Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Płaskostopie polega na całkowitym obniżeniu sklepienia stopy lub tylko jej obniżeniu. Stopa która nie ma płaskostopia nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża.

Kości tej stopy tworzą łuk. U stopy która ma płaskostopie niestety tak się nie dzieję. U tej osoby dochodzi do zaniku łuków stopy, wtedy stopa staje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie cierpi do 40% ludzi. Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom stawiającym swoje pierwsze kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest przyczyną płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy.

Wyróżniane są dwa rodzaje płaskostopia

– płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

Płaskostopie podłużne, będące skutkiem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża.

Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność.

Płaskostopie występuje w każdym wieku. U maluchów do około 3-4. roku życia płaskostopie jest niejako fizjologiczne, a związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni. Tym rodzajem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z rozwojem dziecka.

Deformacja stopy w postaci płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp oraz dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale też łydek oraz kręgosłupa. Poza tym nacisk na podłoże w miejscu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje tworzeniem się na podeszwie stopy bolesnych oraz trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może też doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego czy w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych. Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie oraz noszenie obuwia oraz chodzenie. Jest to bardzo niekomfortowe i konieczne będą buty ortopedyczne dla dzieci. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy.

Czytaj – Jak dobrać pierwsze buty dziecku? TuptajTU podpowiada, na co zwrócić uwagę

Leczenie płaskostopia polega nie tylko na ćwiczeniu mięśni stóp ale i noszeniu dobrze dobranych, szerokich oraz wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (ale tylko po konsultacji z lekarzem – nigdy na własną rękę!) i dbaniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i podnoszenie palcami stóp drobnych przedmiotów z podłogi.

Czasem jednak w przypadku zaawansowanych i dających duże dolegliwości deformacji stóp, ćwiczenia i postępowanie zachowawcze mogą okazać się nieskuteczne. Konieczny może się okazać wtedy zabieg operacyjny. Jednak to jest potrzebne tylko w ostateczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *