Karma dla kota — sucha czy mokra? 

Karmy dla kotów dostępne są w wielu różnych wariantach. Jednym z podstawowych podziałów jest jednak ten na karmę suchą oraz mokrą. Co jest lepsze — karma sucha, czy mokra? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy właściciele kotów. Rozwiążmy więc tę zagadkę!

Dla kotów karma jest nie tylko źródłem energii, ale i niezbędnych witamin i minerałów. To właśnie z niej zwierzęta czerpią wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Która karma więc lepiej zaspokoi potrzeby pupila — sucha, czy mokra. Sprawdź wady i zalety obu tych opcji i skompletuj najlepszy menu dla swojego kota wraz z produktami z https://apetete.pl/karmy-suche-dla-kota.html.

Jaka karma jest dla kotów najlepsza — sucha czy mokra?

Wokół tego tematu nieustannie pojawiają się kontrowersje. Jedni twierdzą, że najlepszą opcją są suche karmy, inni zaś, że jedynie mokre. Gdzie więc leży prawda? Otóż jak to w wielu sytuacjach bywa — pośrodku. Specjaliści są w tej kwestii zgodni i mówią, że przy ustalaniu diety kota należy uwzględnić zarówno mokrą, jak i suchą karmę. Okazuje się, że każda z nich ma cenne właściwości, których ta druga zastąpić po prostu nie może. Złotym środkiem jest więc połączenie tych dwóch postaci karmy. Koniecznie sprawdź, jakie wady i zalety ma każdy z tych produktów.

Sucha karma dla kota

Sucha karma dla kota jest przede wszystkim najlepszym źródłem energii. Jej kaloryczność jest dość wysoka, dlatego już niewielka porcja może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu. Co więcej, suchą karmą dostarczamy kotu wszelkich witamin, minerałów oraz makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Poza tym taka postać pokarmu działa świetnie na stan jamy ustnej oraz samych zębów zwierzaka. Z praktycznego punktu widzenia, dużą zaletą karmy suchej jest także łatwość jej przechowywania.

A co z wadami? Podawanie jedynie suchej karmy, ze względu na strukturę oraz brak zróżnicowania, jest bardzo niekorzystne dla kociego układu trawiennego kota. Ponadto, taki system żywienia może przyczynić się także do rozwoju chorób nerek.

Karma mokra dla kota

Mokra karma dla kota jest przede wszystkim świetnym smakołykiem. Futrzaki bardzo chętnie pałaszują pokarm w takiej formie, ponieważ jest on pełen mięsnych smaków i aromatów. Jednocześnie pomagają one w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała kotów, bo zawierają bardzo mało kalorii.

Mokra karma dla kota cechuje się bardzo dużą zawartością wody. Bez wątpienia jest to jej największa zaleta, ponieważ dzięki temu umożliwia uzupełnienie płynów. Koty nie piją przeważnie zbyt dużo wody, natomiast jej niedobór może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pupila.

Karmienie kotów — częstotliwość i objętość posiłków

W żywieniu kota bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej częstotliwości podawania pożywienia. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, koty nie przepadają za spożywaniem posiłków na raz. Wręcz przeciwnie — często jedzą nawet kilkanaście bardzo małych porcji pożywienia dziennie. Bardzo ważne jest więc, by zapewnić futrzakowi całodzienny dostęp do jedzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu odmierzenie odpowiedniej porcji suchej karmy do miseczki raz lub dwa razy dziennie. Dzięki temu kot będzie ”podjadał” sobie dokładnie wtedy, gdy poczuje taką potrzebę. Pamiętaj jednak, by nie przekraczać dziennej zalecanej ilości pokarmu!

Jeśli chodzi natomiast o mokrą karmę, to warto podawać ją o stałych porach, na przykład codziennie rano lub rano i wieczorem. W tym drugim przypadku możesz podzielić na przykład jedną saszetkę na pół, aby nieco zmniejszyć objętość posiłku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *