Jak napisać cv

Podczas poszukiwania pracy nasze CV odgrywa ważną rolę. To on musi najpierw zainteresować pracodawcę, abyśmy dostali szansę na udział w dalszych etapach rekrutacji.

Nic dziwnego więc, że tak często pojawiają się pytania, jak napisać CV. Wystarczy trzymać się prostych zasad, a kiedy nie wiemy zupełnie, jak się za to zabrać lub chcemy nadać dokumentowi estetyczny i wyróżniający się nieco wygląd, gotowe wzory CV przyjdą nam z pomocą.

Curruculum vitae powinno być zwięzłe i konkretne. Mają się w nim znaleźć kluczowe informacje, uszeregowane według dat. Nie zawsze jednak warto ograniczać się do samych stanowisk i firm – wymienienie w punktach przy każdym – lub chociaż najważniejszym czy ostatnim z nich – najważniejszych obowiązków albo osiągnięć pozwoli przekonać się pracodawcy, czy jesteśmy osobą, która sprawdzi się w jego firmie.

Doświadczenie i wykształcenie układamy w CV od najnowszych. Gdy nie jest to nasza pierwsza poważna praca, nie musimy wymieniać wszystkiego, jeśli nie jest związane z zawodem.

Dobre CV dostarcza pracodawcy lub rekruterowi informacji, których potrzebuje. Stawiajmy na konkrety także w kompetencjach i umiejętnościach.

Unikajmy ogólników i nic nieznaczących frazesów.

W paru słowach potwierdźmy umiejętności certyfikatami, kursami, a przynajmniej sytuacjami – kiedy np, udało nam się zapobiec kłopotom w firmie lub kiedy piszemy o umiejętnościach dotyczących pracy zespołowej, napiszmy, ile osób liczył nas zespół i jaka była nasza w nim rola.

Pisanie CV bywa stresujące i budzi pytania – w końcu to krok, który otwiera nam dalsze drzwi podczas rekrutacji. Dlatego nie zawsze jesteśmy pewni, jak to zrobić, co w nim umieścić, jak powinno wyglądać CV. Mamy dostęp dzisiaj do wielu poradników, na każdej stronie z ogłoszeniami o pracę i poradami znajdziemy też wzory CV. Warto na koniec, aby nasz dokument ktoś przeczytał i sprawdził przed wysłaniem. Najlepiej, kiedy mamy zaufanego znajomego z branży, w której ubiegamy się o pracę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *