Aesciner® Retard – gdy masz problem z obrzękami

Escyna ma udowodnione działanie zmniejszające przepuszczalność naczyń i zwiększające ich elastyczność. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i poprawiające tonus żylny. Aesciner® Retard to lek flebotropowy zawierający escynę, polecany osobom z objawami przewlekłej niewydolności żylnej takimi jak obrzęk kończyn dolnych, oraz związanymi z tym dolegliwościami: bólem i uczuciem ciężkości, skurczem łydek, uczuciem napięcia żył, świądem.

Escyna to mieszanina saponin z nasion kasztanowca zwyczajnego. Badania nad tą substancją dostarczyły dowodów na jej skuteczność w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, hemoroidów i obrzęków pooperacyjnych1.

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) we wszystkich stadiach zaawansowania choroby dotyczy łącznie prawie połowy dorosłych Polaków, w tym 51% kobiet i 38% mężczyzn w różnym wieku2. Jedną z cech przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) jest zaburzony odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych. Niewydolność mechanizmów powrotu żylnego prowadzi do rozwoju nadciśnienia żylnego, w następstwie którego dochodzi do rozwoju zmian zapalnych i zanikowych skóry. Niesprawny odpływ żylny i nadciśnienie żylne prowadzą do uszkodzenia naczyń włosowatych, wysięku, obrzęków i zaburzenia odżywiania tkanek, co sprzyja zapaleniu, zakażeniu, zakrzepicy drobnych naczyń i martwicy tkanek, z objawami zmian skórnych: przebarwieniami, czy wreszcie owrzodzeniami.3

Obrzęk, głównie w okolicy kostek, może się pojawić incydentalnie w niesprzyjających warunkach, nawet gdy żyły są zdrowe, na przykład podczas lotu s amolotem. Taki obrzęk powinien ustąpić samoistnie po kilku godzinach, jeśli jednak to nie nastąpi, może to wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną. W początkowej fazie tego schorzenia obrzęk pojawia się zazwyczaj popołudniu lub wieczorem. Po wystąpieniu tego objawu wystarczy doraźnie potrzymać nogi uniesione do góry i włączyć systematyczną aktywność fizyczną (na przykład spacery, jazdę na rowerze czy pływanie), by obrzęk zniknął. Propozycja przykładowych ćwiczeń znajduje się na stronie www.aesciner.pl.

Jeśli jednak obrzęk się utrzymuje, nie wolno lekceważyć tego objawu i bezwzględnie należy udać się do lekarza, by potwierdził diagnozę i zalecił odpowiednie leczenie. Nieleczony obrzęk może doprowadzić do trudności w chodzeniu, ponieważ pojawia się w okolicy kostek, czyli tam, gdzie w żyłach panuje największe ciśnienie. Obrzęk żylny, który nie ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin, może wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną.4 Nieleczona PNŻ może doprowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład do powstania trudnych w leczeniu owrzodzeń podudzi, a nawet do inwalidztwa.5

Escyna jest także skuteczna w leczeniu hemoroidów1, czyli żylaków odbytu, które są częstym problemem. Ciężko jest jednak dokładnie oszacować, jak wielu osób dotyka, ponieważ większość chorych nie zgłasza się do lekarza. Źródła amerykańskie podają, że dolegliwość ta może występować nawet u 50% amerykańskiej populacji na pewnym etapie życia, a liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem6. Innymi istotnymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia choroby hemoroidalnej jest tryb życia (siedzący) i zła dieta6.

Escyna powinna również znaleźć się w domowej apteczce w przypadku zbliżającej się operacji. Badania zacytowane przez Cesare R. Sirtoriego w pracy pt.: „AESCIN: PHARMACOLOGY, PHARMACOKINETICS AND THERAPEUTIC PROFILE” potwierdzają jej skuteczność w zmniejszaniu obrzęków pooperacyjnych1.

Obrzęki kończyn dolnych, pooperacyjne czy limfatyczne, przewlekłą niewydolność żylną oraz hemoroidy powinno się leczyć farmakologicznie lekami, które zawierają znane i o dobrze udokumentowanej skuteczności substancje czynne. Do takich leków należą m.in. leki flebotropowe, np. zawierające ESCYNĘ1.

AESCINER® RETARD jest lekiem flebotropowym zawierającym ESCYNĘ. Escyna to substancja pochodzenia naturalnego, której właściwości i skuteczność w leczeniu PNŻ potwierdzają liczne badania kliniczne7. Jedna kapsułka Aesciner® Retard zawiera aż 50 mg tej substancji czynnej.

Wybierając ESCYNĘ, wybierz formę RETARD!

Lek AESCINER® RETARD wyróżnia zastosowanie unikalnej technologii kontrolowanego uwalniania escyny w organizmie, co:

 • zapewnia przedłużone działanie leku,
 • redukuje wahania stężenia leku we krwi,
 • minimalizuje ryzyko działań nieporządanych,
 • umożliwia wygodne dawkowanie – tylko 1 kapsułka 2 x dziennie.

Technologia RETARD to setki mikropeletek, wypełnionych substancją czynną – escyną, zamkniętych w żelatynowych kapsułkach. Dzięki porowatej budowie powłoki, treść pokarmowa stopniowo wypłukuje z mikropeletek substancję czynną i rozprowadza ją w układzie pokarmowym8.

Wskazaniem do stosowania leku AESCINER® RETARD są objawy przewlekłej niewydolności żylnej, takie jak:

 • obrzęk kończyn dolnych,
 • ból i uczucie ciężkości,
 • skurcze łydek,
 • uczucie napięcia żył,
 • świąd9.

AESCINER® RETARD jest dostępny w aptekach bez recepty w cenie około 21,00 zł. za opakowanie zawierające 30 kapsułek.

______________

 1. Cesare R. Sirtori AESCIN: PHARMACOLOGY, PHARMACOKINETICS AND THERAPEUTIC PROFILE, Pharmacological Research, Vol. 44, No. 3, 2001.

 2. Grzela T., Jawień A., Epidemiologia przewlekłej niewydolnośći żylnej. Przewodnik Lekarza, 29-32

 3. Soduł-Szopińska I., Błachowiak K., Koziński K. Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej. Medycyna Pracy, 2006;(57) (4):365–373.

 4. http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-krazenia,obrzek-zylny-przyczyny-objawy-i-leczenie-obrzeku-zylnego,artykul,1697553.html

 5. Pupka A. Przewlekła niewydolność żylna: etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie, Zakład Chirurgii Endowaskularnej Katedry Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu https://podyplomie.pl/chirurgia/19742,przewlekla-niewydolnosc-zylna-etiopatogeneza-diagnostyka-i-leczenie
 6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Guzki_krwawnicze#cite_note-Review09-3

 7. Piechal A., Blecharz-Klin K., Widy-Tyszkiewicz E. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastani) we współczesnej terapii. Przewodnik Lekarza 2005; 4: 74-81.

 8. Materiały wewnętrzne Genexo.

 9. Charakterystyka Produktu Leczniczego Aesciner® Retard.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *