Dieta idealna dla seniora

Potrzeby organizmu osoby w podeszłym wieku są zupełnie inne niż w przypadku dzieci czy młodych dorosłych. Z czasem metabolizm zwalnia, a dzienne zapotrzebowanie kaloryczne maleje. Z tego powodu dieta idealna dla seniora musi obejmować pełnowartościowe posiłki dostosowane do wymagań starzejącego się organizmu. Co i jak często powinny jeść osoby starsze? Dowiedz się więcej na ten temat.

Niewielkie posiłki

Niewielkie porcje jedzenia trawią się w szybszy i łatwiejszy sposób. Z tego powodu osoby starsze powinny jeść nawet 6-7 małych posiłków w ciągu dnia. Taka metoda pozwala na utrzymanie stałego poziomu energii przez całą dobę, jednocześnie zmniejszając dolegliwości pokarmowe dokuczające wielu seniorom. Osoby starsze nie powinny się przejadać oraz spożywać ciężkostrawnych potraw. Mogą one pogorszyć samopoczucie i wywołać przykre objawy.

Świeże, nieprzetworzone składniki

Nie tylko seniorzy, lecz także osoby młodsze powinny zwracać uwagę na jakość i skład wykorzystywanych produktów. Układając idealną dietę, warto skupić się na różnorodności i lekkostrawności gotowanych posiłków. Dobrym pomysłem jest postawienie na ryby, ciemne pieczywo, chude mięso, nabiał, kasze oraz warzywa pochodzące z pewnych źródeł.

Zioła zamiast przypraw

Wyraziste, zwłaszcza ostre przyprawy niekiedy mogą doprowadzić do pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zastąpienie ich ziołami, które również są w stanie znacznie poprawić smak potrawy, jednocześnie łatwo się trawiąc. Warto także ograniczyć ilość soli wpływającej niekorzystnie na ciśnienie krwi.

Dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna?

Odpowiednia dieta dla seniora pozwala na uniknięcie wielu niepożądanych dolegliwości, które w przypadku starzejącego się organizmu mogą być jeszcze bardziej uciążliwe. Pamiętają o tym najlepsze domy spokojnej starości opiekujące się osobami z chorobami i problemami zdrowotnymi.

– „Młode osoby mogą pozwolić sobie na nieco mniej przemyślany sposób żywienia, ale w przypadku seniorów takie postępowanie przyczynia się do wystąpienia wielu niepożądanych skutków. – mówi pracownik Domu Seniora Harmonia. – Z czasem organizm nie jest już tak wytrzymały, a niewłaściwa dieta skutkuje brakiem energii i rozwojem innych dolegliwości, takich jak, na przykład, nadciśnienie tętnicze. W naszym domu seniora dbamy o to, by podopieczni otrzymywali pełnowartościowe posiłki stworzone ze składników ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu mogą oni zachować zdrowie i energię na kolejne dni”. – dodaje specjalista.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *