Jakie badania warto wykonać po ukończeniu 50 lat?

Pół wieku to najwyższy czas, by zacząć myśleć o sobie. Zatem, skoro zdrowie zaczyna delikatnie szwankować, warto zwracać uwagę na profilaktykę i badać się regularnie. Co dokładnie należy sprawdzać?

Badania mężczyzn

a) Prostata

Badanie prostaty odbywać się powinno per rectum w celu sprawdzenia stanu tego narządu. Jest to niezwykle ważne w kontekście wieku, gdyż jest to okres wzmożonej podatności na zachorowanie na tym tle.

b) Badanie okulistyczne

Odbywa się każdorazowo, co rok na całym oku. Mowa o kontroli wzroku, korekcie lub zmianie okularów, badaniu dna oka oraz przeciwdziałaniu jaskrze, a więc badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Po wiedzę o pozostałych badaniach tego typu warto sięgnąć na stronę cmp.med.pl.

c) Kolonoskopia

Badanie endoskopowe jelita grubego profilaktycznie powinno być wykonywane co 5 lat. Najlepiej zrobić je zatem w wieku 50, 55 oraz 60 lat. Jest to badanie jelita grubego, które może odpowiedzieć na pytanie o stan tego narządu oraz profilaktycznie wykrywać raka, który jest jednym z najczęstszych przyczyn zgonów u mężczyzn.

 

 

Badania kobiet

a) Lipidogram

Ważne badanie, które ma na celu ocenę ryzyka miażdżycy oraz jej następstw. Jest to badanie kontrolujące poziom cholesterolu oraz stężenie trójglicerydów. Warto przy okazji zwracać uwagę na oznaczenia przy cholesterolu – LDL sprzyja powstawaniu zmian miażdżycowych, natomiast HDL im przeciwdziała.

b) Mammografia

Kobiety w tym wieku znajdują się w podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi. Z tego powodu mammografia powinna być wykonywana raz na dwa lata lub, w przypadku grupy podwyższonego ryzyka, co roku.

c) Okulistyczne badanie wzroku

Badanie okulistyczne jest potrzebne nie tylko do korekty noszonych okularów oraz ich właściwego dobrania, ale także do wykrywania jaskry. W tym wypadku należy je przechodzić raz na dwa, trzy lata. Polega ono na mierzeniu dna oka oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki temu ryzyko utraty wzroku jest niewielkie. Po inne badania warto sięgnąć na cmp.med.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *