Dystrybucja, a sprzedaż energii elektrycznej – najważniejsze różnice

Energia elektryczna jest jednym z najważniejszych zasobów naszego świata, zapotrzebowanie na którą z każdym dniem tylko wzrasta. Choć energia elektryczna jest wokół nas i dotyczy każdego elementu życia współczesnego człowieka, wciąż większość z nas nie wie w jaki sposób energia elektryczna jest produkowana, transportowana oraz w jaki sposób funkcjonuje branża energetyczna.

“Wiedza to moc”, a w danym przypadku wiedza na temat branży energetycznej pozwoli końcowemu użytkownikowi lepiej się odnaleźć i nawet zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Kim jest dystrybutor energii elektrycznej?

Dystrybutor, czy innymi słowami dostawca energii elektrycznej, to przedsiębiorstwo, którego funkcją jest produkcja i dostarczenie prądu do Twojego domu, mieszkania czy biura. To właśnie po stronie dostawcy jest obowiązek wykonania i utrzymywania infrastruktury, czyli słupów, linii elektrycznych, a nawet liczników energii elektrycznej w domach i przedsiębiorstwach. Na terenie Polski obecnie funkcjonuje sześciu dystrybutorów energii elektrycznej, takich jak Enea Operator sp. z o. o. w północno-zachodniej części kraju, Energa-Operator S.A. w północnej części, PGE Dystrybucja S.A. w Polsce wschodniej, RWE Stoen Operator sp. z o. o. w Warszawie oraz Tauron Dystrybucja GZE sp. z o. o. i Tauron Dystrybucja S. A. w południowej części naszego kraju.

Warto pamiętać, że jako użytkownicy energii elektrycznej nie mamy możliwości zmiany dystrybutora prądu innej niż przeprowadzka.

Zobacz artykuł o dystrybutorach i sprzedawcach prądu na https://poprostuenergia.pl/kim-jest-dystrybutor-pradu-i-czy-mozna-go-zmienic/

Czym się zajmuje sprzedawca energii elektrycznej?

Drugą stroną monety branży energetycznej są sprzedawcy prądu. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych błędów wśród mieszkańców jest opinia, że dystrybutor i sprzedawca są zawsze jedną i tą samą firmą. Warto zwrócić uwagę, że pomyłka ta wynika jeszcze z czasów kiedy wszyscy kupowali prąd od jednego z góry narzuconego monopolisty. W naszych czasach możemy swobodnie wybierać od kogo kupować prąd.

Sprzedawca energii elektrycznej, to firma, która przeważnie zajmuje się tylko sprzedażą energii, ale nie produkuje własnej. Wybierając sprzedawcę energii warto porównać oferowane stawki cenowe, gdyż każdy ze sprzedawców posiada różne ceny.

Od kogo kupować energię elektryczną?

Sprzedawca nie zawsze jest dystrybutorem prądu, a ich ceny mogą być o wiele niższe niż w przypadku kupna energii elektrycznej od dystrybutora. Wybór nowego sprzedawcy jest ważną decyzją, dlatego przed podjęciem decyzji warto się skontaktować z kilkoma sprzedawcami, którzy przygotują indywidualną ofertę dla Ciebie na podstawie ostatniej faktury i ewentualnych wymagań i specyfikacji.

poznaj – Elektryk we Wrocławiu – w czym może pomóc?

Jednym z topowych sprzedawców energii elektrycznej na polskim rynku, który jest połączeniem niskich cen za prąd i nowoczesnego podejścia do obsługi klientów, jest Po Prostu Energia. Zmiana sprzedawcy prądu na Po Prostu Energia jest procesem szybkim i komfortowym dla klienta, gdyż wszystkimi formalnościami się zajmuje sprzedawca, a Ty nawet nie musisz wychodzić z domu, tym bardziej stać w nieskończonych kolejkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *