Lecznicze właściwości piwa

Czy w ogóle można mówić o właściwościach leczniczych bądź co bądź tego napoju alkoholowego? Okazuje się, że można, bo właściwości lecznicze posiada, podobnie jak wino.

Zwykle w dostępnych publikacjach czy poradnikach dietetyków możemy znaleźć informację, że picie piwa wywołuje tak zwany piwny brzuszek, a raczej brzuszysko, a do tego działa uzależniająco, jak każdy alkohol. W efekcie czego chociażby w okresie wakacyjnym możemy zaobserwować na plażach mężczyzn z wręcz wydętymi brzuchami i nieproporcjonalnie chudymi nogami, którzy ukradkiem popijają ten tak zwany napój bogów. I tak właśnie się dzieje przy zbyt dużej podaży tego trunku.

A czy wypicie jednego piwa raz na tydzień – dwa tygodnie zaszkodzi czy wręcz odwrotnie – będzie miało dobroczynny wpływ na organizm dorosłego człowieka? A jeśli działa prozdrowotnie, to co tak naprawdę w nim leczy?

Piwo jest napojem alkoholowym bogatym w proteiny, witaminy i minerały, orzeźwia, ale uwaga działa moczopędnie, więc odwadniająco, dlatego wypicie jednego piwa w upale nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem na zaspokojenie pragnienia. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sięgnąć po wodę. Natomiast posiada witaminy i minerały i to one pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Uwaga!

Piwa, które są pasteryzowane mają niższą zawartość witamin i minerałów.

A jakie witaminy i minerały znajdują się w tym alkoholu? Witamina B1, B2, wit B3, PP, B6, kwas foliowy, witamina B12. Wśród minerałów można wymienić  wapń, żelazo, magnez , fosfor, potas,  sód  oraz cynk. Oczywiście są to niewielkie ilości tych dobroczynnych składników, jednak już takie niewielkie ilości mogą w pewnym zakresie uzupełnić niedobory. Zaznaczamy jednocześnie, że najlepszym sposobem na uzupełnianie niedoborów jest stosowanie urozmaiconej diety, bogatej w warzywa i owoce.

Kiedy można sięgnąć bez obaw po kufel schłodzonego piwa by nie tylko zaspokoić chęć na walory smakowe tego trunku, ale jeszcze złagodzić pewne dolegliwości chorobowe?

– Piwo jest wskazane w chorobach gastrycznych, a dokładnie w celu zapobiegania marskości wątroby, dlatego, jeśli lekarz zdiagnozuje u nas problemy związane z takimi chorobami gastrycznymi i zezwoli na spożywanie piwa, bez przeszkód możemy po nie sięgać. ( Oczywiście nie w nadmiarze).

Przeczytaj – Dlaczego warto wybrać specialty coffee? Korzyści dla smaku i środowiska

– Piwo posiada właściwości odprężające i znoszące stres, jak to jest możliwe? Przede wszystkim wynika to z tego, że w szyszkach chmielu znajdują się żywice, lupulina i humulina, składniki wielu leków  wykorzystywanych przy leczeniu nerwic, a także bezsenności. Wypicie jednego piwa odpręży nas, ale nadmiar sprawi, że będziemy czuć się ociężali, osowiali i oczywiście upojeni alkoholowo.

– Piwo spożywane w niewielkiej ilości wpływa także na cały układ odpornościowy, a to za sprawą antybiotyku produkowanego w sposób naturalny przez bakterie ze szczepu Streptomyces.

– Piwo ma także dobry wpływ na układ krążenia, gdyż jego właściwości w tym temacie są podobne do właściwości wina. Wypijane w niewielkich ilościach i regularnie może przyczynić się do uniknięcia chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie tętnicze czy zawału.

– Piwo z dużą zawartością chmielu pomaga obniżyć cholesterol i zapobiegać miażdżycy, jednak nie wolne tego łączyć z odchudzaniem, gdyż piwo ma dużo kalorii.

– Piwo od dawna polecane było i jest na problemy układu moczowego, nas przykład na kamienie nerkowe.

Jak widać piwo posiada wiele właściwości prozdrowotnych, nie ma co rezygnować z niego kategorycznie. Wypijane z rozsądkiem działa jak balsam dla duszy i ciała.

Toast na zdrowie nie jest zatem tylko zwykłym sloganem, a faktem potwierdzonym przez liczne badania. Pijmy zatem na zdrowie!

Chcesz poczytać więcej na temat zdrowia? Zapoznaj się z książką ” Życie i zdrowie masz tylko jedno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *