Dlaczego osteoporoza jest tak niebezpieczna?

Złamania osteoporotyczne są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Powodują bowiem wiele powikłań, takich jak przewlekły ból, zaniki mięśni i unieruchomienie, co z kolei nasila osteoporozę i prowadzi
do powstawania odleżyn, zatorowości płucnej oraz zwiększonej zapadalności na zakażenia.

Po złamaniu szyjki kości udowej:
• Śmiertelność w ciągu roku od złamania wynosi do 24 procent.
• Stałej opieki ze strony osób drugich – wymaga 40–50% tych, którzy przeżyli.

Po złamaniu trzonu kręgosłupa może wystąpić:
• Epizod ostrego bólu po niewielkim urazie lub upadku z wysokości własnego ciała.
• Ból jest zlokalizowany w konkretnym miejscu – zazwyczaj w odcinku piersiowym kręgosłupa lub górnym lędźwiowym.
• Ból jest ostry lub przewlekły i nasila się przy ruchu, czasem promieniuje do brzucha.
• Bólowi towarzyszy skurcz mięśni okolicy przykręgosłupowej, nasilający się przy ruchu i zmniejszający przy leżeniu na wznak.
• Chorzy często pozostają nieruchomo w łóżku z powodu obawy przed zaostrzeniem się bólu.
• Ból ostry zwykle ustępuje po 4–6 tygodniach. Jeżeli jest to kolejne złamanie i doszło do deformacji kręgosłupa ból może stać się przewlekły.

Po każdym złamaniu kręgu może dojść do zmniejszenia wzrostu o 2–3 cm i nasilenia kifozy.

Jak leczyć zapalenia stawów?

Dlaczego dochodzi do powstania osteoporozy?

Kości są żywą tkanką mającą własne naczynia krwionośne. Zachodzi w nich ciągły proces przebudowy. Jest on bardzo skomplikowany i uczestniczy w nim wiele różnych substancji i komórek. Niektóre komórki niszczą starą kość, a inne wytwarzają nową i w rezultacie tego procesu tkanka kostna stale się odnawia. Niestety, z wiekiem proces odnowy słabnie. Duża ilość mechanizmów regulujących przemiany w układzie kostnym powoduje łatwość zaburzeń tego procesu na wielu jego etapach. Minerały, białka i witaminy sprzyjają odbudowie tkanki kostnej. Natomiast ich niedobory szybko zaburzają proces jej odtwarzania.

Są różne przyczyny powstawania osteoporozy, ale zawsze jest to zaburzenie równowagi pomiędzy tworzeniem nowej kości a niszczeniem starej. Komórki kostne przez całe życie ulegają wymianie. Jedne są niszczone, a na ich miejscu powstają nowe. Każdy cykl wymiany trwa około 200 dni.

Osteoporoza charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem jej struktury i zwiększoną podatnością na złamania. Jest chorobą metaboliczną obejmującą zazwyczaj wszystkie kości. Nieduże zmniejszenie gęstości kości, a więc stan pomiędzy zdrową kością a osteoporozą, nazywa się osteopenią.

Zwana jest też „cichym złodziejem kości”, gdyż zazwyczaj przebiega bezobjawowo do momentu wystąpienia złamania, do którego dochodzi przy niewielkim urazie. Czasem wcześniej występują bóle kości długich pod wpływem obciążenia.

fragment z książki: Jak leczyć osteoporozę – zajrzyj do sklepu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *