Faktura VAT odwrotne obciążenie – czym jest i jak ją wystawić?

Mechanizm podatkowy odwrotnego obciążenia przenosi konieczność zapłaty podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Odwrotne obciążenie umożliwia wystawienie odpowiedniej faktury VAT. Kiedy jest ona używana i jak ją przygotować?

Czym jest faktura VAT odwrotne obciążenie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest w pierwszej kolejności wskazanie, co to jest odwrócony VAT.

W ramach odwróconego, inaczej odwrotnego VAT-u podatek ten płaci nie sprzedający, na przykład dostawca towarów lub usług, a kupujący. Wobec tego nabywca musi wtedy wykazać i rozliczyć podatek VAT.

Co ważne, mechanizm ten używany jest tylko w przypadku transakcji między przedsiębiorcami, a nie między przedsiębiorcą a konsumentem.

Odwrócony VAT odnosi się do czynnych podatników VAT, którzy prowadzą sprzedaż określonych towarów oraz usług. Są to między innymi usługi budowlane, handel metalami szlachetnymi, urządzeniami elektronicznymi, częściami do pojazdów.

W celu udokumentowania transakcji z odwrotnym obciążeniem używana jest faktura VAT odwrotne obciążenie.

Odwrócony VAT a Split Payment

Z dokumentu jak faktura VAT odwrotne obciążenie przedsiębiorcy korzystali do października 2019 roku. Od 1 listopada 2019 roku obowiązują bowiem nowe przepisy, które zamiast odwróconego VAT-u wprowadziły mechanizm Split Payment.

Mechanizm Split Payment polega na podziale płatności. W jego ramach dokonuje się płatności na dwa osobne rachunki bankowe. Pierwszy rachunek to rachunek dostawcy, na który przelewa się wartość netto, natomiast kwotę podatku VAT wpłaca się na osobne konto.

Split Payment dotyczy podobnych towarów oraz usług, których dotyczył mechanizm odwrotnego obciążenia.

Warto jednak wskazać, że odwrócony VAT nadal używany jest w transakcjach zagranicznych, gdy konieczne jest opłacenie podatku przez nabywcę, a nie przez dostawcę.

Jak wystawić fakturę VAT odwrotne obciążenie?

Dokument jak faktura VAT odwrotne obciążenie zawiera takie same elementy jak standardowa faktura VAT, natomiast różni się od niej dopiskiem „odwrotne obciążenie” albo w przypadku zagranicznych transakcji „reverse charge”.

Aby wystawić fakturę VAT z odwrotnym obciążeniem, można wykorzystać:

  1. Wzór faktury VAT odwrotne obciążenieDarmowe wzory faktur VAT tego typu dostępne są obecnie na wielu stronach internetowych, skąd można je pobrać i następnie wypisać dokument, zwracając szczególną uwagę na prawidłowe obliczenia.
  2. Program do fakturowaniaProstszym sposobem na wystawienie faktury VAT z odwrotnym obciążeniem jest zastosowanie oprogramowania komputerowego. Program do fakturowania faktura.pl wyposażony w funkcję wystawiania takich faktur VAT pozwala wtedy na ich automatyczne generowanie na podstawie danych znajdujących się w bazie. Pozwala to na łatwiejsze i szybsze przygotowanie dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *