Psychoterapia sposobem na problemy dorastającej młodzieży

Okres dojrzewania to dla młodzieży czas szczególny. Przejście od wieku dziecięcego do dorosłego jest niejednokrotnie bardzo dużym wyzwaniem. Dotyczy to zarówno samej młodzieży, jak i jej rodziców, bliskich, nauczycieli i całego środowiska, w którym się młodzież obraca.

Niestety, rzadko kiedy okres dojrzewania obywa się całkowicie bez problemów. A do takowych należy zaliczyć zaburzenia psychiczne, niepokojące zachowania (jak choćby osławiony nastoletni bunt), sięganie po używki, lekceważenie obowiązków i wiele innych. W jednych przypadkach młody człowiek przechodzi przez ten okres bezproblemowo, ale zdarza się, że nastolatkowie popadają w poważne problemy, niektóre kończące się konfliktami z prawem. Z drugiej strony przechodząca trudny okres w życiu młodzież oraz jej bliscy mogą liczyć na fachową pomoc specjalistów z zakresu psychologii choćby w postaci konsultacji z psychologiem, a w poważniejszych przypadkach psychoterapii dla młodzieży.

Najpopularniejsze problemy młodzieży gimnazjalnej

Choć reforma szkolnictwa jest już faktem i gimnazja wkrótce przestaną istnieć, to niepodważalnym faktem jest, że to właśnie na okres gimnazjalny przypada wiele problemów młodych ludzi. Przejście ze szkoły podstawowej do gimnazjum jest obecnie uważane za granicę pomiędzy wiekiem dziecięcym a nastoletnim. Zmiana szkoły, środowiska, otaczających ludzi i związanego stylu życia sprzyjają pojawieniu się nowych problemów w życiu tych młodych ludzi, a w rezultacie okazuje się, że do ich rozwiązania niezbędny jest psycholog lub inny specjalista. Problemy, z jakimi spotyka się w tym okresie życia młodzież są bardzo różnorakie. Różne są też ich przyczyny.

Źródeł części z nich należy szukać w domu rodzinnym. To właśnie wtedy dochodzi do pierwszych poważnych starć pomiędzy dziećmi a rodzicami. Nastoletnie dziecko chce być traktowane zupełnie inaczej, niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej, a rodzice często nie zauważają zmian w zachowaniu u swoich dojrzewających pociech. Często rodzice nie są gotowi na nagłe zmiany w podejściu do życia u swoich dzieci. Wówczas jednym z zalecanych działań jest psychoterapia dla młodzieży, jaką oferuje wiele gabinetów i klinik.

Przyczyn niepokojących zachowań należy też często szukać w środowisku rówieśniczym i szkolnym. To właśnie relacje z kolegami i koleżankami wywołują często najpopularniejsze problemy młodzieży gimnazjalnej, z którymi młodzież nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Konflikty, pierwsze zawiedzione miłosne zauroczenia, rywalizacja o pozycję w grupie, problemy z nadmiarem nauki to częste przyczyny zaburzeń psychicznych młodzieży. Efektem tego są agresywne zachowania w stosunku do otoczenia, autoagresja, zaniedbywanie obowiązków, a także sięganie po różnorakie używki. Efektom problemów, z jakimi spotyka się dorastająca młodzież, w wielu przypadkach może zaradzić jedynie profesjonalna pomoc psychologa.

Psychoterapia dla młodzieży z problemami

O ile w lżejszych przypadkach wystarczająca jest interwencja rodziców, nauczycieli czy szkolnego pedagoga, to w licznych przypadkach osoby te nie są wystarczająco kompetentne, aby odpowiednio zareagować najpopularniejsze problemy młodzieży gimnazjalnej. Często osoby te nie mają też po prostu czasu, aby dogłębnie przeanalizować sytuację. W takich przypadkach niezbędny jest dobry psycholog, który zastosuje odpowiednią psychoterapię. Specjalistów od problemów dorastającej młodzieży w Polsce nie brakuje, a odpowiednio wcześnie zastosowana psychoterapia dla młodzieży może zapobiec dużo większym problemom w przyszłości, w tym takim, które mogłyby się ciągnąć przez całe życie.

Zapraszamy na terapie młodzież z problemami:http://www.grzegorzkurowski.pl/oferta/psychoterapia-mlodziezy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *