Recepta na antykoncepcję awaryjną przez Internet

Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka „po” jest środkiem przepisywanym kobietom mającym obawy, że niedawany stosunek seksualny mógł doprowadzić do zapłodnienia. Aby antykoncepcja awaryjna zadziałała skutecznie, konieczne jest przyjęcie jej maksymalnie 72 godzin po budzącym obawy stosunku. Szybkość działania w tym przypadku jest więc priorytetem. Kto może przepisać tabelkę „po” i czy można kupić ją w każdej aptece?

Jak uzyskać receptę na tabletkę „po”?

Antykoncepcja awaryjna ma w Polsce status leku na receptę. Oznacza to, że wypisać mogą ją tylko przedstawiciele zawodów uprawnionych do wystawiania recept np. lekarz. Co ważne zaznaczenia recepta na tabletkę „po” nie musi być wystawiana koniecznie przez lekarza – ginekologa, może to zrobić również internista lub medyk innej specjalizacji. W przypadku, gdy liczy się każda chwila, nie warto czekać na termin wizyty – najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z działającej przez całą dobę i przez 7 dni w tygodniu przychodni online. W niej na podstawie teleporady lekarz może wypisać e-receptę na ellaOne lub Escapelle. Formularz teleporady możecie znaleźć na stronie https://teledok.pl/ wraz z informacją o dokładnym zastosowaniu i skutkach ubocznych tabelki „po”.

Jaka antykoncepcja awaryjna dostępna jest w Polsce?

W Polsce każda kobieta może skorzystać z dwóch rodzajów antykoncepcji awaryjnej: tabletek ellaOne lub Escapelle. Tą pierwszą należy przyjąć maksymalnie 5 dni po stosunku, jednak im szybciej się ją zażyje, tym wyższa jest jej skuteczność. Tabletkę ellaOne najlepiej jest zażyć do 12 godzin po stosunku, ale nie później niż 72 godziny po nim.

Gdzie kupić tabletkę „po”?

Z e-receptą na antykoncepcję awaryjną należy udać się do apteki. Średnia cena za tabletkę „po” to ok. 60 zł za Escapelle i 110 zł za EllaOne. Aby móc wykupić lek, farmaceucie należy podać PESEL osoby, na którą wystawiona jest recepta oraz kod z SMS-a lub dokument PDF wysłany na maila. Co do zasady tabelkę „po” można kupić w każdej aptece, może jednak się zdarzyć, że niektóre placówki nie będą nią dysponować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *