Na jakie choroby wzroku narażone są osoby starsze?

Starzenie to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie. Na upływ lat nie pozostaje obojętny również nasz wzrok. I choć stopniowe pogarszanie się wzroku może być wynikiem tego naturalnego procesu, może także świadczyć o groźnych chorobach. Poniżej omawiamy najczęstsze schorzenia oczu występujące u osób starszych oraz podpowiadamy, jak je rozpoznać i wyjaśniamy na czym polega ich leczenie.

AMD – zwyrodnienie plamki żółtej

Plamka żółta jest to półtora milimetrowa kropeczka znajdująca się w centralnym punkcie siatkówki. Znajduje się tam największe skupisko reagujących na światło receptorów, które są odpowiedzialne między innymi za ostre widzenie kolorów. Angielska nazwa zwyrodnienia plamki żółtej – AMD (age related macular degeneration) wskazuje na związek tej choroby z wiekiem. I rzeczywiście, jest to choroba dotykająca praktycznie tylko ludzi starszych.

O tym, że mamy do czynienia z tą chorobą, mogą świadczyć następujące objawy:

 • Zniekształcenie obrazu, czyli widzenie linii prostych jako falistych,
 • Trudności z czytaniem – części tekstu wydają się zanikać,
 • Problemy z rozróżnianiem barw,
 • W centrum pola widzenia powstaje ciemna plama.

Leczenie AMD w największej mierze zależy od postaci choroby. Wyróżniamy postać suchą (występującą u około 90% przypadków), która jest znacznie łagodniejszą odmianą choroby, oraz mokrą. Leczenie lżejszej postaci zazwyczaj polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety obniżającej poziom cholesterolu i wzbogaconej o przeciwutleniacze. Mokrą postać leczy się farmakologicznie, a jeśli takie metody nie przynoszą rezultatów, wdraża się leczenie chirurgiczne.

Jaskra

Szacuje się, że w Polsce około 800 tysięcy osób zmaga się z jaskrą. Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta z wiekiem. Jest to grupa chorób prowadzących do zaniku nerwów wzrokowych. Może ona przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają kontrolne badania lekarskie. Wskazywać na obecność tej choroby może:

 • światłowstręt,
 • częste łzawienie oczu,
 • widzenie tęczowych okręgów wokół źródeł światła,
 • zaczerwienienie oczu.

Leczenie jaskry uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Stosuje się leczenie farmakologiczne, laserowe oraz operacyjne. Nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma (katarakta)

Zaćma to również choroba związana ze starzeniem się organizmu – największą liczbę zachorowań odnotowuje się u ludzi po 60. roku życia. Polega ona na mętnieniu soczewki oka, co może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Podobnie jak jaskra, w wielu przypadkach rozwija się ona bezobjawowo. W zaawansowanym stadium choroby można zaobserwować następujące objawy:

 • nieostry obraz,
 • zaburzenia w ocenie odległości,
 • przymglony obraz.

Zaćmę skutecznie można leczyć jedynie w sposób operacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *