10 kroków do przezwyciężenia lęku społecznego

Lęk społeczny uniemożliwia ludziom wyrażanie swoich pomysłów i osobowości z obawy przed osądzeniem lub odrzuceniem. W rezultacie osoby niespokojne społecznie i nieśmiałe często czują się niezrozumiane.

Aby przezwyciężyć lęk społeczny i rozwinąć pewność siebie, spróbuj wykonać 10 następujących kroków:


1. Zachowaj pewność  języka ciała

Język ciała sygnalizuje ludziom wokół ciebie dokładnie to, co czujesz. Zwykle ludzie nieświadomie poruszają się w sposób odzwierciedlający ich stan psychiczny. Możesz jednak celowo używać pewnej mowy ciała, aby czuć się pewniej.

Zwykle twoje ciało wytwarza neuroprzekaźniki i hormony, które sprawiają, że czujesz się dokładnie tak, jak myślisz. Na przykład, jeśli żyjesz w stresującym środowisku i ciągle się martwisz, że ludzie fizycznie cię zaatakują, wówczas twoje ciało wytwarza duże ilości kortyzolu, adrenaliny i innych hormonów, które przygotowują twoją reakcję walki lub ucieczki. W małych dawkach jest to bardzo zdrowe. Jeśli jednak jesteś ciągle zestresowany, jest to bardzo niezdrowe.

Nawet jeśli ludzie niespokojni społecznie nie żyją w obiektywnie stresującym środowisku, nadal doświadczają tej samej nadaktywnej reakcji na stres, ponieważ uważają, że tego potrzebują. Język ich ciała odzwierciedla tę interpretację i ich wewnętrzne uczucia. Będą starali się zająć mniej miejsca, aby stać się niewidzialnymi, unikać kontaktu wzrokowego i mówić szybko z obawy przed przerwaniem.

 

Sekret relaksu? To otwarta książka – https://www.poradniki24h.pl/4922/sekret-relaksu-to-otwarta-ksiazka/

 

Jednak ludzie pewni siebie nie czują się zagrożeni. Czują się bezpiecznie. Ich ciało odzwierciedla to w wytwarzanych przez siebie chemikaliach oraz w postawach, które pewna osoba czuje się wygodnie przyjmując.

Pewne mowę ciała częściej kojarzy się z pewnością siebie. Przyjmując te postawy i sposoby poruszania się, wyzwalasz reakcje w ciele, które mogą być wyzwalane tylko wtedy, gdy postrzegasz swoje środowisko jako bezpieczne.

Stanie i siedzenie z dobrą postawą, powolnymi ruchami, podnoszeniem rąk nad głowę i innymi pewnymi siebie stanowi niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu. Ruchy zwiększają również produkcję innych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, które zwykle wiążą się z dobrym samopoczuciem.

Ćwicząc pewny siebie język ciała, otwieracie umysł na możliwość przezwyciężenia lęku społecznego i rozwinięcia pewności siebie. Oczywiście, poprawienie mowy ciała to tylko pierwszy krok. Powinieneś również rozważyć introspekcję w celu rozwiązania problemów psychologicznych, które mogą wywoływać reakcje niespokojne społecznie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie dotyczącej umiejętności komunikacyjnych.


2. Więcej kontaktów towarzyskich

Jeśli chcesz rozwinąć jakąkolwiek umiejętność, musisz ją ćwiczyć.

Spróbuj znaleźć jakieś wydarzenia towarzyskie w Twojej okolicy i, jeśli możesz, idź sam. Nieśmiali ludzie często trzymają się przyjaciela za każdym razem, gdy wychodzą, ale to tylko utrudnia ci postęp i wzmacnia strach przed kontaktami towarzyskimi.

Podczas gromadzenia doświadczeń społecznych możesz także ćwiczyć swój pewny język ciała. Utrzymuj dobry kontakt wzrokowy, stań prosto, nie mów zbyt szybko, mów z głośną głośnością i pamiętaj o wzięciu kilku wolnych, głębokich oddechów, jeśli kiedykolwiek poczujesz się trochę zestresowany.

Podczas spotkań towarzyskich staraj się nie mieć na uwadze celu, takiego jak nawiązanie nowej znajomości, umówienie się na randkę lub znalezienie osób, które zareagują przyjaźnie. Nie polegaj na wynikach zewnętrznych, aby czuć się dobrze z sobą.

Zamiast tego ciesz się, że poprawiasz swoje umiejętności społeczne i pewność siebie. Dzieje się tak, ponieważ kiedy skupiasz się na osiągnięciu określonego rezultatu, na przykład na znalezieniu ludzi, którzy uśmiechają się, gdy zaczynasz rozmowę, może to naprawdę denerwować, gdy ludzie nie uśmiechają się natychmiast. Skoncentruj się na czerpaniu przyjemności.

Kiedy wracasz do domu, możesz poświęcić chwilę na zastanowienie się nad swoimi doświadczeniami.


3. Zachowaj zapis swoich interakcji

Oczywiście nie musisz zapisywać każdej interakcji. Ale pamiętaj, kiedy miałeś okazję uniknąć interakcji, ale zamiast tego zmierzył się ze strachem i mimo wszystko podjął działania.

Będzie to pomocne przypomnienie o postępach, jakie robisz, aby przezwyciężyć lęk społeczny i zbudować zaufanie. Nie musisz nawet inwestować dużo czasu, aby to zrobić.

Każdego dnia po powrocie do domu ze spotkania towarzyskiego poświęć 10 minut na zanotowanie swoich przemyśleń na temat jednej lub dwóch interakcji.


4. Zajmij się swoją strefą komfortu

Zapisz listę wszystkich ludzi i sytuacji społecznych, które Cię zastraszają.

Niektóre z nich mogą obejmować proszenie przyjaciół lub nieznajomych o przysługę lub rozmawianie z osobami, które Twoim zdaniem mają wyższy status niż ty.

Szereguj te obawy w kolejności od najmniej do najbardziej wzbudzających lęk. Teraz zacznij stawić czoła tym obawom.

Zacznij od najłatwiejszego do stawienia czoła i rozwijaj swoją drogę. Na początku możesz nie wierzyć, że kiedykolwiek będziesz miał odwagę stawić czoła najstraszniejszym sytuacjom na liście. Jednak wiara może łatwo zmienić się wraz z doświadczeniem.


5. Zamień błędy na pozytywne możliwości uczenia się

Niektóre osoby boją się zrobić najmniejszy krok poza strefę komfortu, ponieważ boją się popełniać błędy lub zawstydzać się. Chcą pozostać w bezpiecznej strefie, bez względu na to, jak bardzo ogranicza to ich szanse życiowe.

Skorzystaj ze szkoleń i kursów aby się rozwijać – http://www.kursy24h.pl/

Jeśli którakolwiek z twoich interakcji jest niezręczna, nie postrzegaj jej jako niepowodzenia. Zamiast tego postrzegaj błędy jako możliwości uczenia się. Bądź z nich dumny, ponieważ pokazują, jak możesz poprawić następnym razem.

Twoja samoocena i pewność siebie będą się stopniowo rozwijać wraz z większym doświadczeniem społecznym.

Nie wywieraj presji, aby wywrzeć wrażenie na wszystkich, których spotkasz. Zaakceptuj fakt, że nie każda interakcja doprowadzi do poznania nowych przyjaciół lub nawet przyjemnej rozmowy.


6. Spędzaj czas z zaufanymi przyjaciółmi

Mówca motywacyjny Jim Rohn jest znany z tego, że powiedział: „ Jesteś średnią z pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. 

Zasadniczo jest to często prawda. Jeśli spędzasz czas z pewnymi siebie ludźmi, a przynajmniej ludźmi pracującymi nad poprawą ich pewności siebie, wpłyną na ciebie i zachęcą cię do rozwijania twoich umiejętności społecznych. Spędzaj czas z osobami, które posiadają cechy, które podziwiasz.


7. Medytuj

Medytacja jest powszechnie stosowaną metodą leczenia stanów związanych z lękiem. Pomaga w ćwiczeniu się w relaksowaniu w sytuacjach wywołujących lęk.

Na początek znajdź wygodne, ciche miejsce. Usiądź i zamknij oczy. Uważaj na swój oddech, nie próbując go kontrolować.


8. Spotkaj się ze wszystkimi

Kontaktując się ze wszystkimi, otwieracie się na wiele innych możliwości przezwyciężenia lęku społecznego i rozwijania pewności siebie.

Zamiast rozmawiać tylko z osobami, które według ciebie mogą zaoferować wartość, porozmawiaj z kimkolwiek: osobami starszymi, pracownikami sklepu spożywczego lub kimkolwiek, kogo uważasz, że nie jesteś w kręgu zainteresowań społecznych.

Podczas rozmowy z tymi ludźmi istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania idealnego wyniku lub ukrytego motywu. Kiedy wchodzisz w interakcję z ludźmi, mając na uwadze jakiś cel, może to wywrzeć na ciebie presję, by odnieść sukces. Ale gdy jesteś mniej zainteresowany wynikiem interakcji i czerpaniem radości z tej chwili, jest to o wiele więcej zabawy dla wszystkich zaangażowanych.


9. Twórz plany i zapraszaj ludzi

Kiedy zaczniesz stawić czoła swoim lękom, rozmawiać ze wszystkimi i spędzać czas z pewnymi nowymi przyjaciółmi, jesteś gotowy, aby zaplanować pewne wydarzenia. Społecznie pewni ludzie nie tylko siedzą i czekają na zaproszenia, ale aktywnie zapraszają ludzi.

Pomyśl o niektórych zajęciach z grupą przyjaciół. Może to być na przykład wspólne uprawianie sportu lub wspólny posiłek. Pomoże Ci to zacząć odgrywać rolę przywódczą w sytuacjach społecznych, a ludzie zaczną oczekiwać niecierpliwości na zaplanowane wydarzenia.


10. Ćwicz zabawę

Kiedy ciągle martwisz się odrzuceniem, może to uniemożliwić wyrażanie siebie. Zamiast dzielić się swoimi prawdziwymi opiniami lub poczuciem humoru, możesz czuć się swobodnie, dzieląc się stwierdzeniami, które większość ludzi może zaakceptować.

Możesz zauważyć, że humorystyczni ludzie są często dość pewni siebie. Nie stale filtrują wszystko, co mówią. Zamiast tego myślą o czymś zabawnym i natychmiast wychodzi im to z ust.

Prawda jest taka, że ​​każdy ma ten filtr. Nawet najbardziej pewni ludzie wiedzą, że niektóre rzeczy najlepiej pominąć. To tylko grzeczność. Ale ludzie niespokojni społecznie mają zbyt wrażliwy filtr. Zbyt mocno powstrzymują się od strachu przed odrzuceniem.

Teraz, gdy pokonujesz lęk społeczny i spędzasz czas z bardziej pewnymi siebie przyjaciółmi, możesz ponownie dostosować poziom czułości tego filtra. Czas wreszcie zacząć się bawić i mówić dokładnie to, co chcesz powiedzieć, bez nadmiernego zainteresowania tym, co pomyślą inni ludzie.


Ćwicząc, będziesz pewniej wyrażać siebie w każdej sytuacji. Łącząc doświadczenie społeczne, medytację i rozrywkę, możesz znacznie poprawić swoją pewność siebie.


Więcej informacji na temat lęku można znaleźć na stronie : http://rozwojosobisty.net.pl/co-to-jest-lek/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *