Styl skandynawski – niezmiennie modny i wyjątkowo prosty w realizacji

Nawet jeśli nie znasz się dobrze na trendach obowiązujących w aranżacji, styl skandynawski z pewnością jest ci dobrze znany. To z pewnością zasługa faktu, że wnętrza utrzymane w stylu skandynawskim nie tylko oczarowują prostotą i przytulnym minimalizmem, ale są wyjątkowo wygodne w codziennym użytkowaniu. Jeśli zamieszkać, to właśnie w domu urządzonym w stylu dalekiej północy. Jak jednak uzyskać pożądany efekt aranżacji?

Styl skandynawski – czyli jaki?

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski wywodzi się z północy Europy. Za jego twórcę uznaje się szwedzkiego malarza i architekta wnętrz Carla Larssona, który żył i tworzył na przełomie XIX i XX wieku. To właśnie jego pastelowe akwarele zainspirowały Skandynawów do rozjaśniania wnętrz kolorami kontrastującymi z chłodem i mrokiem północy.

To, co wyróżnia styl skandynawski to przede wszystkim prostota i minimalizm. Te cechy nie mają jednak nic wspólnego z surowością. Wręcz przeciwnie – w wyjątkowy sposób kreują tutaj nastrój ciepła i przytulności. Jasna kolorystyka wnętrz i wyposażenia w połączeniu z minimalizmem w wystroju, pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, to zatem idealne rozwiązanie dla mniejszych mieszkań. Dla jeszcze wyraźniejszego efektu rozjaśnienia, możemy zrezygnować z zasłon i firan.

W doborze mebli obowiązuje podejście minimalistyczne, zatem wybierając wyposażenie warto zrobić to starannie. Aranżacja powinna być nie tylko prosta, ale i praktyczna, bezpretensjonalna oraz komfortowa. Stąd też na przykład autentyczne krzesła w stylu skandynawskim to nie tylko odpowiedni design, ale i ergonomia zapewniająca maksymalną wygodę użytkowania. Warto tutaj dodać, że meble skandynawskie to inwestycja na lata. Są solidne i precyzyjnie wykonane, a skandynawskie wzornictwo stanowi niezmiennie inspirację dla projektantów.

Jakie krzesła w stylu skandynawskim?

Skandynawska stylistyka projektu i wykonania to w przypadku krzeseł przede wszystkim jednolita forma oparcia i siedziska. Krzesła w stylu skandynawskim mają najczęściej drewnianą konstrukcję, na której opiera się właśnie siedzisko płynnie przechodzące w oparcie. Całość pozbawiona jest ostrych krawędzi, czy wyraźnych cięć, za to wyróżniają się tutaj łagodne przejścia i obłe wykończenia. Krzesło skandynawskie nie powinno dominować w przestrzeni, jako element dekoracyjny, choć to wciąż bardzo atrakcyjny wizualnie element wyposażenia. Sedno skandynawskich projektów to właśnie owa subtelność. Wzornictwo jest wyraziste, jednak nie nachalne. Tutaj atrakcyjność nie polega na zastosowaniu efektownych dekorów, a raczej na zastosowaniu intrygującej, choć nadal prostej konstrukcji.

Krzesła skandynawskie to obok klasycznych krzeseł drewnianych także nowoczesne krzesła na nogach metalowych, krzesła tapicerowane bliskie fotelom, czy nawet hokery. Naprawdę jest w czym wybierać i nie ma kłopotu, aby dobrać meble do konkretnej aranżacji. Istotne, aby wybrane wyposażenie utrzymane było w jasnej, raczej pastelowej kolorystyce. Fantastyczną propozycją są również krzesła z tapicerowaniem w przygaszonych odcieniach natury i ziemi, zatem obok bieli, błękitu, czy szarości

do gry wchodzą także brązy, beże, czy odcienie zieleni.

Jakie inne elementy wyposażenia wybrać?

Wszystkie meble w stylu skandynawskim to dominacja prostoty, minimalizmu i naturalnego drewna. Co istotne, wyposażenia nie musimy tutaj kupować do pary. Ten styl pozwala swobodnie mieszać nawet z pozoru niepasujące do siebie elementy i trendy. Zatem wybierając krzesła swobodnie dopasujemy do nich stół, korzystając w ten sposób na rozwiązaniach eklektycznych.

Centrum skandynawskiego salonu to wygodna sofa obita materiałem o przyjemnej fakturze. W kwestii dodatków panuje z kolei jedna zasada – niewiele, za to z naturalnych materiałów lub wysokogatunkowych tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *