługują na miano zdrajcy. Rob, partner głównej bohaterki Susany świadomie łamie składane obietnice i szuka okazji, by obcować z innymi kobietami. Sytuacja ta będzie mieć miejsce, gdy wyjedzie on do Afryki. Szybko zrozumiemy, że Rob jest pokrętną kreaturą, której nie warto ufać. Susana jest jednak młoda, piękna i łatwowierna. To dlatego nie tak łatwo będzie jej uwolnić się z toksycznej relacji. W końcu zyska jednak wrażenie, że ten etap już za nią. Skupi się na pracy, pierwszym służbowym wyjeździe i związanymi z nim atrakcjami. Szkoda, że jej szef potrafi dwuznacznie się zachowywać. Towarzysząc Susanie, ujrzymy narodziny prawdziwego uczucia. Niestety, wiarołomny Rob da o sobie znać. Emocji nie będzie brakować, a z każdą stroną tempo akcji będzie niebezpiecznie wzrastać. Przed nami chwile pełne grozy, ale i zapierające dech w piersiach podróże.

Książki z motywem zdrady koncentrują się niewyłącznie na niewierności partnerskiej. Nie tylko powieści obyczajowe poruszają tę tematykę. Pogwałcone zasady i złamane obietnice to równie popularny temat. Wielokrotnie staje się on dominującym wątkiem fascynujących historii. Książki z motywem zdrady znajdziemy bowiem pośród wielu gatunków literackich.

Książka historyczna z motywem zdrady to „Strzała przeznaczenia”. Należy podkreślić, że powieść została oparta na krwawych faktach historycznych. Oznacza to, że fikcja literacka ubarwiła minione dzieje. Wyruszymy do roku 1066. W średniowiecznej Anglii bezpotomnie umiera Król Edward Wyznawca. O objęcie tronu będzie walczyć trzech kandydatów. Nie zabraknie intryg, podstępów i zdrad. Opisy bitew, perturbacji politycznych oraz miłosnych uniesień sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Na pierwszy plan wysunie się bohater Garet Patington. To dzielny wojak, sprawny szermierz, jeździec i rycerz. Jego charakter kształtował się pod pieczą ojca Johna i księdza Tobiasza. Czy tym samym zawsze pozostanie on wierny przyjętym zasadom? Garet pokocha kobietę, z którą nie powinien się wiązać, a tym samym dopuści się zdrady. W ówczesnych realiach podobne czyny srogo karano. Nie minie moment, a jego ukochaną zostanie porwana przez wikingów, a on sam stanie się świadkiem śmierci swego ojca. Czy oskarżonemu o zdradę Garetowi ostatecznie uda się ocalić życie ukochanej i własny honor?

Sensacyjna książka z motywem zdrady to „Rachunek obcego sumienia. Dwutorowa fabuła przekona nas, że wiarołomność nie zawsze jest oczywista. Teraźniejszość zestawiona z przeszłością postawi przed nami wiele pytań. Główny bohater Aleksander poszukuje swej matki. Sprzedany w dzieciństwie chce poznać historię swojej rodziny. Łatwo nie będzie, bo z każdym krokiem ujawnią się kolejne tajemnice. Okaże się, że jego rodzicielka była hrabiną, a ojciec niemieckim farmerem. By się do niej zbliżyć, wpierw będzie musiał odwiedzić niemieckie archiwum i stanąć przed własnym ojcem. Dynamiczne zwroty akcji sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Będziemy chcieli wiedzieć, czego dowie się Aleksander i czy wiedza ta cokolwiek zmieni w jego życiu. Ta powieść dowodzi, że zdrada nie zawsze jest oczywista i, że nie warto pochopnie oceniać ludzi i ich czynów. Dowiedzie tego choćby postać sadystycznego kapitana SS, Millera, który po latach okaże się niedocenionym bohaterem.

Książka fantasy z motywem zdrady to „Fałszywa trójca”. Fabuła przeniesie nas do świata, w którym pokrętne występki są codziennością. Ta pozycja przypadnie do gustu nie tylko fanom fantastyki, ponieważ znajdziemy w niej sensacje, kryminalne sprawy i tajemnice. W państwie Toghanium zamordowany zostaje władca. Ludzie są przerażeni, a ich niepokój wzrośnie, gdy zniknie Marszałek Kalas. Przypuszcza się, że za porwanie odpowiedzialni są orkowie, ale Kalas mógł sam upozorować zajście, a tym samym dopuścić się zdrady. Sprawę będzie badał kapitan Matteo. Ktoś bezustannie zaciera ślady, więc nie będzie mu łatwo. Właśnie dlatego ignorując wytyczne razem z grupką zaufanych żołnierzy oraz czarodziejów postara się wyjaśnić wszelkie nieścisłości.

Książki z motywem zdrady cieszą się niemalejącym zainteresowaniem, ponieważ zawsze dostarczają wielu emocji. W końcu mówią o zawiedzionych nadziejach, złamanych obietnicach i niewierności, a wszystko to wpisane jest od zawsze w ludzkie życie. Książki, w których motywem jest zdrada, warto więc czytać ze względu na gatunek, w jaki się wpisują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *