Jak radzić sobie ze stresem w miejscu pracy?

Ktoś kiedyś napisał, że aby uniknąć stresu w miejscu pracy trzeba po prostu przestać wychodzić z domu do tej pracy, ale przecież tak się nie da. Przeanalizujemy  zatem dzisiaj te metody, które przez wielu zostały opisane, jako skuteczne i pomocne w walce ze stresem.

Sport
Nie da się uniknąć sytuacji nerwowych ani w życiu osobistym, ani w życiu zawodowym, ale możemy zrobić coś co wzmocni nasz układ nerwowy i pozwoli łapać oddech po ciężkim dniu pełnym negatywnych wrażeń. Mowa oczywiście o sporcie. Nie mówimy oczywiście od razu o jakimś wyczynowym sporcie typu sprint po bieżni, czy pływanie synchroniczne, a raczej o aerobiku czy jodze dla pań czy też o pływalni dla panów.

Ważne, aby wyjść z domu do miejsca, gdzie grupa osób wspólnie dba o zdrowie i kondycję, gdzie da się porozmawiać o czymś innym niż o problemach zawodowych, bądź w ogóle nie będzie się rozmawiać, a tylko w skupieniu i milczeniu trenować przez godzinę czy dwie.

Muzyka relaksacyjna
Tu zasada musi być prosta, nie może być mowy o słuchaniu muzyki i robieniu tysiąca innych rzeczy, typu porządki w domu czy gotowanie obiadu.

Znajdź minimum 20 – 30 minut tylko i wyłącznie dla siebie.

Odseparuj się od otoczenia. Zamknij się w pokoju, w którym można przyciemnić okna, zapalić świece zapachowe czy kadzidełka i włącz muzykę relaksacyjną, którą z powodzeniem możesz poszukać na youtube.

Turystyka
Bądź aktywnym turystą i to nie takim, który raz do roku jedzie na zaplanowany urlop, a minimum raz w miesiącu wyjeżdża w teren. Nie musi to być daleka wyprawa.

Wystarczy w sobotę wsiąść na rower i pojechać do pierwszej lepszej wioski, aby posiedzieć trochę na łące, w lesie, czy zwiedzić lokalny kościół. Na takie wyprawy nie potrzeba wcale pieniędzy, a zysk jest ogromny.

Nasz mózg przestawia swoje myślenie, odpręża się i zaczyna czerpać radość z przyrody, z kontaktu ze zwykłymi ludźmi.

Szkolenie skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem.
Czasami warto skorzystać z pomocy ludzi, którzy na zagadnieniach związanych ze stresem przysłowiowo zjedli swoje zęby. Podczas szkolenia dowiesz się, jak okiełznać stres za pomocą technik psychologicznych. W grupie przećwiczycie te sytuacje, które właśnie tobie sprawiają największy problem w miejscu pracy.

Psychoterapia
Są sytuacje, w których nasza samoocena została bardzo podkopana i żadne spotkania w grupie nie wchodzą w naszym przypadku w grę. W takiej sytuacji najlepiej będzie, gdy skorzystamy z pomocy profesjonalnego psychoterapeuty i to najlepiej takiego, który od lat zajmuje się osobami zmagającymi się w wielkim stresem czy depresją wynikającymi z obowiązków zawodowych. Szybka pomoc może w tym przypadku czynić cuda.

Zawsze możesz też wymyślić swój własny sposób na radzenie sobie ze stresem, zastanów się nad tym co lubisz robić. Czy będzie to pieczenie zabawnych ciasteczek i rozdawanie ich swoim znajomym i rodzinie, a może czytanie książek? Pomyśl przez chwilę i zacznij spełniać się także w innych rolach, a nie tylko tych zawodowych czy typowo rodzinnych.

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *