Poznaj tajniki biegów na orientację i odkryj w sobie mistrza nawigacji sportowej

Rozpocznij swoją biegową przygodę w zupełnie innym stylu. Poznaj tajniki biegów na orientację i odkryj w sobie mistrza nawigacji sportowej. Odbierz mapę i biegnij z głową!

3087f54020b9_large

Bieganie to nie tylko dyscyplina sportowa czy aktywność rekreacyjna, lecz również może być połączona z innym fizycznym bądź umysłowym działaniem, jak na przykład biegi na orientację – wysiłek fizyczny i umiejętności rozumowania. Marcin Ignacyk napisał poradnik o tytule „Biegnij z głową”, który przybliża początkującym adeptom arkana tej pasji.

„Bieg na orientację to impreza sportowa, która polega na odnalezieniu w terenie określonej ilości punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Z racji, iż impreza odbywa się na otwartym terenie, uczestnik w dowolny sposób może odnajdywać wskazane punkty. To, jaki wariant drogi wybierze pomiędzy punktami kontrolnymi zależy wyłącznie od niego i będzie miało wpływ na rezultat końcowy.”

Poradnik „Biegnij z głową” zaczyna się od rozdziału z charakterystyką biegu na orientację, a dokładniej specyfiką tego sportu, walorami uczestnictwa w zawodach oraz krótki rys, jak to wygląda w Polsce. Kolejnym krokiem jest przygotowanie teoretyczne: symbolika map, orientowanie mapy, zasada aktualnego położenia, punkt kontrolny, wskazówki nawigacyjne oraz wskazówki praktyczne: informacje wstępne, baza zawodów, wyposażenie zawodnika, planowanie trasy biegu, rozłożenie sił podczas biegu. Poradnik kończy się poradami treningowymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *