Jak zrobić pączki krok po kroku?

Pączki? Oprzeć się ich smakowi to nie lada wyzwanie! Zwłaszcza w okresie tłustego czwartku, okrągłe, puszyste i rumiane smakołyki kuszą nasze zmysły, przeżywając swoje prawdziwe 5 minut. Choć karnawał żegnamy najczęściej pączkami ze sklepu, w tym roku możesz przygotować je samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z naszych porad, z których dowiesz się jak zrobić pączki doskonałe!

 

Jakich składników potrzebujesz?

Tradycyjne pączki powstają z ciasta drożdżowego, które lubi ciepło. Zadbaj więc o to, by w kuchni nie było zbyt zimno. Nawet niepozorny przeciąg może sprawić, że ciasto nie wyrośnie odpowiednio. Oprócz tego pamiętaj, by pozostałe składniki wyjąć wcześniej z lodówki. Podczas wyrabiania ciasta powinny mieć temperaturę pokojową.

 

Do przygotowania ciasta na pączki potrzebujesz:

  • 750 g mąki
  • 6 żółtek
  • 100 g masła
  • 80 g drożdży
  • 120 g cukru
  • 1,5 szklanki mleka
  • 2 łyżki spirytusu
  • szczyptę soli

 

1. Wyrabianie ciasta

Zacznij od podgrzania mleka, dodania do niego cukru i drożdży. Do osobnej miski wsyp przesianą wcześniej mąkę, dodaj żółtka jaj, szczyptę soli i lekko wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Ciasto pączkowe wyrabiaj ręcznie do czasu aż stanie się elastyczne. Wtedy to dodaj rozpuszczone i ostudzone masło. Jeszcze raz wyrób ciasto tak, by zaczęło swobodnie odklejać się od rąk. Na sam koniec dodaj spirytus do ciasta i odstaw je na około godzinę, by wyrosło.

 

2. Formowanie pączków

Jak sprawić, by pączki po usmażeniu zachwycały swoim perfekcyjnie okrągłym kształtem? Kluczowe jest ich odpowiednie formowanie. By osiągnąć pożądany efekt, rozwałkuj ciasto drożdżowe na cienki płat, a następnie wytnij z niego koła, używając do tego szklanki. Pączki będą dzięki temu doskonale równe.

 

3. Nadziewanie pączków

Wybierając nadzienie do pączków, zdaj się na własne upodobania kulinarne. Marmolada owocowa? Konfitura różana? Krem adwokatowy? Wszystkie one doskonale skomponują się z ciastem drożdżowym, pozwalając delektować się smakiem pączków. Uważaj jednak, by nadzienie nie wylało się ze środka pączków. W tym celu wybierz takie, które nie jest zbyt rzadkie. Nadzienie do pączków możesz dodać zarówno przed smażeniem, jak i po usmażeniu, korzystając wtedy z rękawa cukierniczego ze strzykawką.

 

 

4. Smażenie pączków

Pączki smaż z obu stron przez kilkanaście sekund na oleju rzepakowym lub smalcu. Zadbaj, by tłuszcz miał temperaturę nie większą niż 180 stopni. Aby sprawdzić, czy tłuszcz jest nagrzany, wrzuć do niego kawałek ciasta drożdżowego. Jeśli ten zacznie skwierczeć i szybko wypłynie na powierzchnię, możesz przejść do smażenia przysmaków na Tłusty Czwartek. W ten sposób unikniesz sytuacji, że pączki przypalą się z zewnątrz i pozostaną surowe w środku. Zamiast tego będą równomiernie wysmażone, co zapewni im odpowiedni smak i wygląd. Po usmażeniu pączków, zdejmij je z ognia i odsącz nadmiar tłuszczu za pomocą ręcznika papierowego. Gotowe pączki oprósz dodatkowo cukrem pudrem.

 

Wiesz już, jak zrobić pączki. Czas przetestować zdobytą wiedzę, przygotowując najsłynniejszy przysmak na tłusty czwartek. Powodzenia i smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *