Co zrobić, żeby pierwszy lot był udany?

Loty samolotem, w porównaniu z innymi, to najbezpieczniejszy i najszybszy sposób podróżowania. Co nie zmienia faktu, że dla wielu z nas pierwszy lot jest dużym wydarzeniem. Jak sprawić, aby był on jak najprzyjemniejszy?

Spakuj się rozsądnie i zaplanuj podróż
Dobra rada – spakuj się z wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę. Przemyśl co pakujesz. Ładowarka do telefonu, ulubione słuchawki, książka czy poduszka – ich brak może skutecznie popsuć humor na dłuższy czas. Chyba nie trzeba wspominać, że brak karty kredytowej, czy telefonu, to gwarancja popsutej podróży. Również dotyczy to bagażu głównego. Im dokładniej przygotujesz się do podróży, tym spokojniej będzie ona przebiegała. Dobrze spakować się w taki sposób, abyś wszystkie dokumenty miał w pobliżu. Warto mieć również drobną gotówkę, którą będziesz mógł zapłacić, np. w automacie z napojami, w razie potrzeby.

Ubierz się wygodnie
Nie ma nic gorszego, niż niewygodne i nieświeże ubranie w czasie lotu. W samolocie mamy ograniczoną ilość miejsca, dlatego wygoda musi być na pierwszym miejscu. Może się również zdarzyć, że nasz lot się opóźni i będzie nas czekało kilkugodzinne koczowanie na lotnisku. Podobnie w przypadku niezaplanowanych lądowań na innych lotniskach. Warto mieć takie zdarzenia na uwadze i spakować do bagażu podręcznego dodatkową bieliznę na zapas. W niektórych sytuacjach może być to bardzo przydatne.

Dlaczego warto wygodnie się ubrać? Powinniśmy pamiętać o tym, że eleganckie szpilki i spódnica, czy nawet dżinsy, to kiepski pomysł. Najlepsze zawsze będą bawełniane ubrania, dresy czy koszulki. Warto się również przygotować do zmian temperatury. W samolocie może być nam chłodno, a na ziemi gorąco. Podczas wielogodzinnego lotu, czy kilku przesiadek, nawet drobna niedogodność może być bardzo uciążliwa.

Z higieną za pan brat
To nie żart. Chyba każdy z nas wolałby uniknąć współpasażera, który wygląda jakby od tygodnia nie wychodził z samolotu. Dla własnego komfortu, zadbaj przede wszystkim o siebie. Przed podróżą wykąp się, zapakuj do bagażu podręcznego szczoteczkę i pastę, dezodorant czy chusteczki odświeżające. Możesz być pewny, że w ogromnym stopniu poprawi to twój komfort podróży.

Pij i jedz!
„Lotniczy wyjadacze” wiedzą, że picie i jedzenie w czasie podróży jest bardzo ważne. Przede wszystkim, warto pić dużo wody, która zapobiega odwodnieniu i jego skutkom. W samolocie jest o to nie trudno. W jedzeniu najważniejsze jest to, aby jeść lekkostrawnie. Kłopoty żołądkowe w powietrzu mogą się kilkukrotnie nasilić. Niestety kawa i alkohol wcale nam nie pomagają. Na te godziny lepiej zamienić je na zieloną herbatę czy wodę. Co bardzo ważne, musisz wiedzieć, że na pokład nie wolno Ci wnosić napojów innych, niż te zakupione w sklepie wolnocłowym na lotnisku. Takie są wymogi bezpieczeństwa. Dlatego zadbaj, aby zaopatrzyć się w wodę na miejscu. Napoje czy herbatę możesz również kupić już na pokładzie samolotu. W samolotach nie ma już problemu z płatnością kartą. Na długich trasach, w cenie biletu są posiłki, przekąski oraz napoje.

Żeby uszy nie bolały
Jeżeli ktoś ma kłopoty z przegrodą nosową lub problemy z uszami, może odczuć spory dyskomfort. Dzieje się to przez zmiany ciśnienia w samolocie, szczególnie podczas startu i lądowania maszyny. Aby sobie ulżyć, warto ssać cukierka lub pić wodę małymi łyczkami. Wystarczy również często przełykać. Pomaga również zatkanie nosa i mocne dmuchnięcie – aby odetkać uszy. Warto również podać cukierka do ssania dzieciom, które są szczególnie narażone na ten dyskomfort.

Ruszaj się
Wprawdzie wnętrze samolotu nieco nam to utrudnia, warto jednak co godzinę chwilę się przejść, czy wykonać kilka prostych ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne podczas wielogodzinnych lotów. Unikniemy skurczów i nieprzyjemnego bólu.

Zrelaksuj się
Dla osób, które boją się latać, nie jest to takie proste. Warto spróbować wybranych ćwiczeń relaksacyjnych, czy zażyć ziołowe środki uspokajające. Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie sobie czasu. W samolocie można wbrew pozorom robić mnóstwo rzeczy. Posłuchaj muzyki, obejrzyj film (lub kilka), nadgoń z zaległościami w pracy, czytaj książkę, rozwiązuj krzyżówki. To nie tylko skróci czas podróży, ale również pozwoli się zrelaksować i odgonić czarne myśli.

Poznaj swoje prawa
Ostatnia afera z United Airlines i usuniętym siłą pasażerze doskonale pokazała, że warto znać swoje prawa. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieprzyjemności. Takim przykładem są opóźnienia czy odwołane loty. Nie wszyscy pasażerowie wiedzą, że często należą im się odszkodowania w takiej sytuacji. Warto przed podróżą zapoznać się z prawami pasażerów – mówi Katarzyna Sośnierz ze Zwrotzalot.pl. Jeżeli będziemy wiedzieć, co robić w trudnej sytuacji, łatwiej będzie nam się w niej odnaleźć – dodaje.
Loty samolotem bardzo ułatwiły podróżowanie, szczególnie teraz, kiedy można dolecieć w każdy zakątek świata. Warto przemyśleć lot i odpowiednio się do niego przygotować. Wtedy z pewnością będzie przyjemny.

Jeden komentarz do “Co zrobić, żeby pierwszy lot był udany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *