Poznaj tajniki biegów na orientację i odkryj w sobie mistrza nawigacji sportowej

Poznaj tajniki biegów na orientację i odkryj w sobie mistrza nawigacji sportowej
5 (100%) 1 vote

Rozpocznij swoją biegową przygodę w zupełnie innym stylu. Poznaj tajniki biegów na orientację i odkryj w sobie mistrza nawigacji sportowej. Odbierz mapę i biegnij z głową!3087f54020b9_large

Bieganie to nie tylko dyscyplina sportowa czy aktywność rekreacyjna, lecz również może być połączona z innym fizycznym bądź umysłowym działaniem, jak na przykład biegi na orientację – wysiłek fizyczny i umiejętności rozumowania. Marcin Ignacyk napisał poradnik o tytule „Biegnij z głową”, który przybliża początkującym adeptom arkana tej pasji.

„Bieg na orientację to impreza sportowa, która polega na odnalezieniu w terenie określonej ilości punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Z racji, iż impreza odbywa się na otwartym terenie, uczestnik w dowolny sposób może odnajdywać wskazane punkty. To, jaki wariant drogi wybierze pomiędzy punktami kontrolnymi zależy wyłącznie od niego i będzie miało wpływ na rezultat końcowy.”

Poradnik „Biegnij z głową” zaczyna się od rozdziału z charakterystyką biegu na orientację, a dokładniej specyfiką tego sportu, walorami uczestnictwa w zawodach oraz krótki rys, jak to wygląda w Polsce. Kolejnym krokiem jest przygotowanie teoretyczne: symbolika map, orientowanie mapy, zasada aktualnego położenia, punkt kontrolny, wskazówki nawigacyjne oraz wskazówki praktyczne: informacje wstępne, baza zawodów, wyposażenie zawodnika, planowanie trasy biegu, rozłożenie sił podczas biegu. Poradnik kończy się poradami treningowymi.

 ------------------------------
Spodobał Ci się ten wpis? Może uważasz że jeszcze komuś się przyda?
- podziel się z innymi
- dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *