Jak znaleźć fascynujący pomysł na fabułę powieści romantycznej?

Szukasz fascynującego pomysłu na fabułę powieści romantycznej? Romans stanowi prawie jedną czwartą całej publikowanej beletrystyki, a pod względem sprzedaży przewyższa wszystkie inne gatunki. Ponadto romans to całkiem  gatunek do czytania i pisania. Kto nie pragnie miłości? Ale napisanie historii miłosnej  wcale nie jest proste. Skąd wziąć pomysł na powieść romantyczną? Jak zapewnić sobie świeże, oryginalne podejście do jednego z najstarszych gatunków w historii?

Struktury narracjihttps://www.psychoskok.pl/aktualnosci/struktury-narracji/

Trafiłeś we właściwe miejsce, aby zaspokoić swoje potrzeby związane z powieścią romantyczną. Dzisiaj omówimy, skąd czerpać pomysły na poczytne romanse.

Jak znaleźć pomysł na powieść romantyczną?

Orson Scott Card powiedział kiedyś:

„Każdego dnia każdy przechodzi obok tysięcy pomysłów na historię. Dobrzy pisarze to ci, którzy widzą pięciu lub sześciu z nich. Większość ludzi ich nie widzi ”

Chociaż cytat Carda może być przesadą, prawda w tym cytacie jest taka, że ​​pomysły na powieści są wszędzie wokół nas. Również na pomysły na dobre historie miłosne. Ale jeśli masz problemy z dostrzeżeniem wokół siebie pomysłów na powieści romantyczne, oto kilka miejsc, w które warto zajrzeć.

Jak znaleźć pomysły na romanse z bajek?

Niektóre historie są tak dobre, że od wieków są powtarzane. I choć oryginały mogą być świetne, świeże spojrzenie na klasyczną historię jest świetną pożywką dla romansu. Bajki to jedne z najbardziej klasycznych historii romantycznych i wydaje się, że ludzie nigdy się nimi nie nudzą. Jest powód, dla którego co kilka lat pojawia się nowy film o Kopciuszku!

Niektóre z najczęściej wymyślanych bajek to opowieści o księżniczkach, takich jak Piękna i Bestia, Roszpunka, Śpiąca królewna i Królewna Śnieżka. Ale możesz też na nowo wyobrazić sobie inne bajki. Wyobraź sobie współczesną wersję Księżniczki na ziarnku grochu lub Jasia i Małgosi.

Opowiadania bajek mogą być interesujące dla czytelników, którzy pragną świeżego spojrzenia na znaną już historię. Jak na nowo wyobrazić sobie bajkę? Po pierwsze, możesz zmienić ustawienie. Jak historia o Śnieżce wyglądałaby we współczesnej Anglii? A może mógłbyś osadzić inspirowaną Roszpunką historię na przedmieściach Ameryki z lat 50. XX wieku. Księżniczka na ziarnku grochu może być ciekawa w cesarskich Chinach. Sarah J. Maas osadziła opowieść o Pięknej i Bestii w fantastycznym świecie pełnym wróżek. Możesz także zamienić postacie. Odwróć role w bajce.

Bestia może być okrutną, bogatą kobietą à la Meryl Streep z Diabeł ubiera się u Prady. Bajki są też świetną bazą dla queer fiction.

Postacie fantasy: 4 wspólne cechy i pomysły na ich tworzenie – https://www.poradniki24h.pl/7774/postacie-fantasy-4-wspolne-cechy-i-pomysly-na-ich-tworzenie/

Postacie możesz zmieniać również na inne sposoby. Prince Charming nie musi być księciem. Może być dyrektorem generalnym, gwiazdą filmową lub kimkolwiek zechcesz. Wreszcie, możesz na nowo wyobrazić sobie bajki, zmieniając ich zakończenie. A jeśli Śpiąca Królewna jest zakochana w Maleficent? Co jeśli księżniczka zakocha się w dżinie? Opcji jest wiele.

Jak mity i legendy mogą zainspirować powieść romantyczną

Podobnie jak bajki, mity i legendy są również ponadczasowe. Mogą również stanowić podstawę twojej powieści romantycznej przy odrobinie wyobraźni. Wiele z mitologii czyta się jak starożytne, magiczne opery mydlane, zwłaszcza mitologię grecką.

Możesz przyjąć to samo podejście, co w przypadku bajek, zmieniając postacie, scenerię lub zakończenie, aby Twoja powieść romantyczna wydawała się nowa i świeża. Jednak zmiana ustawień i postaci może nie działać tak dobrze, w przypadku legendy.

Na przykład miłość między Heleną Trojańską a Parysem może nie być rozpoznawalna we współczesnym otoczeniu. Żaden rząd nie pozwoliłby krajowi na wojnę o porwaną żonę. Zamiast tego jest szansa na ponowne wyobrażenie sobie fabuły historii. Może Helen i Parys nienawidzą się nawzajem, ale bardziej nienawidzą Mykeńczyków. Teraz masz historię o wrogach kochanków.

Legendy arturiańskie są same w sobie romantyczne. Lancelot i Ginewra to jedna z oryginalnych zakochanych par w historii. Ale to nie jedyna historia miłosna, którą możesz stworzyć. Napisz o Morgan La Fey i Merlinie lub podaruj Arthurowi historię miłosną po ukochanej Ginewrze.

Znajdź inspirację dla swojej powieści romantycznej w literaturze klasycznej

Istnieje kilka niesamowitych przeróbek klasycznych historii miłosnych. Możesz użyć tych samych pytań, aby nadać nowy wymiar klasycznym opowieściom z literatury. Na przykład Dziennik Bridget Jones to opowieść o dumie i uprzedzeniu. Modernizacja klasyki jest potężna, ponieważ może nadać nowy wymiar znanym postaciom, które czytelnicy już pokochali. Historie Jane Austen są częstą inspiracją dla powieści romantycznych. Pojawiły się również niezliczone powtórzenia Romea i Julii Szekspira. Odkurz te stare książki z czasów szkolnych i znajdź inspirację do swojej historii miłosnej. Tylko pamiętaj, aby ostrożnie trzymać się granicy między inspiracją a plagiatami.

Gdzie można znaleźć inspirację do powieści romantycznej w prawdziwym świecie?

Jak wiadomości, które czytasz w prasie, posty na portalach społecznościowych mogą zainspirować do napisania historii romantycznej? Czy kiedykolwiek czytałeś informacje o starszej parze i myślisz: „To brzmi jak powieść romantyczna?”

Istnieje wiele pomysłów na historie, które możesz znaleźć, czytając posty. Wydarzenia z postów na Instagram czy Facebooku mogą stanowić tło dla twojego romansu. Dwoje kochanków po przeciwnych stronach wojny.  I jestem pewien, że wkrótce nastąpi wzrost liczby romansów z pandemiczną kwarantanną! To idealna okazja dla ukochanych tropów, takich jak wymuszona bliskość, zranienie/wygoda i dziewczyna/chłopak z sąsiedztwa.

Dlaczego lubimy czytać powieści romantyczne? https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-lubimy-czytac-powiesci-romantyczne/

Historia może zainspirować romans

Podobnie jak posty na społecznościowych portalach czy artykuły w prasie, historia stanowi dobre źródło dla tworzenia powieści romantycznych. Wielu autorów romansów historycznych ma obsesję na punkcie określonej epoki, miejsca lub wydarzenia.

Być może lubisz czytać o francuskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Może jesteś zafascynowany zachodnioafrykańskim królestwem Mansa Musa. Na przestrzeni wieków jest wiele historycznych wydarzeń — a jeszcze więcej w prehistorii — które zainspirują cię do napisania historii miłosnej. Świetną prehistoryczną powieścią romantyczną do sprawdzenia jest Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego Jeana Auela.

Czytelnicy uwielbiają wciągające, bogate tła, które mogą zapewnić scenerie historyczne. Fascynujące jest czytanie o kochankach z przeszłości, ponieważ łączy nas to z dawno minionymi czasami. Fikcja historyczna jest najbardziej zbliżona do podróży w czasie.

Znajdź inspirację do historii miłosnych w prawdziwym świecie

Moja przyjaciółka opowiedziała mi najbardziej niesamowitą historię o tym, jak poznali się jej dziadkowie. Jej dziadek wyrzucił z pociągu list w drodze na wojnę. Jej babcia znalazła list i napisała do niego. Reszta jest historią.

Inny przykład wydarzył się niedawno. Widziałem zwiastun filmu, który brzmiał niezwykle znajomo. Zdałem sobie sprawę, że opiera się na szalonym wątku na Twitterze. To nie był romans, ale ta historia wciąż była inspiracją do filmu.

Posłuchaj opowieści ludzi. Obserwuj ludzi. Przewijaj media społecznościowe (to powinno być łatwe!) Pamiętaj tylko o przestrzeganiu kilku zasad etycznych podczas korzystania z prawdziwych inspiracji do powieści romantycznej:

 • Weź tylko fragmenty, a nie całą historię.
 • Nie pisz po prostu prawdziwej historii i nie nazywaj jej fikcją.
 • Używaj szczegółów o osobach, miejscach lub wydarzeniach, ale zawieraj wiele elementów fikcyjnych.
 • Uzyskaj pozwolenie na opowiedzenie historii, jeśli nie jest twoja. Nie każdy chce być upamiętniony w fikcji.
 • W razie potrzeby zmień nazwy, lokalizacje i wydarzenia.

Romans nie jest łatwy do napisania. Wymaga równowagi między znanymi fabułami i motywami, które uwielbiają czytelnicy, a świeżym spojrzeniem na te stare, zmęczone historie.

Równowaga romansu

Aby stworzyć dobrą fabułę dla powieści romantycznej, spójrz na niektóre znane struktury fabuły, takie jak wrogowie kochanków, sekretne historie królewskie lub aranżowane historie małżeńskie. Przeczytaj dużo romansów i znajdź motywy, punkty fabuły i tropy, które często się powtarzają. Następnie zadaj sobie pytanie: jak mogę nadać temu nowy obrót?

Załóżmy na przykład, że piszesz klasyczny romans z milionerem lub miliarderem. Najczęściej w tych książkach pojawia się bardzo zamożny mężczyzna, który jest playboyem i nie chce się ustatkować.

Jaki jest najlepszy sposób na napisanie historii romantycznej?

Idea wzajemnej miłości od pierwszego wejrzenia może brzmieć romantycznie, ale nie jest to ciekawa powieść romantyczna. Rozwój romantyczny jest kluczowym elementem utrzymania zaangażowania czytelników. Nie chcemy szczęśliwego zakończenia do końca pierwszego rozdziału!

Gdy twoje postacie się spotkają, muszą jeszcze kilka razy wejść w interakcję, zanim się spotkają i zostaną rozerwane. Dobrą zasadą jest minimum trzy interakcje, z których każda skutkuje większą atrakcją, zanim zdecydują, że chcą być razem.

 • Przypadkowo wpadając na siebie
 • Muszą pracować lub podróżować razem z tego samego powodu
 • Przyjaciele poznają ich razem na imprezie
 • Są razem narażeni na niebezpieczeństwo
 • Jeden jest zdenerwowany, a drugi go pociesza

Buduj w nich napięcie za pomocą romantycznych dialogów, przypadkowych akcentów, niezręcznych momentów i wewnętrznych monologów.

Niektóre z najbardziej banalnych wątków obejmują:

 • Playboy zakochuje się w prostej dziewczynie
 • Bohater jest nijaki aż do momentu metamorfozy
 • Bohater alfa musi chronić zainteresowanie miłością
 • Pochodzą z różnych światów (bogatych/biednych, królewskich/pospolitych)
 • Trójkąt miłosny
 • Nieuleczalna choroba w jednym miłosnym zainteresowaniu z cudownym wyzdrowieniem
 • Miłość od pierwszego wejrzenia

Nie myśl jednak o frazesach jako o złym słowie! Ludzie wciąż kochają te historie. Jeśli chcesz napisać jeden, zadaj sobie pytanie, w jaki sposób możesz podać nowe ujęcie.

Oto kilka typowych wątków fabularnych romansów.

 • Tajny miliarder
 • Wrogowie kochanków
 • Przyjaciele dla zakochanych
 • Druga szansa
 • Zrzędliwy/słoneczny
 • Wymuszona bliskość
 • Fałszywy związek
 • Królewski/pospolity
 • Zakazana miłość

Masz już jakieś podstawy do pisania powieści romantycznej. Rozejrzyj się wokół siebie w poszukiwaniu inspiracji i zacznij nad tym pracować. Powodzenia.

Dlaczego kobiety czytają powieści romantyczne? https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-kobiety-czytaja-powiesci-romantyczne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *