Karykaturzysta eventowy – bardzo rzadki zawód

rzeciętny Polak bardzo rzadko ma możliwość kontaktu z karykaturzystą i efektami jego pracy. Nic dziwnego, bo w epoce komputerów i Internetu jest to niezwykle rzadko spotykany zawód.

Czasami karykatury czyli dowcipnie narysowane twarze lub całe postacie można spotkać w prasie lub Internecie. Czasem w wakacje widzimy pojedynczych karykaturzystów pracujących w miejscach często odwiedzanych przez turystów. Deptak blisko plaży nad morzem, zakopiańskie Krupówki, czasem inne miejsca.

W ostatnich latach powstał zupełnie nowy zawód, związany z rysowaniem karykatur. Zawód karykaturzysty eventowego. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o artystów rysujących karykatury na żywo podczas spotkań i eventów firmowych oraz prywatnych (głównie wesel).

Kim jest karykaturzysta eventowy?

Czym różni się praca karykaturzysty ulicznego od eventowego? Ten drugi do pracy dojeżdża. Jest zapraszany na rozmaite eventy, organizowane w różnych miejscach Polski i tworzy karykatury na żywo. Jest częścią eventowej branży, tak jak muzycy i inni artyści zapraszani na eventy.

Narysowane przez niego osoby nie płacą za wykonanie karykatury, gdyż honorarium zapłaciła już firma lub osoba, która go zaprosiła.

Przed postawieniem każdej kreski nie musi się długo zastanawiać i aż tak starać, jak karykaturzysta rysujący na ulicy. Dlatego spod ręki karykaturzysty eventowego wychodzi kilka razy więcej karykatur. To dobrze, bo osoby na firmowej imprezie, na targach, konferencji albo na weselu robią sobie karykaturę „przy okazji”. Na pozowanie do karykatury nie mogą poświecić dużo czasu. Karykaturzyści eventowi i ci którzy ich zapraszają, świetnie o tym wiedzą.

O tajnikach pracy karykaturzysty można dowiedzieć się, czytając bloga na stronie www.Karykatury.com.

Najszybszy karykaturzysta jest z Polski?

Chyba mało kto wie, że wśród nielicznej grupy najszybszych karykaturzystów eventowych trudniących się tym na co dzień na świecie, jest Polak. Od lat dobrze znany czytelnikom wielu czasopism, ilustrujący książki i rysujący w programach telewizyjnych.

Szczepan Sadurski rysuje od zawsze, a w ostatnich latach specjalizuje się w karykaturze eventowej. Jest zapraszany na rozmaite imprezy nie tylko w Polsce, na których z niesłychaną szybkością tworzy dowcipne portrety.

Mnóstwo osób nie wierzy, że w 100 sekund można narysować karykaturę udaną, dowcipną i podobną do pozującej osoby. Z wyjątkiem tych, którzy mieli okazję zaprosić tego znakomitego karykaturzystę na swój event i zobaczyć na własne oczy, jak w mgnieniu oka Sadurski wyczarowuje coraz to nowe karykatury.

Na pewno Sadurski musiał zrobić wrażenie w Nowym Jorku, gdzie co jakiś czas jest zapraszany. W 2012 r. jedna z gazet napisała tam, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Od tego czasu na kolejnych eventach udowadnia, że można rysować z (jak niektórzy mówią i piszą) szybkością karabinu maszynowego.

Karykaturzysta na event

Rzadko kto w swojej pracy widzi wyłącznie uśmiechnięte osoby – to niewątpliwy plus zawodu karykaturzysty eventowego. Trzeba lubić podróże, częste przemieszczanie się z miejsca na miejsce oraz noclegi w hotelach. Oprócz talentu i dużego doświadczenia, trzeba być solidnym. I tę pracę trzeba po prostu lubić.

Czy pracę artystyczną można połączyć z podróżami i poznawaniem świata? Znany karykaturzysta Szczepan Sadurski udowadnia, że taki sposób na życie i zarabianie, jest możliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *