Len mielony: jakie ma właściwości i do czego można go wykorzystać?

Len mielony jest wykorzystywany zarówno jako produkt spożywczy jak i suplement diety, głównie ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Co zawiera len mielony i do czego konkretnie można go wykorzystać?

Len mielony: właściwości i zastosowanie

Len mielony to właściwie to samo co siemię lniane – to po prostu nasiona lnu. Len mielony jest bogaty m.in. w białka i sterole, a także magnez, żelazo i cynk.

Dla niektórych len mielony kojarzy się głównie z produktem, który działa wspomagająco przy leczeniu wrzodów żołądka i wszelkich problemów gastrycznych. Jest to możliwe ze względu na działanie lnu w przewodzie pokarmowym – przełyk, żołądek i jelita są przez niego pokrywane cienką warstwą błony śluzowej, która zabezpiecza te rejony przed szkodliwym działaniem kwasu solnego.

Oprócz profilaktyki i leczenia wrzodów len mielony świetnie sprawdza się także przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Podobnie jak w przypadku układu pokarmowego, siemię lniane powleka błony śluzowe, co zmniejsza nieprzyjemne odczucie drapania i podrażnienia. Należy jednocześnie pamiętać, że stosowanie lnu mielonego może być niewskazane przy kaszlu mokrym, ponieważ może zwiększać wydzielinę.

Len mielony jako suplement diety wspomagający proces odchudzania

Len mielony ma wysoką zawartość błonnika, dzięki czemu może mieć pozytywny wpływ na proces odchudzania. Błonnik wpływa bowiem na metabolizm, dzięki czemu przemiana materii jest przyspieszona. Ponadto len mielony pomaga w likwidacji zaparć, co oznacza, że umożliwia pozbycie się zalegających w jelitach resztek. Należy jednocześnie pamiętać, że siemię lniane jest stosunkowo wysoko kaloryczne, co oznacza, że przy odchudzaniu nie należy stosować go w zbyt dużej ilości.

Ze względu na zwartość magnezu, żelaza i cynku len mielony wpływa również pozytywnie na układ krwionośny i układ nerwowy, zwiększając elastyczność naczyń i poprawiając zdolność koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *