Autyzm wczesnodziecięcy. Objawy i leczenie autyzmu

Autyzm nie jest chorobą. Z tym zaburzeniem rozwojowym autyści muszą radzić sobie przez całe życie. Najczęściej zaburzenie ujawnia się już w pierwszych latach rozwoju dziecka. Autyzm wczesnodziecięcy. Objawy i leczenie autyzmu zostały opisane w książce pedagoga zajmującego się dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wczesne oznaki autyzmu – https://www.poradniki24h.pl/8256/jakie-sa-wczesne-oznaki-autyzmu/

Wszyscy rodzice pragną zdrowia swojego potomka. Niestety, tysiące dzieci przychodzi na świat z różnymi problemami i dysfunkcjami psychofizycznymi. Opiekunowie bacznie obserwujący rozwój malca są w stanie zauważyć ewentualne kłopoty. Niepełnosprawność nie musi być barierą, jeżeli w porę podjęte zostanie leczenie. Autyzm wczesnodziecięcy to coraz częściej podejmowany temat. Nadal w opinii społecznej autyzm pozostaje kwestią tabu. Ludzie niezwiązani z tym zagadnieniem często są skłonni wierzyć w nieprawdziwe doniesienia. Trzeba wiedzieć, że autyzm nie jest chorobą. Warto również poznać prawdziwe objawy tej skomplikowanej przypadłości.

„Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym dotyczącym rozwoju mózgu dziecka na bardzo  wczesnym etapie. Autyzmu nie można „nabyć z wiekiem”. Dziecko rodząc się, „ma w sobie autyzm”, choć objawy ujawniają się  z czasem lub na wczesnym etapie są na tyle niewyraźne, że nie budzą podejrzeń co do rozwoju dziecka”. – zdrowie.radiozet.pl

Obecnie stosuje się określenie: „spektrum zaburzeń autystycznych”

Nie istnieje możliwość dokonania uogólnionej charakterystyki autystów, ponieważ zaburzenie objawia się indywidualnie. W Europie na autyzm choruje jedno dziecko na 100. Ze spektrum autyzmu zmaga się jedna dziewczynka na czterech chłopców. Lekarze przez wiele lat starali się wyjaśnić, dlaczego płeć męska jest bardziej narażona na to zaburzenie. Badacze autyzmu dowiedli na przykład, że objawy przypadłości wyglądają odmiennie u obu płci.  Objawy autyzmu warto znać, żeby w porę reagować.

„Autyzm jest diagnozowany na podstawie zachowań i cech występujących w 3 obszarach.  Triada autyzmu obejmuje: Interakcje społeczne, komunikacje i powtarzalne, stereotypowe zachowania, interakcje społeczne”. Polskiautyzm.pl

Osoby dotknięte autyzmem mają duży problem w odczytywaniu zachowań innych.  Rozpoznawanie wyrazu mimiki, czy spontanicznej gestykulacji ludzi jest dla nich naprawdę trudne. Osoby z autyzmem nie rozumieją, co czuje i myśli reszta społeczeństwa. Niektórzy mają ogromne problemy z nawiązywaniem relacji ze światem, inni natomiast łakną kontaktów międzyludzkich. Autyzm to jeden z elementów osobowości człowieka. To jak zaburzenie wpłynie na wszystkie obszary funkcjonowania, w wysokim stopniu zależne jest od osób, które mają wpływ na jego wychowanie. Autyzm zmienia się wraz z wiekiem podopiecznego. Proces dorastania wykazuje wpływ na przeobrażanie się zaburzenia rozwojowego.

Książka dotykająca specyfiki funkcjonowania osób z autyzmem – https://www.facebook.com/TajemniczySwiatWitka

Pięć objawów, które pomogą rodzicom odczytać autyzm wczesnodziecięcy:

1 – Głęboki brak kontaktu emocjonalnego z innymi ludźmi. Dzieci te, gdy są małe, wydają się zdystansowane i obojętne wobec innych ludzi, zwłaszcza wobec innych dzieci. Specjaliści mówią o tzw. skrajnie autystycznym samotnictwie.

2 – Obsesyjne pragnienie zachowania niezmienności. Jest to widoczne w oporze wobec zmian w codziennym porządku zajęć, w powtarzających się czynnościach wymyślonych przez dziecko, np. ciągłe puszczanie zestawu piosenek w tej samej kolejności, stanowcze naleganie na rytuały.

3 – Intensywne przywiązanie do określonych przedmiotów. Przedmioty te są wykorzystywane do wykonywania powtarzających się czynności, np. wagoniki, tory, wstążka.

4 – Mutyzm lub rodzaj mowy, którego celem nie wydaje się  komunikacja międzyludzka.

5 – „Duży potencjał poznawczy, ujawniający się niezwykle sprawną pamięcią u tych dzieci, które potrafią mówić”. – socjolog i psycholog Wiktoria Dróżka.

Dzieci z autyzmem naprawdę są zdolne, a nawet bardzo kreatywne i pomysłowe. Autyzm wczesnodziecięcy dawniej nazywany był „chorobą geniuszy”. Przyczyny autyzmu wczesnodziecięcego. Skąd się bierze autyzm? Czy rozwijający się płód można chronić przed autyzmem? Podobne kwestie zgłębiają rodzice małych dzieci oraz osoby planujące potomstwo. Lekarze oraz naukowcy doszli do wniosku, że to zaburzenie może być następstwem wielu czynników, zarówno genetycznych jak i rozwojowych. Brane jest również pod uwagę, że autyzm u dziecka może wystąpić na skutek infekcji lub problemów związanych z ciążą i porodem. Oznaki autyzmu atypowego oraz tajniki tego zaburzenia ze spektrum autyzmu nadal będą więc poznawane.

Ważny fakt! Tylko około 20 procent wszystkich osób z autyzmem funkcjonuje prawidłowo w wieku dorosłym.

Autyzm wczesnodziecięcy wymaga działań terapeutycznych. Nieleczone zaburzenie rozwojowe może doprowadzić do głębokich niepowodzeń na drodze funkcjonowania pomiędzy ludźmi w późniejszym wieku. Okazuje się, że te zaburzenia diagnozuje się coraz częściej. Lekarze oraz naukowcy wyjaśniają, że coraz częstsze rozpoznawanie autyzmu wynika ze wzrastającej wiedzy populacji na temat tej przypadłości. Trzeba pamiętać, że nie ma epidemii autyzmu.

„Wzrost rozpowszechnienia autyzmu obserwowany jest od początku lat dziewięćdziesiątych, nie tylko w USA, ale tez w innych częściach świata. Czasami ogromny wzrost diagnoz ze spektrum autyzmu określany jest jako „epidemia autyzmu”.- polskiautyzm.pl

Autyzm nie może być piętnowany

Tę jednostkę można poddawać terapii. Wzrastająca wiedza na temat zaburzeń autystycznych ułatwia wczesne rozpoznanie problemów rozwojowych dziecka. Diagnoza autyzmu dziecięcego jest bardzo skomplikowana. W niektórych przypadkach niedomogi są na tyle niewielkie, że trudno je zauważyć. Wówczas diagnoza najczęściej pada, dopiero gdy pojawiają się większe problemy z zachowaniem i życiem w grupie społecznej. Ewentualne komplikacje ostatecznie skłaniają opiekunów do odbycia wizyty u lekarza. Wówczas pada wiarygodna diagnoza sporządzana na podstawie kryteriów Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10.

Autyzm nie jest chorobą. Klasyfikacja ICD traktuje autyzm i inne zaburzenia ASD jako stan, a nie chorobę. Autyzm i inne zaburzenia ze spektrum autyzmu zalicza się do grup zaburzeń rozwojowych.

Najważniejsze informacje w tym obszarze gromadzi i udostępnia Fundacja SYNAPSIS. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na zróżnicowane formy pomocy. Właściwe postępowanie terapeutyczne pozwala wypracowywać zachowania ułatwiające życie pośród innych ludzi. Zaburzeń ze spektrum autyzmu  nie da się całkowicie zrekompensować. Ta przypadłość pozostaje z człowiekiem do końca jego dni. Leczenie zaburzeń autyzmu wymaga długotrwałej, systematycznej terapii prowadzonej przez pedagoga, psychologa, logopedę i terapeutę ruchowego. Jedynie ciężka praca ułatwi codzienność pacjentowi oraz jego rodzinie. Trzeba pamiętać, że wychowywanie autystycznego dziecka nie jest katorgą. Najbliżsi powinni starać się zapoznać szersze grono z problemami malca. Te dzieci potrafią być wyjątkowe jak każde inne.

Książki o autyzmie – http://zaburzeniaemocjonalne.pl/ksiazki-o-autyzmie/

Autyzm wczesnodziecięcy. Objawy i leczenie autyzmu zostały opisane przez Darię Kacprzak, która jest  pedagogiem zajmującym się dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Autorka opracowała wiele książek dla dzieci i młodzieży. Tematyka pokonywania trudności oraz akceptacji drugiego człowieka sprawiła, że jej publikacje cieszą się popularnością. Daria Kacprzak koncentruje się na nauczaniu i terapii osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnością. Zebrane doświadczenia stają się inspiracją kolejnych książek.

Zaburzenia rozwojowe u najmłodszych zostały opisane w jednej z pozycji. Autyzm ukazuje Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Daria Kacprzak stwierdziła, że ta przypadłość jest problemem powszechnym. Czytelnicy zyskują okazję, żeby bliżej przyjrzeć się codziennym problemom chorego. Trudności w komunikacji międzyludzkiej wpływają na każdy obszar życia. Brat Witka szybko nauczył się z nim obcować, a poprzez codzienne wyzwania sprawdził, czego potrzebuje jego młodszy krewniak. Dziecko z autyzmem wymaga wsparcia oraz mądrej opieki. Witek dorasta pośród otwartych na jego problemy ludzi, dlatego może próbować swoich sił w wielu obszarach. Autystyczny chłopiec kocha zwierzęta i potrafi być życzliwy dla ludzi. „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm” przybliża zagadnienie autyzmu. Ta książka jest poradnikiem dla dzieci i młodzieży, odnoszącym się do sposobu obcowania z osobami posiadającymi odmienny sposób spostrzegania oraz reagowania na codzienne sytuacje.

„Autyzm jest problemem powszechnym i coraz częściej dotykającym dzieci(…) Pojawia się pewien rodzaj izolacji dzieci z autyzmem już przez ich rodziny oraz obawa środowiska rówieśniczego przed wchodzeniem w interakcję z osobami przejawiającymi zaburzenia ze spektrum autyzmu. Książka została napisana w celu przybliżenia zagadnienia, a jednocześnie minimalizowania  wykluczenia społecznego osób z autyzmem”.- Daria Kacprzak

Na temat zaburzeń rozwojowych u najmłodszych długo można opowiadać. Daria Kacprzak zgłębia tematykę autyzmu. „Tajemniczy świat Witka. Autyzm i sekrety przodków”, omawia rodzinne tajemnice. Ta historia kontynuuje i zgłębia wszystko, co zostało powiedziane w książce „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Ponownie spotkamy Witka, jego brata i ich wyjątkową rodzinę. Tym razem powrócimy do momentu postawienia Witkowi diagnozy. Spektrum autyzmu kształtuje życie chłopca oraz jego bliskich. Bohater w tej książce będzie zmagał się z aklimatyzacją w szkole. Ujawnione zostaną także rodzinne tajemnice. Informacja, że ciocia Leokadia zamieszkała w domu opieki poruszy wszystkich. Bliscy zdecydują się wyruszyć w podróż, aby spełnić prośbę ciotki.  Odwiedziny krewnych przyniosą kobiecie radość. Z czasem wyjdzie na jaw, że ciocia Leokadia w starym domu wiele lat temu ukryła coś sekretnego. Pomimo licznych rodzinnych oraz osobistych perturbacji Witek będzie starał się sobie radzić.

„W każdej z moich książek można odnaleźć kilka przesłań, jednak uważam, że najcenniejszym jest umiejętność dostrzegania drogiego człowieka, przebywania z nim w chwili obecnej –   nierozpamiętywanie tego, co miało miejsce w przeszłości, niewybieganie w odległą przyszłość”. – Daria Kacprzak.

Każdego roku przychodzi na świat tysiące dzieci z problemami rozwojowymi. Z pewnością każdy spotyka nieletnich, którzy mają liczne niedomogi. Tym razem, za sprawą książek przedstawionych powyżej możemy bliżej poznać autyzm. Daria Kacprzak poprzez opisane historie wyjaśnia, jak kochać dziecko zmagające się z autyzmem. Oczywiście występują różne psychofizyczne niedomogi, choroby i komplikacje, dlatego warto czytać poradniki medyczne oraz prawdziwe historie ludzi, którzy radzą sobie pomimo niepełnosprawności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *