Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Zobacz, w jaki sposób zadbać o dobrą kondycję i samopoczucie przez kolejne 9 miesięcy

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W końcu nosi pod sercem nowe, tak bardzo upragnione i wyczekiwane, życie. Zmiany hormonalne związane z ciążą potrafią wpływać na samopoczucie, nastrój, a nawet na preferencje kulinarne przyszłej mamy. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, który podpowie Ci, w jaki sposób zadbać o siebie w tym wyjątkowym czasie.

 

Bądź aktywna fizycznie

Złośliwi mawiają, że ciąża to nie choroba i jest coś prawdziwego w tym stwierdzeniu. W przypadku braku przeciwskazań lekarskich umiarkowany ruch jest jak najbardziej wskazany. Delikatne rozciąganie, zumba czy lekka poranna przebieżka są jak najbardziej wskazane. W przypadku problemów z ciążą warto możliwość uprawiania aktywności fizycznej skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Stosuj zdrową dietę, ale pozwól sobie czasem na zachcianki

Wiele przyszłych mam, w obawie przed utratą figury sprzed ciąży, unika niezdrowych przekąsek. Czasem jednak warto ulec pokusie i sprawić sobie odrobinę przyjemności. Grunt, żeby codzienna dieta była zróżnicowana i zdrowa, zawierała sporo warzyw i owoców, kasz, ryżu i nabiału. Wzbogaceniem diety mogą być oleje zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy A, E i K. Warto dodawać do sałatek odrobinę oleju lnianego, słonecznikowego, ale też oliwy z oliwek. Natomiast w przypadku cukrzycy ciążowej warto stosować się do zaleceń lekarza i dietetyka.

 

Unikaj picia alkoholu i ogranicz picie kawy

Picie zarówno alkoholu, jak i kawy, która – jak wiadomo – jest bogata w kofeinę nie sprzyja ciąży. Lekarze zalecają, żeby pić kawę w umiarkowanych ilościach, maksymalnie dwie filiżanki dziennie. Najlepszym płynem do spożywania przez kobietę w ciąży jest woda, czy to filtrowana kranowa, czy też mineralna butelkowana. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że picie alkoholu przez kobietę w ciąży może prowadzić do poważnego uszkodzenia płodu, między innymi zespołu FAS – alkoholowego zespołu płodowego, przejawiającego się specyficznymi uwarunkowaniami budowy twarzy dziecka oraz większym lub mniejszym stopniem upośledzenia umysłowego.

 

Ciesz się macierzyństwem i powoli organizuj wyprawkę dla niemowlaka

Zakup łóżeczka, wanienki i ubranek wiąże się z dużą radością. Odpręża i przenosi myślami do momentu, w którym dziecko będzie już z nami. Warto celebrować chwile w ciąży, a także uwiecznić ją na fotografiach. Lekarze udostępniają również USG w formacie 3D, na którym widać wyraźnie płód znajdujący się w łonie matki. Takie zdjęcie również może być piękną pamiątką tego wyjątkowego okresu.

Więcej porad dotyczących ciąży znajdziesz na adamed.expert.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *