Jak używać propolis?

Propolis, zwany również kitem pszczelim, to niezwykle cenny dar natury, który od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej oraz kosmetyce. Pozyskiwany przez pszczoły z żywic drzewnych i roślinnych, propolis jest bogaty w biologicznie aktywne substancje.

Właściwości zdrowotne i działanie propolisu

Propolis zawiera wiele substancji czynnych, takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe czy terpeny, dzięki którym ma szerokie spektrum działania. Przede wszystkim wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, pomagając w zwalczaniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Jego zastosowanie przynosi dobre rezultaty w leczeniu infekcji jamy ustnej, gardła czy migdałków.

Kiedy warto sięgnąć po propolis

Ze względu na swoje wszechstronne działanie, propolis może być stosowany w wielu przypadkach. Przede wszystkim może być pomocny w leczeniu infekcji układu oddechowego, takich jak zapalenie gardła, migdałków czy oskrzeli. Propolis sprawdzi się również jako środek wspomagający leczenie problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema czy oparzenia słoneczne.

Warto pamiętać, że propolis może być też stosowany profilaktycznie, wspierając układ odpornościowy oraz dbając o zdrowie jamy ustnej. Stosowanie propolisu może przyczynić się również do poprawy stanu włosów i paznokci. Propolis Sklep – suplementy diety z propolisem to miejsce w którym znajdziemy szeroki wybór produktów.

Jak używać propolis? Formy i metody stosowania

Propolis dostępny jest na rynku w różnych postaciach, co ułatwia wybór najbardziej odpowiedniej formy stosowania.

Propolis w płynie – alkoholowy ekstrakt z propolisu

Najczęściej spotykana forma propolisu to alkoholowy ekstrakt, który można stosować zarówno miejscowo, jak i doustnie. W przypadku problemów związanych z jamą ustną, takich jak afta czy zapalenie dziąseł, wystarczy wymieszać kilka kropli ekstraktu z szklanką ciepłej wody i płukać jamę ustną kilka razy dziennie. 

Propolis w postaci maści i kremów

W przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema czy oparzenia słoneczne, warto sięgnąć po krem czy maść z propolisem. Wystarczy niewielką ilość preparatu nanieść na miejsce podrażnienia i delikatnie wmasować.

Propolis w tabletkach czy kapsułkach

Dla osób, które chciałyby wspomóc swój organizm od środka, propolis dostępny jest również w formie tabletek czy kapsułek. Stosowanie propolisu w tej formie jest wygodne i pozwala na łatwe dawkowanie.

Należy jednak pamiętać, że choć propolis jest naturalnym produktem pszczelim, niektóre osoby mogą być uczulone na jego składniki. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania warto wykonać próbę uczuleniową, nakładając niewielką ilość produktu na skórę i sprawdzić czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Ważne jest również, aby pamiętać o umiarkowanym stosowaniu, aby nie przekroczyć zalecanych dawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *