Jak wybrać instrumenty perkusyjne?

Perkusje bywają różne

Perkusja to instrument, który na przestrzeni lat przechodził dynamiczne przeobrażenia. Wpływ na nie miały nie tylko unowocześnienia technologiczne, ale także moda na konkretne style muzyczne. Aktualnie proponowane instrumenty perkusyjne są w dużej mierze uniwersalne, ale jednak niektóre sprzęty dobiera się ściśle pod dany gatunek muzyczny. Nie będzie bowiem wielkim odkryciem stwierdzenie, że nieco innych bębnów potrzebować będą jazzmani, a innych perkusiści z zespołów metalowych, nie wspominając o muzykach z orkiestry.

Jaki zestaw perkusyjny wybrać?

Instrumenty perkusyjne (https://riff.net.pl/1891-perkusyjne) różnią się pod wieloma względami, co znajduje przełożenie między innymi na ceny. Osoby stawiające swoje pierwsze kroki mają dość ciężki orzech do zgryzienia, bo ilość porad dotyczących poszczególnych sprzętów może wywoływać prawdziwy mętlik w głowie. Nie ulega wątpliwości, że rozpocząć należy od standardowego zestawu, pozbawionego wszelkich dodatkowych elementów. Wiadomo, że na wyobraźnię mogą działać znani perkusiści, otoczeni ze wszystkich stron rozmaitymi sprzętami, ale nie ma w większości przypadków sensu wyskakiwać przed szereg. Na standardowy zestaw składa się najczęściej werbel, tom tom, bass drum, hi-hat, ride oraz crash. Kolejne elementy powinno nabywać się w miarę rozwoju umiejętności. Ma to duży związek z tym, iż po pewnym czasie można się zorientować, które brzmienie najbardziej nam odpowiada, jaki efekt chcielibyśmy jeszcze osiągnąć i w czym czujemy się najlepiej. Warto podkreślić, że w zasadzie możliwości w tym aspekcie są nieograniczone, a instrumenty perkusyjne można dobierać biorąc pod uwagę nawet najbardziej wysublimowane preferencje. Dla jednych wyznacznikiem będzie więc „podwójna stopa”, dla innych krowi dzwonek, a jeszcze dla innych werbel z bardzo specyficznym brzmieniem.

Czym się kierować przy wyborze perkusji?

Kluczową kwestią staje się więc to, na co zwracać uwagę, kiedy pragniemy nabyć instrumenty perkusyjne. Niemal wszyscy fachowcy zgodnym chórem przyznają, że podstawowym aspektem jest to, że perkusja ma po prostu dobrze brzmieć. Stwierdzenie to jednak dla początkujących może okazać się dość enigmatyczne. W takich sytuacjach jednym z rozwiązań może być skorzystanie z porad na rozmaitych internetowych forach miłośników gry na perkusji. Warto jednak zauważyć, iż entuzjaści posiadają bardzo zróżnicowane gusta czy poglądy i czasami lektura ich wpisów może skutkować tym, iż wszystko wyda się jeszcze trudniejsze niż na początku. Nie zaszkodzi jednak spróbować. W internecie odnaleźć można także szereg poradników, które mogą rozjaśnić niektóre wątpliwości. Niekiedy pomocne mogą okazać się osoby w sklepach muzycznych. Warto też zauważyć, iż liczy się marka. Nie ma bowiem przypadku w tym, że niektóre firmy na przestrzeni lat zyskały odpowiednią reputację i nieustannie ich produkty cieszą się sporym zainteresowaniem. Dodatkowo do sprzętu sprawdzonych marek łatwiej jest dokupić zepsuty element czy też dobrać akcesoria. Niewątpliwie nie jest też problemem sprzedać markowe instrumenty perkusyjne, gdy uznamy, że potrzebujemy jednak czegoś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *