Jak rzucić palenie?

Rzucenie palenia jest tak ciężkie, że tylko nielicznym osobą udaje się osiągnąć cel za pierwszym razem. Średnio siódma lub ósma próba jest zakończona sukcesem. Tak więc, nie należy zniechęcać się niepowodzeniem lecz warto próbować dalej i walczyć z nałogiem. Jakie są najlepsze sposoby pozwalające na rozstanie się z paleniem raz na zawsze?

Sposoby walki z paleniem

Poniżej przedstawione zostały sprawdzone czynności, które należy rozważyć, gdy zastanawiasz się jak rzucić palenie.

 1. Określenie czynności, które kojarzą się z paleniem papierosa i zastąpienie ich innymi nie związanymi z nałogiem.
 2. Nastawienie się na walkę z samym sobą w pierwszych dniach odstawienia palenia.
 3. Uświadomienie sobie, iż papieros nie zwalczy ani problemów ani wprowadzi w stan spokoju. Wręcz przeciwnie, późniejszy spadek poziomu nikotyny w organizmie wywołuje stres, rozdrażnienie, napięcie psychiczne i spadek koncentracji.
 4. Unikanie sytuacji związanych z paleniem. Bardzo często konkretne miejsca kojarzą się z zapaleniem papierosa. Należy unikać takich miejsc lub zmienić je tak, aby nie wywoływały niepotrzebnych potrzeb zapalenia.
 5. Zajęcie rąk inną czynnością niż trzymanie papierosa – pomocna może być piłka antystresowa, breloczek czy nawet długopis.
 6. Rzucenie palenia nie oznacza wzrostu wagi – tylko w przypadku gdy, papieros zostaje zastąpiony przekąską, dzienna pula kaloryczna wzrasta i organizm może przytyć. Nie zmieniając swojej diety organizm utrzyma tę samą wagę.
 7. Motywacja do podjęcia działania i wytrwałość to klucz do pozytywnego ukończenia procesu rzucenia palenia.
 8. Poinformowanie bliskich o rzucenia palenia pomaga w osiągnięciu celu. Po pierwsze wymusza ono dotrzymania słowa, a po drugie bliscy mogą pomóc w trudnych chwilach.
 9. Uświadomienie sobie, że wszystkie trudności ulokowane są w psychice – należy w trudnych momentach przypominać sobie, dlaczego podjęte zostało takie działanie i jakie będą jego efekty.
 10. W trudnych chwilach można skorzystać z profesjonalnej pomocy jak np. Poradnia Pomocy Palącym.

Czy wiesz że?

 • Na podstawie badań warszawskiego Centrum Onkologii określono, iż połowa palaczy rozważa rzucenie nałogu jakim jest palenie.
 • Myśl skoncentrowana na zapalenie papierosa widnieje w głowie tylko na około 2-3 minuty.

Jeden komentarz do “Jak rzucić palenie?

 • Tyle razy co już próbowałem rzucić palenie i nic nie wyszło. Ale ta myśl „Myśl skoncentrowana na zapalenie papierosa widnieje w głowie tylko na około 2-3 minuty.” wydaje mi się interesująca

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *