Co to jest tworzenie stron internetowych?

Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie takie pytanie: Czym są i jaka jest różnica między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych?

W tym artykule po pierwsze postaramy się przedstawić „Co to jest tworzenie stron internetowych?”, a później skupimy się na różnicach pomiędzy projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych.

Po pierwsze, definicja tworzenia stron internetowych jest tak rozległy jak ocean. Istnieją niezliczone języki programowania, a także wiele frameworków i narzędzi, które stanowią podstawę technicznego tworzenia stron internetowych.

Tworzenie aplikacji internetowych jest rzeczywiście na tym samym poziomie, co tworzenie aplikacji na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne. Jednak podstawą tego wszystkiego jest tworzenie stron www. Nawet biorąc pod uwagę rozwój nowoczesnych technik tworzenia aplikacji, wciąż nie można zaprzeczyć, że tworzenie stron internetowych jest królem i często wymogiem. Dlatego wielu lub nawet wszyscy programiści muszą znać przynajmniej podstawy tworzenia stron internetowych; lub przynajmniej dobrze zrozumieć jego działanie, proces.

 

Dobra strona internetowa promuje Cię 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu; nawet twój najlepszy pracownik nie może tego zrobić – Paul Cookson

Uproszczone tworzenie stron internetowych

Najprostszym sposobem opisania tworzenia stron internetowych jest to, że obraca się wokół tworzenia aplikacji i narzędzi, które działają w przeglądarkach internetowych. Te aplikacje i narzędzia mogą być zależne wyłącznie od serwera, na którym zostały utworzone. Z drugiej strony, niektóre z nich mogą używać serwera tylko podczas początkowego rozwoju lub między innymi do przechowywania i odtwarzania danych.

Spojrzenie na historię tworzenia stron internetowych

Aby zrozumieć teraźniejszość i przyszłość tworzenia stron internetowych, a także poznać różnicę między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych, spróbujmy najpierw zrozumieć jego przeszłość.

Historia tworzenia stron internetowych rozpoczęła się od statycznych stron internetowych i nawigacji po hiperłączach. Początkowo programiści tworzyli statyczne strony internetowe i łączyli je za pomocą hiperłączy. W przeciwieństwie do dzisiejszych witryn i aplikacji internetowych, interaktywność była minimalna lub nie istniała wcale, ponieważ te strony internetowe zostały zaprojektowane tak, aby po prostu przekazywać informacje i nic więcej.

CGI było używane we wczesnych dniach tworzenia stron internetowych do generowania kodu HTML na podstawie danych przesyłanych na serwer przez przeglądarkę. Zmiany, które przyszły później, miały na celu ułatwienie dynamicznego generowania kodu HTML w CGI. ASP i bardzo popularny PHP są przykładami takich rozwiązań i służyły jako język szablonów do tworzenia stron internetowych. Dzięki nim HTML można było mieszać ze specjalnymi znacznikami i wyrażeniami, które ułatwiały generowanie HTML, były warunkowe i zależne od konkretnej strony internetowej.

Pojawił się JavaScript, aby rozszerzyć możliwości narzędzi i aplikacji internetowych, ponieważ komputery były teraz szybsze, a nowsza technologia była łatwo dostępna dla programistów. CSS pojawił się również mniej więcej w tym samym czasie co JavaScript. Dzięki CSS programiści mogą teraz stylizować i zmieniać treści internetowe.

Nawet po osiągnięciu ogromnych kamieni milowych renderowanie było nadal tak powolne, że strony internetowe prawie nie reagowały . W ten sposób opracowano technologie, takie jak asynchroniczny JavaScript i XML (AJAX), aby rozwiązać te problemy i umożliwić dynamiczne aktualizacje stron internetowych. Dzięki AJAX można teraz tworzyć aplikacje, strony jednostronicowe (Single Page Application – SPA). SPA to strony internetowe, które nie wymagają odświeżania w celu aktualizacji.

Rozwój sieci WWW nadal rozwija się wykładniczo. Obecnie mamy nawet internetowe systemy operacyjne, takie jak Google Chrome OS. Technologia chmurowa również stała się tak duża w ostatnich czasach, że trudno sobie wyobrazić, co jeszcze przyniesie przyszłość w zakresie tworzenia stron internetowych.

Zapraszamy na stronę – stronykonin.pl – tworzenie stron internetowych Konin.

Wiele platform internetowych jest nadal popularnych. WordPress jest jednym z nich. Nowoczesne usługi tworzenia stron internetowych WordPress obejmują tworzenie aplikacji internetowych przy użyciu nowoczesnych bibliotek i frameworków JS. Jeśli więc potrzebujesz nowoczesnej strony internetowej lub aplikacji internetowej opartej na sprawdzonym rozwiązaniu, możesz z niej skorzystać.

 

Podstawowa technologia tworzenia stron internetowych

Najpopularniejszymi technologiami używanymi przez programistów podczas tworzenia witryn i aplikacji internetowych są HTML aktualnie w wersji 5, JavaScript i CSS.

Hypertext Markup Language, HTML

HTML jest sercem tworzenia stron internetowych. Tworzy bloki konstrukcyjne, których programiści używają do tworzenia aplikacji internetowych. W rzeczywistości możliwe jest zakodowanie całej witryny internetowej w całości w języku HTML.

HTML to seria tagów zakodowanych w celu zdefiniowania formatu, układu i składników strony internetowej. Wszystkie formy tworzenia stron internetowych działają w HTML. Jednak HTML sam nie da wiele przy renderowaniu strony. Powinien mu towarzyszyć JavaScript i CSS.

Kaskadowe arkusze stylów, CSS

HTML był początkowo używany do określenia formatu i układu strony internetowej. Problem polegał jednak na tym, że trzeba było wykonać wiele pracy, aby dokonać niewielkiej zmiany stylu. Na przykład zmiana koloru przycisków w witrynie internetowej wymagała zmiany kodu HTML w wielu miejscach.

W dzisiejszych czasach styl i treść WWW są obsługiwane w różny sposób podczas programowania. HTML obsługuje zawartość, a CSS ją stylizuje. W ten sposób można użyć małego zestawu plików CSS do stylizacji całej aplikacji internetowej. Na przykład pojedynczy plik można zmodyfikować w CSS, aby zmienić kolor przycisków w całej witrynie.

JavaScript

Jest to język programowania, który umożliwia programiście manipulowanie stronami internetowymi. Manipulując modelem strony internetowej za pomocą JavaScript, programista może łatwo zmienić styl i strukturę strony internetowej. To sprawia, że ​​JavaScript jest potężnym zasobem odgrywającym kluczową rolę w tworzeniu stron internetowych.

RÓŻNICA MIĘDZY PROJEKTEM I ROZWOJEM SIECI

Często zdarza się, że ludzie na ulicach używają terminu projektant stron internetowych, gdy mają na myśli twórcę stron internetowych i odwrotnie. Jednak to jest złe. Istnieje różnica między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych. Projektant stron internetowych i programista to bardzo różni profesjonaliści; każdy z zupełnie inną rolą.

Wielu ma błędne przekonanie, że tworzenie stron internetowych i projektowanie stron internetowych to jedno i to samo. Jeśli jednak kiedykolwiek będziesz podróżować po branży internetowej, jako klient lub profesjonalista, będziesz musiał oddzielić projektowanie stron internetowych od tworzenia stron internetowych.

Projektowanie stron

Projektowanie stron internetowych polega na wprowadzaniu w życie pomysłów i koncepcji internetowych. Projektanci stron internetowych przyjmują Twoją historię lub wizję i tworzą projekt, który jest atrakcyjny wizualnie. W związku z tym mają za zadanie zaprojektować wygląd, design witryny internetowej. Podobnie jak architekt projektuje plan przed wybudowaniem domu, tak projektanci stron internetowych modelują układ witryny internetowej, zanim programiści zaczną ją budować. To układ, który tworzą projektanci stron internetowych, służy do tworzenia UX (User Experience) dla całej witryny.

Rola projektanta stron internetowych jest często uważana za oczywistą przez ludzi, którzy nie rozumieją zawodu. To projektanci tworzą całe środowisko, które użytkownicy uważają za przyjazne. Wyczarowują i tworzą plan zapewniający najwyższy komfort użytkowania. Nie jest to lekka praca, biorąc pod uwagę, że muszą rozpocząć pracę od czystej karty. Jedyne, co mają, to ustne lub pisemne wyobrażenie o tym, czego chce klient. Następnie szarpią ten pomysł i przekształcają go w użyteczne projektowanie witryn internetowych. Dlatego wystarczy, że powodzenie każdego projektu internetowego w dużej mierze zależy od projektanta stron internetowych, który dokonał przełomu w projekcie.

Zazwyczaj projektanci stron internetowych rozpoczynają swoją pracę od analizy zakresu strony internetowej; tj. cel i przedmiot działania witryny. Po przeanalizowaniu zakresu, a także cech i specyfikacji klienta, projektant następnie naszkicuje modelową stronę internetową. Następnie projektują makiety – czyli ogólny wygląd strony www. Ostateczny projekt strony internetowej to zazwyczaj układ stron internetowych, typografia, ikony i przyciski oraz inne skomplikowane funkcje.

 

Cechy doskonałych projektantów stron internetowych

  • Potrafią wykorzystać narzędzia takie jak Sketch, Photoshop, Figma i Illustrator do zaprojektowania strony internetowej.
  • Posiadają nienaganne umiejętności w zakresie grafiki i projektowania logo.
  • Zawsze znają najnowsze trendy w technologii projektowania.
  • Są doskonałymi mistrzami brandingu.

Z ról pełnionych przez projektanta stron internetowych możemy z góry zrozumieć, że istnieje duża różnica między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, przejdźmy dalej i przyjrzyjmy się rolom twórców stron internetowych.

Tworzenie stron internetowych

Po zaprojektowaniu witryny internetowej jest ona przekazywana do rąk programistów, którzy następnie przekształcają ją w działającą witrynę. Programiści, opierając się na szerokiej gamie oprogramowania, narzędzi i języków, tworzą ostateczną witrynę internetową, którą odwiedzają użytkownicy. Tworzenie stron internetowych jest tak wyspecjalizowane, jak skomplikowane. W związku z tym twórcy stron internetowych mogą specjalizować się w trzech dziedzinach ;

  1. Tworzenie front-endu zajmuje się przede wszystkim budowaniem interfejsu użytkownika strony internetowej. Programiści front-end tworzą interfejs witryny internetowej, opierając się na 3 głównych językach; JavaScript, CSS i HTML. W swojej pracy wstawiają obrazy, stosują różne kroje pisma, dodają animacje i tworzą tło stron na wielu innych rzeczach, które ulepszają interfejs witryny.
  2. Tworzenie zaplecza, back-end obejmuje bardziej zaawansowane programowanie, które kontroluje różne funkcje i interakcje na stronach internetowych. Ten aspekt rozwoju definiuje sposób działania witryny i sposób, w jaki użytkownik wykonuje różne zadania, korzystając z funkcji oferowanych przez witrynę. Programiści zajmują się tutaj głównie żądaniami i danymi serwera. Dlatego deweloper używa języków serwera, takich jak ASP.NET i PHP, a także języków zapytań danych, takich jak MySQL i SQL.
  3. Tworzenie pełnego stosu, full stack obejmuje aspekty programowania front-end i back-end. Programiści z pełnym stosem są dobrze zorientowani w narzędziach i językach potrzebnych do zbudowania od podstaw kompletnej, w pełni funkcjonalnej witryny internetowej. Posiadają odpowiednią wiedzę z zakresu projektowania oraz doświadczenia użytkowników.

Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje różnica między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych, aby uniknąć błędnego przekonania, że ​​projektant stron internetowych i twórca stron internetowych są tym samym.

Wniosek

W tym artykule pokrótce wyjaśniliśmy koncepcję tworzenia stron internetowych, a następnie podkreśliliśmy różnice między projektantem stron internetowych a programistą stron internetowych, aby ułatwić Ci zatrudnienie odpowiedniego specjalisty w zależności od potrzeb Twojego projektu.

Obecnie projektowanie UI / UX przenosi główny nacisk na tworzenie stron internetowych. Odpowiedni projekt UI / UX jest korzystny dla sukcesu biznesowego, szczególnie dla startupów.

Istnieje również jeszcze takie zagadnienia jak pozycjonowanie strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *