Czym jest korekcja odstających uszu?

Czy warto decydować się na chirurgiczną ingerencję w celu poprawienia własnego wyglądu, gdy przecież wiemy, że prawdziwe piękno człowieka znajduje się w jego wnętrzu? Otóż okazuje się, że czasami warto a nawet trzeba w sytuacji, gdy wskazaniem do zabiegu jest czynnik psychologiczny. Jeśli w przypadku jakiejś niedoskonałości w wyglądzie nasza samoocena jest znacznie obniżona, popadamy w kompleksy, które mają wpływ na naszą kondycję psychiczną oraz zaangażowanie społeczne to warto zdecydować się na zabieg.

Ratunek dla odstających uszu

Jedną z najpopularniejszych niedoskonałości w naszym wyglądzie jest niezadowalający wygląd naszych małżowin usznych, które znacznie odbiegają od normy anatomicznej i estetycznej. Co wtedy możemy zrobić, co to jest korekcja odstających uszu, czy warto poddać się zabiegowi? Niewątpliwie najlepszą opcją jest przeprowadzenie chirurgicznej korekty małżowin usznych, zwanej powszechnie otoplastyką. Zabieg ten jest stosowany w sytuacji, gdy pacjent posiada odstające, jedną lub dwie małżowiny uszne, a defekt ten jest najczęściej powodowany przez spłaszczenie grobelki małżowiny lub powiększenie muszli.

Odpowiedni wiek do poddania się zabiegowi otoplastyki

Jak taka korekta wygląda w przypadku dzieci? Otóż zalecanym jest w przypadku, gdy wykonanie zabiegu jest koniecznością, aby był wykonany w przedziale wiekowym od 7 roku życia do 14, a to z tego powodu, że wcześniej ucho się dopiero kształtuje, ale w podanym w przedziale wiekowym małżowinę uszną dziecka można już poddać korekcie, a im wcześniej wykonany jest zabieg tym lepsze są jego efekty. Warto również pamiętać o tym, że dziecko z powodu swojego defektu urody jest wyśmiewane przez rówieśników w szkole, a więc jest to ważny powód aby taki zabieg przeprowadzić.

Jakie są korzyści przeprowadzonej korekty uszu?

Korzyścią jest naturalnie to, że nasze małżowiny uszne, ich wygląd ulega znaczącej poprawie, które wskutek poddania ich zabiegowi chirurgicznemu bardziej przylegają do czaszki, a także otoplastyka pozwala na uzyskanie symetrii obu małżowin. Jest to zabieg bardzo popularny, któremu poddają się osoby w różnym przedziale wiekowym, w tym także dzieci, dla których akceptacja własnego wyglądu oraz oczywiście akceptacja przez rówieśników jest bardzo ważna.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na chirurgiczną ingerencję w poprawę naszego wyglądu, tutaj konkretnie naszych uszu, należy się do zabiegu odpowiednio przygotować. A więc zabieg musi być poprzedzony wcześniejszą konsultacją, podczas której ustalamy jakie są nasze oczekiwania dotyczące wyglądu naszych uszu już po przeprowadzonej otoplastyce. A w przypadku dzieci bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne małego pacjenta, udzielenie mu informacji, że po zabiegu wystąpi ból pooperacyjny. Dobrze również aby pacjent był świadomy, że po operacji nastąpi czas rekonwalescencji, co powoduje ograniczenia w prowadzeniu życia towarzyskiego.

Przebieg zabiegu odstających uszu

Istnieje kilka różnych metod wykonania chirurgicznej korekty uszu, a celem omawianej wcześniej konsultacji jest wybór odpowiedniej dla pacjenta. Zastosowanie odpowiedniej metody jest zależne od budowy anatomicznej uszu oraz oczekiwań pacjenta. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia na tylnej powierzchni ucha, a następnie odpowiednim modelowaniu chrząstki poprzez stosowanie odpowiednich nacięć i założeniu wewnętrznych szwów. Zewnętrzną ranę zamyka się również za pomocą szwów. Po przeprowadzonej operacji osoby dorosłe mogą udać się do domu. Sam zabieg trwa około 90 minut, podczas którego pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej. Oczywiście jest zastosowane znieczulenie miejscowe.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu jest czas na rekonwalescencję, a więc należy stosować się do zaleceń lekarza i nosić przez dwa tygodnie opaskę uciskową, unikać sytuacji w których mogłoby dojść do odgięcia ucha lub jego mechanicznego uszkodzenia, a pierwsze mycie włosów jest zalecane dopiero po zdjęciu szwów. Przez okres około pół roku zaleca się stosowanie podczas snu specjalnej opaski uciskowej.

Klinika medycyny estetycznej Derm-Estetyka w Gdyni
Klinika medycyny estetycznej Derm-Estetyka w Gdyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *