Poznanie siebie

Poznanie siebie jest być może najtrudniejszym zadaniem, a także jednym z najważniejszych, jakie musimy podjąć. Można powiedzieć, że nikomu się to nie udaje całkowicie, ponieważ proces jest wysoce subiektywny. Poniższy artykuł pomoże w tym procesie.

Akceptacja i docenienie siebie jest jednym ze znaków samopoznania. Tylko ci, którzy akceptują i cenią siebie, potrafią żyć satysfakcjonująco. Z tego powodu samowiedza jest tak ważna, ponieważ od tego w dużej mierze zależy sposób, w jaki działamy i cele, które osiągamy. Na portalu nobleconcierge.pl publikujemy cyklicznie artykuły, które pomagają w poznaniu siebie. Poniższy tekst powstał przy współpracy z dziennikarzami tego serwisu.

To, co utrudnia proces samopoznania, to edukacja i kontekst, w którym się dorasta. Każda osoba jest interpretowana przez otaczających ją ludzi, od momentu narodzin. Innymi słowy, inni przywiązują znaczenie do tego, kim jesteśmy i co robimy, odkąd zaczęliśmy żyć. To jacy jesteśmy jest przecież sumą cech osobowości (zobacz: typy osobowości).

Jak siebie poznać? Skąd wiedzieć, czy się znamy, czy nie?

Poszukiwanie swojej prawdy w czynnikach zewnętrznych

Jednym ze znaków tego, że się nie znamy, jest skłonność do szukania odpowiedzi, przyczyn lub racji w jakimś zewnętrznym czynniku . Nie wierzymy, że jest w nas mądrość. Nie doceniamy tego, co jest w naszej duszy i dlatego nadajemy ważność tylko temu, co jest poza nami.

Być może często nie zdajemy sobie sprawy, że jeśli chodzi o nasze uczucia, emocje i życie, poza nami nie ma możliwych odpowiedzi. A jeśli są, to zawsze są częściowe i prawdopodobnie błędne. Nic i nikt nie ma prawa mówić nam, co mamy robić lub jak powinniśmy się czuć. Odpowiedź na to wszystko zawsze znajduje się w nas.

Porównywanie się z innymi

Porównywanie się z innymi jest złym sposobem odpowiadania na pytania o to, „kim jesteśmy” i „do czego jesteśmy zdolni” . To nieprawda, że skoro ktoś mógł, to my też możemy lub odwrotnie. Jeśli na przykład wszyscy podążają w określonym kierunku, niekoniecznie oznacza to, że jest to właściwa ścieżka .

Porównując się z innymi, wpada się w pułapkę. Czy wydaje ci się rozsądne porównywanie żółtego z niebieskim? Czy warto porównywać wodę z lądem? Konfrontacja, zwłaszcza gdy jest obsesyjna, powoduje jedynie frustrację lub fałszywą miłość własną.

Brak pewności siebie

Brak pewności siebie jest to jeden z typowych objawów braku samowiedzy. W obliczu wszystkich decyzji, które trzeba podjąć, pojawia się pewna doza wątpliwości. Nie ma znaczenia, czy dotyczy to dużych czy małych aspektów, zawsze wątpisz i często wybierasz coś, czego tak naprawdę nie chciałeś.

Mówimy „tak” lub „nie”, ponieważ czujemy, że jakaś sytuacja lub osoba wywiera na nas presję. Nie konsultujemy się z naszym sercem, umysłem ani doświadczeniem przed zobowiązaniem się do udzielonej odpowiedzi i w końcu tego żałujemy.

Przywiązujesz dużą wagę do krytyki

Ponieważ nie wypracowaliśmy osobistego kryterium oceny naszych działań, nadmiernie cenimy opinie innych. Jeśli ta opinia jest pozytywna powoduje jest spokój. Jeśli z drugiej strony jest to opinia negatywna – zarzut, świat się załamuje.

Uzależnienie od opinii innych jest pewnym sposobem na stopniową deformację wyobrażenia o sobie. Wszyscy na pewno chcemy, aby inni nas zaakceptowali i mieli o nas pozytywną opinię. Nie można tego jednak osiągnąć kosztem poświęcenia własnej tożsamości, w przeciwnym razie przeradza się to w niewolę.

Jeśli popełnisz błąd, chcesz umrzeć

Kiedy nie znamy siebie, oceniamy siebie z wielką surowością . Wiedzieć to rozumieć, a kiedy jest zrozumiane, sądy ulegają relatywizacji. Obserwuje się nie tylko wyniki, ale także procesy, przyczyny i konsekwencje.

Zrozumienie wywołuje bardziej życzliwe rozumowanie . Jeśli popełnimy błąd, łatwiej nam sobie wybaczyć, ponieważ rozumiemy, że jest to część lekcji życia. Jeśli się nie znamy, błąd traktujemy jako zagrożenie; boimy się unicestwienia i zniknięcia.

Jednym ze znaków świadczących o dobrym stopniu samopoznania jest samokontrola. Ci, którzy się znają, wiedzą, jak zarządzać emocjami i rzadko dają się ponieść natychmiastowemu impulsowi. W przeciwnym razie osoba łamie się jak sprężyna nawet w obliczu błahych sytuacji, ponieważ czuje, że prawie wszystko naraża go na ryzyko.

Samopoznanie to zadanie na całe życie, ale każdy wysiłek w tym zakresie jest wart zachodu. A to dlatego, że pozwala osiągnąć większy stopień świadomości, niezależności, wolności i bezpieczeństwa. Nie odmawiaj sobie możliwości poruszania się po zagadkach i cudach najważniejszej osoby: siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *