Rozwód rodziców a dziecko – gdzie szukać pomocy dla malucha?

Liczba rozwodów w Polsce rośnie. Rozwodzi się także wiele par mających wspólne dzieci. Bardzo często to one obwiniają się za rozpad związku rodziców. Gdzie można szukać pomocy dla malucha, który przeżywa rozwód nie mniej niż rodzice?

Rozstanie rodziców to dla dzieci najczęściej duży szok. Muszą oni zatem spodziewać się różnych reakcji w zależności od wieku dziecka oraz jego indywidualnego charakteru.

Co czują dzieci podczas rozwodu rodziców?

Chociaż może wydawać się, że małe dzieci nie przeżywają tak bardzo rozwodu jak te starsze, to jednak nawet i u nich pojawiają się negatywne tego konsekwencje, w tym stres, napięcie, zdenerwowanie.

Dziecko ma wtedy poczucie, że traci kogoś ważnego w swoim życiu, może czuć się tak, jakby było oszukane. Nierzadko nieco starsze dzieci obwiniają się również, że do rozstania doszło z ich winy. Mogą odreagowywać swój smutek i złość na rodzeństwie albo na rówieśnikach. Nierzadko pojawiają się objawy somatyczne, na przykład bóle głowy, brzucha. Dziecko w wieku szkolnym może też obniżyć się w nauce.

Błędy popełniane podczas rozwodu

Rozwód małżonków nie musi jednak pociągać za sobą aż tak negatywnych konsekwencji dla dziecka. Wiele zależy jednak w tym przypadku od postawy przybranej przez rodziców.

Obwinianie drugiej strony o rozpad małżeństwa, ciągłe konflikty i kłótnie, mówienie, że jeden z rodziców przestał kochać, zabranianie kontaktów – to wszystko prowadzić może do jeszcze większej traumy.

Gdzie warto szukać pomocy?

Jeśli zauważamy u dziecka niepokojące objawy mogące mieć związek z rozwodem rodziców, warto pomyśleć o odwiedzeniu psychologa dziecięcego. Z takiej pomocy można skorzystać między innymi w krakowskim Centrum Dobrej Terapii, które specjalizuje się także we wsparciu dla najmłodszych.

Działające w Krakowie Centrum Dobrej Terapii to specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej, który oferuje szeroki zakres pomocy, między innymi w zakresie leczenia depresji, nerwic, lęków, uzależnień. W ośrodku przyjmuje również psycholog i psychiatra dziecięcy i młodzieżowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *