Zaburzenia psychiczne — jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych

O tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne, jak o nie dbać i jak zapobiegać zaburzeniom na tym podłożu świat dopiero zaczyna głośno mówić. Do tej pory problemy psychiczne zamiatane były pod dywan, a zaburzenia ukrywane. Doprowadziło to do pojawienia się mechanizmu błędnego koła – nie lecząc ich i nie stosując profilaktyki, ilość osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego stale rośnie. Statystyki medyczne wskazują, że cierpi na nie aż 38% Europejczyków i tylko 1/3 z nich otrzymuje pomoc. Gdzie szukać takiej pomocy i jak dbać o własne zdrowie psychiczne?

Najczęstsze zaburzenia psychiczne w XXI wieku

Zaburzenia psychiczne to problem wszystkich społeczności. Cierpią na nie Europejczycy, cierpią Amerykanie. Niestety liczba osób, która zmaga się z nimi na co dzień, stale rośnie. Tylko dziś problemy psychiczne dotyczą 8 milionów dorosłych Polaków. Statystyki medyczne wskazują również, że problemy z psychiką nie omijają najmłodszych – w naszym kraju boryka się z nimi 4 miliony dzieci i młodzieży. Warto jednak pamiętać, że liczby te mogą być niepełne – dlaczego? Wiele osób bowiem ignoruje swój problem i nie szuka pomocy. Są też tacy, którzy tej pomocy nie znajdują. Nad Wisłą co roku toczy się dyskusje o niedofinansowaniu polskiej psychiatrii, a także złych rozwiązaniach systemowych. Wszystko to sprawia, że o własne zdrowie i kondycję psychiczną musimy zadbać sami, stosując profilaktykę i starając się uchronić przed problemami. Jakimi?

Schorzeń o podłożu psychicznym jest wiele trudno więc wymienić je wszystkie. Warto jednak wspomnieć o tych najczęściej diagnozowanych. Wśród tych wymienia się depresję, która w ostatnich latach zyskała status choroby cywilizacyjnej. Często diagnozowane są również zaburzenia lękowe i nerwice, uzależnienia, zaburzenia snu, ADHD, zaburzenia odżywiania, somatyczne, afektywne.

Jak wspierać swoją psychikę każdego dnia?

Zaburzenia psychiczne to choroby, które trudno się leczy, wiele z nich pozostaje z nami na całe życie. To, dlatego o zdrowie psychiczne należy troszczyć się, stosując profilaktykę. Na czym ona polega. Wskazówki WHO mówią o dbaniu o higienę snu i odpoczynek, zdrowym odżywianiu unikaniu używek, pielęgnowaniu relacji społecznych i zrywaniu kontaktów z osobami, które natywnie wpływają na nasze samopoczucie i kondycje. Specjaliści rekomendują też, aby nie bać, mówić się o emocjach i starać się sprawiać sobie drobne przyjemności.

Joga i medytacja — na ratunek umysłowi

W profilaktyce zdrowia psychicznego bardzo ważna jest też aktywność fizyczna. Przyjmować może ona różne formy, a jedną z jej najlepszych jest joga i medytacje. Aktywności te pozwalają zadbać nie tylko o ciało, ale i o umysł. Najlepszym wyborem dla osób chcących zadbać o kondycję psychiczną będzie joga kundalini. Jest to najbardziej mistyczna odmiana jogi, łącząca w sobie wszystkie techniki oddziaływania na ciało i umysł, czyli: ćwiczenia fizyczne, oddechowe, medytacje, mantry, mudry. Ten typ jogi i medytacji ma pobudzić i zharmonizować wewnętrzne czakry (ośrodki energetyczne w ciele), pomóc odzyskać równowagę fizyczną, psychiczną i emocjonalną, uwolnić się od stresu i wniknąć w głąb siebie. Joga kundalini i medytacja w tej odmianie prowadzona są w komorze normobarycznej we Wrocławiu lifechamber.pl/joga-kundalini/. W ośrodku efekty jej działań można również wspierać seansami w komorze normobarycznej, która będzie dotleniać organizm, wyciszać i odprężać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *