Czynniki wpływające na sukces w rekrutacji

Poszukiwania nowej pracy a w związku z tym udział w rekrutacji pracowników są stresującym momentem. Zależy nam na tym, by wypaść dobrze i by otrzymać propozycję zatrudnienia. Czasem jednak wydaje się, że poszło nam idealnie, a tym czasem dostajemy odpowiedź odmowną. Zadajemy sobie pytanie – co poszło nie tak? Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, co tak naprawdę wpływa na decyzje w rekrutacji. Trzeba więc zadać sobie inne pytania – jakie są czynnik, które ten wpływ mają?

Proces rekrutacji

Nim przejdziemy do omówienia wspomniany czynników, najpierw poznajmy jeszcze, jak wygląda sam proces rekrutacji pracowników, tak by wiedzieć, jakie etapy mogą nas czekać. Okazuje się, że nie jest to taka bułka z masłem, na jaką wygląda. Na początku czeka nas pierwsza selekcja na poziomie naszego CV. Warto więc spojrzeć na wymagania i obowiązki, które pracodawca przedstawił w ogłoszeniu i postarać się odpowiedzieć na nie w naszym życiorysie. Pamiętajmy też, by był on schludny i estetyczny. Następne są już rozmowy. Pierwsza z nich będzie z rekruterem lub osobą z działu HR. Zapytają nas one o naszą motywację (czyli co zaciekawiło nas w ofercie, czemu chcemy zmienić pracę), doświadczenie oraz sprawy administracyjne (typu wynagrodzenie). Już na tym etapie badane są nasze umiejętności miękkie oraz dopasowanie do organizacji. Potem jest już etap (lub etapy), gdzie sprawdzane są nasze umiejętności twarde (np. poprzez testy, scenki do odegrania, czy rozwiązanie case study). Po tym biegu (a czasem i maratonie) możemy dostać propozycję pracy. Odpaść jednak możemy w każdym momencie.

Justyna Drabik HR Senior Project Manager z agencji rekrutacyjnej Advisory Group TEST Human Resources podkreśla:

Każde przedsiębiorstwo inaczej organizuje sobie proces rekrutacji. Zawsze jednak będą na nim sprawdzane podobne kwestie. Firmy przywiązują tak dużą wagę do wyboru najlepszego pracownika, ponieważ pomyłka będzie kosztować niemałe pieniądze. Mówimy tutaj bowiem o kosztach nietrafionej rekrutacji, które obejmują ponowne poszukiwania, straty spowodowane przez niewłaściwą osobę, koszty jej wdrożenia oraz jej następstwa, a także koszty nieobsadzenia stanowiska i spowolnienia pracy.

Skoro już to wszystko wiemy, to przejdźmy jednak już do zastanowienia się, jakie czynniki mogą nam zagwarantować sukces.

Motywacja to podstawa

Nawet jeśli to rekruter zaczepił Cię na linkedin i przedstawił Ci ofertę pracy, to i tak na rozmowie usłyszysz pytanie: „czemu chcesz zmienić pracę?”. Jest to często wyśmiewana w internecie sytuacja, jednak uważamy, że wcale nie powinna być. Nawet jeśli to rekruter przedstawił nam ofertę, to mimo wszystko się nią zainteresowaliśmy. Czyli coś nas musiało do tego zmotywować. I właśnie tutaj przechodzimy do pierwszego czynnika – czyli motywacji. Dotyczy ona zarówno zmiany obecnej organizacji, jak i wyboru nowej. Należy więc się zastanowić, czemu obecna firma już nam nie odpowiada. Nie polecamy jednak szykanować obecnego pracodawcy, lecz przedstawić obiektywne powody takiej decyzji (np. zmiana managera, zmiany organizacyjne, itd.). Zastanówmy się też, co nas skłoniło, żeby porozmawiać z tą konkretną firmą. Czy był to zakres obowiązków, jej renoma? A może Twoi znajomi już tutaj pracują i sobie to chwalą?

O naszej motywacji świadczy również przygotowanie, jakie poczyniliśmy do rozmowy. Warto więc sprawdzić informacje o przedsiębiorstwie oraz przygotować sobie pytania dotyczące oferty. Pokaże to, że naprawdę jesteśmy zainteresowani tą pozycją.

Kultura osobista

Nie ma co ukrywać – nikt z nas nie chce pracować z niewychowaną osobą. Jako że rekruterzy często zatrudniają osoby, które staną się ich kolegami z pracy, odrzucają takich ludzi na wstępie. Należy więc pamiętać, żeby nie spóźniać się na spotkania (a jeśli coś się stanie – natychmiast o tym poinformować), poprawnie się wysławiać, zachowywać się kulturalnie. O używaniu niecenzuralnych słów nawet nie musimy wspominać. Jeśli ktoś w taki sposób zachowuje się podczas rekrutacji pracowników, gdzie powinno zależeć mu, aby dobrze wypaść, wyobraźmy sobie, co by było po dostaniu oferty. W procesach na stanowiska robotnicze (np. w fabrykach lub w agencjach rekrutacyjnych) zdarzają się sytuacje, że kandydaci przychodzą na spotkania pod wpływem alkoholu. Świadczy to już o całkowitym braku szacunku do drugiej strony.

Osobowość dopasowana do organizacji

Nasze cechy osobowości są istotne podczas rekrutacji z trzech głównych powodów. Pierwszy jest podobny do wcześniej opisanego punktu. Czy ktoś z nas chciałby pracować z osobą, której nie da się polubić (bo np. będzie w stosunku do wszystkich bardzo agresywna). Kolejne jest dopasowanie do kultury organizacyjnej. Każda firma jest inna – ma inne wartości oraz cechy charakterystyczne. Jeśli pracownik nie będzie się „spinał” z przedsiębiorstwem, może się źle w nim czuć i nie być w stanie pracować tak jakbyśmy tego oczekiwali. Wobec czego szybko możemy się rozstać.

Na końcu trzeba jeszcze podkreślić wpływ tego czynnika na pełnioną rolę. Niektóre stanowiska wymagają pewnych cech osobowości. Sprzedawca np. nie może bać się kontaktu z drugim człowiekiem. Analityk z drugiej strony powinien przywiązywać wagę do szczegółów. Czasem to właśnie czynniki osobowościowe mogą być dyskwalifikujące przy rekrutacji.

Co możemy zrobić, idąc na rozmowę? Przede wszystkim nie grać kogoś innego i nie próbować wpisać się w oczekiwania organizacji. Nawet jeśli zostaniemy przyjęci, to długo nie pociągniemy, tkwiąc w takim kłamstwie. Zamiast tego możemy łatwo nabawić się np. wypalenia. Lepiej być sobą i ewentualnie nie zostać zatrudnionym.

Doświadczenie i umiejętności twarde

Do tej pory skupialiśmy się raczej na miękkich cechach. Tym razem przyszła pora na sprawdzanie naszych kompetencji. Może mieć to różne formy – testu, pytań o nasze doświadczenie, prośby o opis sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia i jak sobie poradziliśmy, scenek do odegrania, rozwiązywania case study i innych. Agencje rekrutacyjne polecają np. stosowanie Assessment Center, które pozwoli prześwietlić kandydata jak rentgen. Opcji jest wiele – jak więc się do nich wszystkich przygotować? Strategii może być kilka. Na pewno warto sobie spisać, jakie obowiązki obecnie wykonujemy i te, które wcześniej wykonywaliśmy. Przypomnijmy sobie trudniejsze sytuacje, a także nasze osiągnięcia. Przejrzyjmy opis stanowiska i zastanówmy się, jakie pytania mogą paść na spotkaniu. Następnie przygotujmy sobie na nie odpowiedzi. Odświeżmy wiedzę techniczną. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie koloryzować rzeczywistości i mówić wprost, jeśli czegoś się nie wie. Takie kłamstwo bowiem szybko zostanie zdemaskowane po rozpoczęciu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *