Chcesz, by wycieraczki samochodowe służyły ci przez długi czas? Zadbaj o nie!

Podczas procesu kupna samochodu rzadko kto zwraca uwagę na wycieraczki. Choć na co dzień element ten nie gra pierwszych skrzypiec, to jednak w trudnych warunkach pogodowych ma kolosalne znaczenie i wpływa na nasze bezpieczeństwo. Jednak nawet najlepsze wycieraczki mogą szybko się zużyć, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Czy cena naprawdę gra rolę?

Ceny wycieraczek są mocno zróżnicowane. Nie jest to jednak przesadnie duży wydatek – zwykle cena solidnego kompletu nie przekracza 100 zł, ale na rynku są dostępne również pióra, za które należy zapłacić kilka razy więcej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż najlepsze wycieraczki to pojęcie bardzo względne, a cena nie gra w tym przypadku zbyt wielkie roli. Zdaniem ekspertów, którzy opierają swoje opinie na licznych testach, cena piór nie wpływa na jakość – za najlepsze wycieraczki zaskakująco rzadko uważa się te najdroższe.

Czas nie działa na naszą korzyść, ale możemy odwlec jego efekty

Wszystko zużywa się z upływem czasu – nawet najlepsze wycieraczki samochodowe. O tym, że nie spełniają już one swojej funkcji tak, jak należy, decyduje zaburzone działanie sprężyny dociskającej wycieraczkę do szyby. Po pewnym czasie jest ona po prostu nieefektywna ze względu na utratę sprężystości i należy ją wymienić. Ponieważ jednak kupno samej sprężyny może stanowić kłopot, najpewniej będzie konieczna wymiana całego ramienia.

Nierzadko dochodzi również do zepsucia przegubu odpowiadającego za odchylanie ramienia. Gdy zużyje się zawias, pióro nie jest wystarczająco mocno dociskane do wycieraczki i szyby. Alarmujące powinno być dla nas także piszczenie wycieraczek podczas pracy, co oznacza zużycie się gumy – elementu stykającego się bezpośrednio z szybą.

Wszystkie te rzeczy mogą wydarzyć się, gdy wycieraczki służą nam przez długi czas. Wbrew powszechnej opinii, zniszczeniu mogą ulec nie tylko wątpliwe jakościowo, ale również najlepsze wycieraczki. Aby spowolnić proces zużywania się produktu, warto zapobiegać. Pomocne może okazać się możliwie regularne sprawdzanie dysz – nie powinno się doprowadzać do ich niedrożności. Do czyszczenia należy kupić specjalny gaz. Dysze należy również regulować w taki sposób, by mieć pewność, że płyn nie wycieka do niewłaściwych miejsc – jeżeli dysze będą skierowane ku górze, ciecz będzie trafiała do środka nawet przy dużych prędkościach, czy gwałtownych zakrętach.

Aby jak najdłużej utrzymać wycieraczki w dobrym stanie, warto również regularnie monitorować układ spryskiwania. W przypadku jego dysfunkcji nie poradzą sobie nawet najlepsze wycieraczki. Należy cyklicznie sprawdzać układ spryskiwania, a jeżeli pojawi się coś, co nas zaniepokoi – jak najszybciej udać się do mechanika.

Dla wycieraczek szczególnie trudnym czasem jest zima. Na szczęście istnieje sposób na zamarzający płyn do spryskiwaczy: są nim podgrzewane dysze. Sprawdza się to również w lecie, ponieważ ciepła ciecz o wiele lepiej radzi sobie z zanieczyszczeniami – nie jest to więc sezonowy zakup, a dobra inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *