Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Zobacz, w jaki sposób zadbać o dobrą kondycję i samopoczucie przez kolejne 9 miesięcy

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W końcu nosi pod sercem nowe, tak bardzo upragnione i wyczekiwane, życie. Zmiany hormonalne związane z ciążą potrafią wpływać na samopoczucie, nastrój, a nawet na preferencje kulinarne przyszłej mamy. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, który podpowie Ci, w jaki sposób zadbać o siebie w tym wyjątkowym czasie.

 

Bądź aktywna fizycznie

Złośliwi mawiają, że ciąża to nie choroba i jest coś prawdziwego w tym stwierdzeniu. W przypadku braku przeciwskazań lekarskich umiarkowany ruch jest jak najbardziej wskazany. Delikatne rozciąganie, zumba czy lekka poranna przebieżka są jak najbardziej wskazane. W przypadku problemów z ciążą warto możliwość uprawiania aktywności fizycznej skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Stosuj zdrową dietę, ale pozwól sobie czasem na zachcianki

Wiele przyszłych mam, w obawie przed utratą figury sprzed ciąży, unika niezdrowych przekąsek. Czasem jednak warto ulec pokusie i sprawić sobie odrobinę przyjemności. Grunt, żeby codzienna dieta była zróżnicowana i zdrowa, zawierała sporo warzyw i owoców, kasz, ryżu i nabiału. Wzbogaceniem diety mogą być oleje zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy A, E i K. Warto dodawać do sałatek odrobinę oleju lnianego, słonecznikowego, ale też oliwy z oliwek. Natomiast w przypadku cukrzycy ciążowej warto stosować się do zaleceń lekarza i dietetyka.

 

Unikaj picia alkoholu i ogranicz picie kawy

Picie zarówno alkoholu, jak i kawy, która – jak wiadomo – jest bogata w kofeinę nie sprzyja ciąży. Lekarze zalecają, żeby pić kawę w umiarkowanych ilościach, maksymalnie dwie filiżanki dziennie. Najlepszym płynem do spożywania przez kobietę w ciąży jest woda, czy to filtrowana kranowa, czy też mineralna butelkowana. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że picie alkoholu przez kobietę w ciąży może prowadzić do poważnego uszkodzenia płodu, między innymi zespołu FAS – alkoholowego zespołu płodowego, przejawiającego się specyficznymi uwarunkowaniami budowy twarzy dziecka oraz większym lub mniejszym stopniem upośledzenia umysłowego.

 

Ciesz się macierzyństwem i powoli organizuj wyprawkę dla niemowlaka

Zakup łóżeczka, wanienki i ubranek wiąże się z dużą radością. Odpręża i przenosi myślami do momentu, w którym dziecko będzie już z nami. Warto celebrować chwile w ciąży, a także uwiecznić ją na fotografiach. Lekarze udostępniają również USG w formacie 3D, na którym widać wyraźnie płód znajdujący się w łonie matki. Takie zdjęcie również może być piękną pamiątką tego wyjątkowego okresu.

Więcej porad dotyczących ciąży znajdziesz na adamed.expert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *