Jak ważne są porady w życiu – co nam dają?

Znane porzekadło głosi, że człowiek uczy się przez całe życie. Trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Jednak nauka nie wiąże się jedynie z czytaniem książek i uczęszczaniem do szkoły lub na uniwersytet. Uczymy się również, przechodząc przez kolejne życiowe doświadczenia i zasięgając porad u innych ludzi. No, właśnie – porady. Co one w ogóle wnoszą do naszego życia? Czy udzielając ich, możemy kształtować życie innych osób? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższy artykule. Serdecznie zachęcamy Państwa do jego przeczytania!

Dobry start w dzieciństwie

Dawanie dobrych rad najczęściej kojarzy nam się z pouczaniem dzieci przez rodziców. Mały człowiek, który nie rozumie wielu rzeczy i jeszcze nie wie, jak samemu zdobyć potrzebne informacje, kieruje swe kroki do kogoś starszego. Dla małego dziecka, osoby dorosłe – najczęściej rodzice lub dziadkowie – są prawdziwymi wyroczniami. Chyba każdy z nas, będąc w wieku dziecięcym, uważał w pewnym okresie swoich rodziców za osoby wszechwiedzące. Oczywiście, wraz z naszym rozwojem weryfikowaliśmy tę opinię, jednak chyba każdy z nas może wymienić kilka cennych rad, jakie dali nam nasi opiekunowie. Dla wielu z nas, po kilkudziesięciu latach, te wskazówki nadal stanowią coś w rodzaju drogowskazów życiowych.

Dobry źródłem  porad są książki to prawdziwa skarbnica wiedzy

Rady w życiu dorosłym

Jednak pamiętajmy także o tym, że dawanie dobrych rad ma ogromne znaczenie również w życiu dorosłym. Przecież nikt z nas nie jest wszechwiedzący. Nikt z nas nie posiada również na tyle rozległych umiejętności, żeby zrozumieć wszystko i wszystkiego się nauczyć, nawet metodą prób i błędów. Zawsze się znajdzie ktoś, kto w danej materii będzie od nas bardziej doświadczony. Grzechem jest nie poprosić takiego człowieka o pomoc. Zasięgając u niego rady, nie tylko dowiemy się, jakie jest rozwiązanie trapiącego nas problemu. Prosząc o pomoc, zaoszczędzimy wiele czasu i energii, które możemy poświęcić na dalsze czynności lub rozmyślania. Ponadto nie przypniemy sobie sami łatki zadufanego ignoranta.

Zastanawiasz się – co robić, gdy pada deszcz?  – klika pomysłów na nudę, gdy pada deszcz.

Dawanie dobrych rad jako życie ze sobą w zgodzie i ciekawy sposób na życie

Większość osób czytających ten artykuł, to ludzie empatyczni, którym również zależy na dobru innych. Przecież lubimy pomagać drugiej osobie, patrząc, jak dzięki nam, jej życie w jakimś aspekcie staje się lepsze. Taka potrzeba wywierania pozytywnego wpływu na drugiego człowieka jest zakorzeniona w każdym z nas. Dążąc do jej zaspokojenia, sami możemy dawać dobre rady innym ludziom. Można dokonywać tego na różne sposoby: podczas wspólnego rozwiązywania pracy domowej, w czasie grupowej pracy nad projektem czy podczas rozmowy z przyjacielem w cztery oczy. Dawanie dobrych rad wcale nie musi oznaczać wymądrzania się i wznoszenia na filozoficzne wyżyny. Wystarczą zwykłe, najprostsze wskazówki. Nawet pozornie błaha pomoc jest stokrotnie lepsza niż obojętność i milczenie. Poza tym przecież większość z nas zarabia na życie udzielaniem dobrych porad: lekarze, prawnicy, sprzedawcy, przewodnicy turystyczni, specjaliści w innych dziedzinach czy nawet księżą i nauczyciele. Ponadto satysfakcja z tego, że komuś dobrze doradziliśmy, naprawdę może – przynajmniej na chwilę – odmienić nasze życie na lepsze.

Pomyśl o szkoleniach i kursach – Jakie kursy, szkolenia warto zrobić?

Zdobywaj przyjaciół – nie wrogów!

Pamiętajmy jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy: udzielanie rad nigdy nie może wiązać się z okłamywaniem drugiego człowieka lub dążeniem do „dokopania” naszemu rozmówcy. Osoba, która pyta się nas, co ma zrobić w danej sytuacji, obdarza nas kredytem zaufania, liczy na to, że szczerze jej doradzimy. Jeśli wykorzystamy to w złym celu, sprowadzimy się do poziomu marginesu społecznego. Tak przynajmniej będą postrzegać nas inni. Dobrze, jeśli po takiej jednorazowej „akcji”, my również spojrzymy na siebie w ten sposób. To bowiem pozwoli nam „ogarnąć się”, zrozumieć nasze błędy i będzie dobrą nauczką do tego, by już nigdy nie nadużywać czyjegoś zaufania. Takie występki lubią się bowiem mścić na człowieku w najmniej oczekiwanym momencie. Poza tym, chyba lepiej mieć wielu wrogów, aniżeli przyjaciół, prawda?

Wpływ rad na nasze życie

Powyższe przykłady w niezwykle wyraźny sposób pokazują, jak potężny wpływ na nasze życie wywiera udzielanie dobrych rad. Ich obecność sprawia, że nasz rozwój przebiega prawidłowo już od najmłodszych lat. W życiu dorosłym, udzielanie dobrych rad ma funkcję czynnika cementującego trwałość kontaktów międzyludzkich. Należy jednak pamiętać o tym, by nie stracić zaufania drugiego człowieka, spowodowanego udzielaniem nieszczerych porad. Pamiętajmy, że takie nieprzemyślane lub podstępne posunięcia prędzej czy później się na nas zemszczą. Dlatego zawsze dwa razy się zastanówmy, jeśli zaczniemy cokolwiek doradzać drugiemu człowiekowi.

Wybierz się w podróż i poznaj sposoby na wybranie noclegu na wyjazd.

Wybierając się w podróży, szukasz porad na temat wyboru miejsca na noclegi oraz informacji na temat ciekawych atrakcji turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *