3 praktyczne rady – jak kupić dobre buty dziecięce?

Rozglądasz się za obuwiem szkolnym dla pierwszoklasisty? A może chcesz kupić coś wygodnego dla starszaka? Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas wyboru butów do szkoły dla dziecka!

Rozglądasz się za obuwiem szkolnym dla pierwszoklasisty? A może chcesz kupić coś wygodnego dla starszaka? Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas wyboru butów do szkoły dla dziecka!

Buty szkolne – jaki fason kupić?

Do szkoły polecane są buty dziecięce w fasonie tenisówek, trampek albo kapci w zależności od wieku dziecka oraz aktywności.

U najmłodszych uczniów buty do szkoły mają postać komfortowych kapci, które wykonane są z miękkich i wygodnych dla stópek materiałów. Najlepiej, aby buciki były wsuwane albo zapinane na rzepy, aby dziecko mogło łatwo zakładać i zdejmować je samodzielnie.

Z kolei dla dzieci starszych częściej wybierane są już buty szkolne sportowe na grubszej podeszwie, zapinane na rzepy lub wyposażone w sznurowadła.

Niektóre szkoły wymagają stosowania innego obuwia do noszenia na sali gimnastycznej – wtedy należy dokupić dodatkową parę.

Z jakiego materiału powinny być wykonane buty do szkoły?

Podobnie jak buty do nauki chodzenia, także buty dla dziecka, które potrafi już chodzić, powinny być wykonane z przyjaznych dla stóp materiałów, które wspierają cyrkulację powietrza, są lekkie oraz zapobiegają dolegliwościom jak otarcia, odparzenia.
Chcesz kupić pierwsze buty dla dziecka do chodzenia? A może rozglądasz się za wygodnymi półbutami albo sandałami dla starszaka? Poznaj 3 praktyczne porady, z którymi kupisz idealne obuwie dla swojej pociechy!

1. Postaw na jakościowe materiały

Dziecięce stópki są bardzo wrażliwe, dlatego buty z niskiej jakości materiałów mogą szybko spowodować pojawienie się dyskomfortu, otarć, pęcherzy, a nawet mogą prowadzić do powstawania wad stóp.

Buty do chodzenia na zewnątrz powinny być wykonane z materiałów naturalnych jak skóry zamszowe i licowe. Gdy z kolei kupujemy buty do szkoły, warto zdecydować się na te wykonane z tkaniny, które wyróżniają się wysoką przewiewnością. Pod uwagę warto także wziąć buty z siateczkami, które również wspierają cyrkulację powietrza.

2. Pamiętaj o dobrym dopasowaniu

Zarówno buty do nauki chodzenia, jak i obuwie przeznaczone dla starszego dziecka powinno wyróżniać się dobrym dopasowaniem do stóp.

Nie należy kupować go „na wyrost”, ponieważ może ono spowodować nie tylko problemy z chodzeniem, lecz też deformować budowę stóp. Należy szukać obuwia o konstrukcji, która wspomaga pracę stóp i chroni je przed wadami.

Dobre buty dziecięce powinny wyróżniać się poniższymi cechami:
– Elastyczna i antypoślizgowa podeszwa,
– Usztywniony zapiętek,
– Szeroka przestrzeń na palce w czubku butów,
– Zapięcie na rzepy lub sznurówki dla indywidualnego dopasowania.

3. Nie kupuj butów z drugiej ręki

Wielu rodziców decyduje się na buty dziecięce z drugiej ręki, aby zaoszczędzić na tym wydatku. Nie warto jednak kupować używanego obuwia dla swojej pociechy, nawet jeżeli jest bardzo tanie.

Buty używane przez inne dziecko zostały już w pewnym stopniu dopasowane do jego stópek podczas chodzenia, dlatego noszenie ich przez kolejnego małego użytkownika może wpłynąć na pojawienie się u niego bólu, otarć oraz deformacji stóp.
Najlepiej, aby buty dziecięce przeznaczone do szkoły były wyprodukowane z miękkich tkanin albo z siateczek. Takie materiały wyróżniają się bardzo dobrą przewiewnością, zapobiegają zapoceniu się stópek i przez to poprawiają komfort, gdy dziecko musi korzystać z nich bez przerwy przez parę godzin podczas lekcji.

Jak często zmieniać obuwie szkolne u dziecka?

Dzieci stale rosną, dlatego buty do szkoły wymagają częstej wymiany na nowe. Warto pamiętać, by nie kupować obuwia „na wyrost”, które będzie powodowało problemy z chodzeniem i otarcia.

W zależności od tempa wzrostu dziecka obuwie szkolne trzeba będzie wymieniać zazwyczaj od 2 do 3 razy na rok szkolny. Warto regularnie sprawdzać, czy buty nadal są dobre – powinny zapewniać szeroką przestrzeń w palcach i nie uciskać stópek na długość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *